Сьогодні – Різдво Христове за григоріанським календарем

Різдво Христове – день народження Ісуса Христа у Вифлиємі від Діви Марії. Це одна з найбільших урочистостей, що відзначається усіма християнськими церквами (католицькими, православними і протестантами), а також низкою держав та організацій світу. Завершує різдвяний піст — Адвент, час очікування на прихід Ісуса. Святкується 25 грудня за григоріанським календарем.

Відмінностей католицького Різдва від православного немає. Коли Ісус народився, на небі зійшла зірка. Відтоді її означають як передвісника появи на світ Месії.

Перші відомості про святкування християнами Різдва відносяться до ІV століття. У ХІІІ столітті, за часів святого Франциска Ассизького, з’явився звичай виставляти в храмах для поклоніння ясла, в які поміщається фігурка Дитятка Ісуса.

За сформованою в перші століття християнства римської традиції, в день Різдва, 25 грудня, служаться три особливі літургії – меса вночі, меса на зорі і меса вднень. Таким чином, Різдво святкується тричі – як одвічного народження Слова від Бога Отця (вночі), народження Бога-Сина від Діви (на зорі) і народження Бога у віруючій душі (вдень).

Святкування Різдва триває вісім днів. Навіть ті, хто рідко відвідує церкву, 24 грудня обов’язково присутні на урочистій вечірній месі, під час якої зачитуються уривки зі Старого Завіту, згадуються біблійні події, які пов’язані з народженням Ісуса.

Напередодні Різдва церкви відкриті з самого ранку: парафіяни приходять на сповідь і можуть покаятися в своїх гріхах до того, як настане вечір.

Різдво – сімейне свято, зустрічають його у родинному колі. На святковому столі страви різдвянеого меню – кутя, з якої обов’язково починається святкове застілля; борщ; вареники з капустою, грибами, картоплею, ягодами; печена картопля, риба, капуста з грибами, хліб, масло, твердий сир, узвар.

Перед святковою вечерею сім’я обов’язково молиться, а потім діляться облаткою (прісним хлібом). А ось всім відома різдвяна індичка подається на стіл тільки 25 грудня – на другу різдвяну трапезу. Так само за святковим столом обов’язково ставлять зайвий прилад. Це для того, щоб показати, хто не прийшов в будинок в цей вечір – він завжди бажаний гість.

Колядки є зазвичай традиційним привітанням на Католицьке Різдво. Господарям дому, що пригощає, бажають достатку, миру й злагоди.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *