ПАРЄ вимагає від України переписати Закон “Про освіту”
Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію №14/415 з рекомендаціями Україні за підсумками дебатів щодо закону “Про освіту“. ПАРЄ засудила, що Україна ухвалила закон про освіту, змінивши статтю 7 “про мову освіти” без консультацій з представниками національних меншин. ПАРЄ закликала офіційний Київ врахувати всі без винятку рекомендації Венеціанської комісії (їх ще немає) і внести відповідні корективи до закону “Про освіту“.
Зокрема, ПАРЄ підтримала зауваження угорців і румунів щодо ідеї “змішаного навчання”, зокрема, із викладанням 60% предметів українською, а 40% – мовою меншини. Не сподобалась ПАРЄ і частина, де зазначається, що навчання “виключно мовою меншини”, без викладання частини предметів державною мовою, завдає шкоди самим дітям через зменшення їхньої конкурентності на ринку праці та ускладнення вступу до вищих навчальних закладів.
У документі залишились посилання на право України захищати державну мову, про те, що мова об’єднує державу, і згадка про відсутність виключно українських державних шкіл (або із навчанням виключно мовами інших меншин) в Угорщині та Румунії.
Водночас Києву рекомендують прийняти окрему методику викладання української мови дітям, які є представниками нацменшин.
Голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар’єв заявив, що резолюція ПАРЄ не має обов’язкового характеру, вона більше політична, і лише Венеціанська комісія має вирішити чи змінювати спірні статті закону.
Більше про претензії Угорищини та Румунії читайте тут
“Це що, Будапешт підтримує сепаратизм?” Відносини з Угорщиною продовжують загострюватись
Про право право України захищати державну мову читайте тут
Закон «Про освіту». Захисникам нацменшин варто прикусити язики