Президент Порошенко підписав суперечливий закон “Про освіту”

Президент України Петро Порошенко підписав закон № 2145-VІІІ “Про освіту”, прийнятий Верховною Радою України 5 вересня. Основні нововведення стосуються мовного питання. Зокрема викладання російської мови заборонено з п’ятого класу, а в 2020 році російську зі школи виженуть зовсім. Під заборону потрапили всі іноземні мови, крім татарської та караїмської. Для англійської і мов Євросоюзу зроблені деякі послаблення – на мовах Старого Світу можна викладати у школах один або кілька предметів.

“Закон підвищує роль державної української мови в освітньому процесі. Закон забезпечує рівні можливості для всіх, бо гарантує кожному випускнику високий рівень володіння мовою, необхідний для успішної кар’єри в Україні. В той же час Глава Держави підкреслив важливість неухильного дотримання при здобутті освіти гуманітарних прав національних меншин, які проживають на території України”, – повідомляє прес-служба Порошенка.

“Україна демонструвала й надалі демонструватиме таке ставлення до прав національних меншин, яке відповідає нашим міжнародним зобов’язанням, перебуває в гармонії з європейськими стандартами і є взірцем для сусідніх країн”, – наголосив Петро Порошенко.

Незважаючи на оптимістичну заяву Петра Порошенка, новий закон критикують Угорщина та Румунія. Наші сусіди наголошують, що він звужує використання в українських навчальних закладах мов національних меншин. Через це президент Румунії Клаус Йоганніс 22 вересня скасував запланований на жовтень візит до України.

Закон “Про освіту” передбачає заборону викладання у школах (у середніх і старших класах) будь-якою іноземною мовою, в тому числі російською, угорською та румунською.

З 2020 року на Україні не буде жодного класу, де діти зможуть здобувати освіту на мові батьків. Виняток зробили лише для татар і караїмів, їх назвали у документі “корінними народами України”. Англійською і мовами Євросоюзу дозволили викладати у школах один або кілька предметів.

Водночас українські можновладці заявляють, що просто повертають в школи українську мову. Мета, щоб кожна дитина, яка закінчила середню школу, вільно володіла українською мовою.

Крім мовного питання, новий закон “Про освіту” передбачає запровадження 12-річної освіти з 9 обов’язковими предметами замість 25, як зараз.

Нова старша профільна школа матиме ліцеї академічного та професійного спрямування. В академічному ліцеї можна поглибити знання для вступу до ВИШу. У професійному – поряд із загальною середньою освітою, школярі отримуватимуть першу професію.

Діти, які пішли в школу до 1 вересня 2018 року, до 1 вересня 2020 року здобуватимуть освіту за правилами, які існували до набрання чинності цим законом, з поступовим збільшенням кількості дисциплін, які викладаються українською мовою.

У системі вищої освіти передбачається перехід від 4-річного бакалаврату до 3-річного за більшістю спеціальностей.

Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Rost

Журналіст “Українського репортера”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 − 2 =