Російські Бровари наступають на українську мову
Є у Броварах кав`ярня «Сахара не надо». Заходиш туди і таке враження, що перебуваєш десь у Росії – тут усе російською мовою… На жаль, типова картина для наших міст.
У пристоличних Броварах багато російськомовних вивісок, оголошень, а в кафе, магазинах, аптеках далеко не всі послуговуються українською мовою.
У цьому переконалася кореспондентка «Українського репортера», прогулявшись у понеділок, 5 червня, вулицями міста. Як це не дивно, але російська мова побутує в основному на околицях Броварів, зокрема в мікрорайоні «Торгмаш».
Ще зовсім недавно тут можна було побачити одноповерхові приватні будинки, нині ж «Торгмаш» не впізнати. В цьому мікрорайоні на околиці Броварів виросли майже хмарочоси. Звичайно, що й людей тут стало мешкати більше, а значить відкрилися нові кав`ярні, перукарні, магазини, навіть сауна і два міні-готелі.
Але далеко не всі з них відповідають вимогам українського пристоличного міста. Ось, наприклад, на колишній прохідній Броварського заводу торговельного машинобудування, що на вулиці Сергія Москаленка (колишня – Красовського), відкрили, як для периферії, круту кав`ярню. Проте назва її досить дивна – «Сахара не надо».
Заходиш туди і таке враження, що перебуваєш за межами України, десь у Росії – тут усе російською мовою: меню, вивіски, оголошення, зокрема «режим работы, без выходных», «бизнес-ланчи» тощо. На питання, чому не пишуть інформацію для відвідувачів українською мовою, працівники закладу лише стенають плечима, мовляв, вони не власники кав`ярні і їм до цього немає жодного діла.
Така кав`ярня на вулиці Сергія Москаленка у Броварах, на щастя, – лише один заклад. Далі – вивіски українською мовою. Проте, це лише коли йдеться про рекламу великих розмірів і затверджену офіційно. Поруч же з такими україномовними оголошеннями можна побачити безліч маленьких оголошень і написів, як наприклад: «Вход на территорию со спиртным запрещен», «Вход со двора», «Акция», «Мир света и уюта – Броварской рынок», «Продажа комплекса» та інші. У супермаркеті «Форум» і магазині меблів стаціонарні вивіски – українською. Проте на скляних дверях «Форуму» красуються електронні написи: «Кофе», «Открыто», а над дверима меблевого магазину – «Мебель».
Це щодо вулиці Сергія Москаленка. А ось центральна вулиця «Торгмашу» – «Олімпійська». Будинок, що стоїть на розі з вулицею Броварської сотні. У цьому приміщенні вже багато років існує перукарня.
Кореспондентка «Українського репортера» не раз була тут клієнткою. Працюють у цій перукарні фахівці, які виключно спілкуються українською і оголошення подають державною мовою. Але центральна вивіска тут (звичайно, далеко не нова, замовлена в дизайнерів) такого змісту: «Салон «Татьяна», стильные прически, химическая завивка, укладка, мелирование…». А ось у тому ж приміщенні зовсім нещодавно відкрилася туристична фірма. Її теж прикрашає подібна вивіска: «Какаду тревел, горящие туры, визовая поддержка, страхование…».
Трохи подалі відкрився гастроном «Алибаба», далі власники кіоску повідомляють, що в них продаються «сигареты, сок, кофе», і все в тому ж дусі. Складається таке враження, що цей периферійний район «Торгмаш» давно вже не відвідували броварське керівництво, місцеві депутати, байдуже до нього і громадським активістам, ревним захисникам української мови. То чого можна вимагати від простих підприємців?
Ось, приміром, на тій же Олімпійській, на місці колишнього квіткового магазину, відкрили чудову кав`ярню «Броуді». Тут і вивіска, і меню, і оголошення – все українською мовою.
Проте працівниця кав`ярні, незважаючи на те, що з нею спілкуються українською мовою, продовжує розмовляти російською. А якби чиновники, громадські активісти хоч раз пройшлися з рейдами такими закладами і довели до відома їх власникам, що вони порушують закон про державну мову, то, можливо, в Броварах і не з`являлися б такі «російськомовні» кав`ярні.
Удалося ж броварчанам зробити українськими центральні вулиці міста – Гагаріна та Незалежності. Хоча й там не без огріхів. Так, поряд із вивіскою «Громадська приймальня» розміщено оголошення такого змісту: «Суши едим, суши с собой, все для суши». Далі на одних дверях зверху напис: «Європейський виробник», а нижче – «Самые низкие цены».
І ще кілька таких «перлів». А ось на дошці приватних оголошень на вулиці Незалежності прикріплено аркуш паперу з написом: «Требуется в Броварах уборщица в супермаркет», і далі – про умови роботи. Читаєш таке і диву даєшся: невже в місті Броварах усі, хто хоче працювати прибиральницею, російськомовні, чи всі власники супермаркетів не знають рідної мови?
Алла ТОПЧІЙ
Фото Кирила ХМІЛЬОВА
Пар гранат і буде проблему розвязано