Казахстан переходить на латиницю – Назарбаєв підписав указ
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав указ про перехід алфавіту казахської мови з кириличної на латинську графіку. Уряду Казахстану доручено утворити Національну комісію з переведення абетки казахської мови на латинську графіку і забезпечити поетапне переведення алфавіту казахської мови на латинську графіку до 2025 року, йдеться в указі від 26 жовтня.
До указу, який набирає чинності з дня опублікування, додається алфавіт казахської мови, заснований на латинській графіці.
Нагадаємо, у статті, опублікованій у газеті “Егемен Казахстан” у квітні цього року, Назарбаєв відзначив, що необхідність переходу казахського алфавіту на латинський шрифт пов’язана з сучасним технологічним середовищем, комунікаціями, а також особливостями наукового й освітнього процесу 21-го століття.
“Школярі вчать англійську мову і вже звикли до латинських літер. Тому жодних проблем для молодого покоління не буде”, – відзначив він.
До кінця 2017 року з допомогою вчених і обговорення в суспільстві необхідно ухвалити новий стандарт графіки алфавіту, закликає Назарбаєв. У 2018-2019 рр. має початися навчання учнів і студентів за новими підручниками, а з 2025 р. латиницею мають вестися документообіг, видаватися періодичні видання та книги.
Нагадаємо, у Казахстані використовували латинський алфавіт з 1929 до 1940 року. 13 листопада 1940 року було ухвалено закон про переведення казахської мови на алфавіт на основі російської графіки. Це мало політичне підґрунтя.