У США опублікували тисячі документів про вбивство Кеннеді
Американська влада опублікувала більшість таємних документів спецслужб, які стосуються одного з найгучніших злочинів XX століття – вбивства президента США Джона Кеннеді. Щоправда, Білий дім опублікував далеко на все: деякі документи були притримані з міркувань національної безпеки, а частина інформації відредагована. Так чи інакше, на сайті Національного архіву США громадськість має змогу ознайомитися з 2891 документом із 3150.
Вбивця Кеннеді Лі Харві Освальд
Постріли, які вбили 35-го президента США Джона Кеннеді, пролунали 22 листопада 1963 року о 12:30, коли кортеж глави Білого дому проїздив по Елм-Стріт у місті Даллас, штат Техас.
Стрілець ховався на шостому поверсі книгосховища, яке знаходилося поруч із шосе. Ним виявився Лі Харві Освальд, який вийшов з будівлі незабаром після пострілів. Серед коробок з книгами він залишив італійський карабін, з якого стіляв у президента США.
Невдовзі Освальда зупинив на одній із вулиць поліцейський, але той чотирма пострілами вбив його. Через деякий час його затримали в міському кінотеатрі і доставили в поліцію. З моменту вбивства Кеннеді минули лише 1 година і 20 хвилин.
Спеціально створена комісія на чолі з головою Верховного суду Ерлом Уорреном (Комісія Уоррена) дійшла висновку, що замах скоїв саме Освальд, який діяв на власний розсуд. З деяких документів випливає, що ФБР стежило за Освальдом незадовго до замаху, але “втратило слід”.
У деяких документах наводяться протоколи допиту радянського перебіжчика, майора КДБ Юрія Носенка, про перебування Лі Харві Освальда в СРСР.
“Як повідомляє Носенко, Освальд привернув увагу КДБ після того, як виявив бажання залишити СРСР незабаром після свого приїзду в Росію. Однак у КДБ після вивчення питання вирішили, що він психічно неврівноважений, і заявили про необхідність його повернення в США. Згодом, коли Освальд пропустив запланований ознайомлювальний тур, його номер в готелі був зламаний, а його самого знайшли з “серйозно порізаними зап’ястками”.
Джерело стверджує, що радянські спецслужби вважали Освальда “невротичним маніяком, не лояльним ані до своєї країні, ані до чогось іншого”.
Інший документ розкриває подробиці перебування Освальда у Мехіко у вересні 1963 року. Освальд з’явився у радянське посольство в Мехіко 28 вересня, а 1 жовтня дзвонив туди від свого імені, говорив ламаною російською і запитав чергового, “чи є новини щодо телеграми до Вашингтона?” Черговий відповів, що запит надіслали, але відповіді немає.
При цьому в документах консула Валерія Костікова називають як “безумовно офіцер КДБ” і співробітник 13-го відділу, який відповідає за саботаж і замахи”.
Ще в одному документі наводяться слова джерела ЦРУ в СРСР про те, як у Радянському Союзі сприйняли вбивство Кеннед.
“Новина про замах на президента Кеннеді майже одразу сколихнула радянських людей. Її сприйняли серйозним шоком і оціпенінням, у церквах дзвонили дзвони в пам’ять про президента Кеннеді”, – йдеться в документі.
Радянська влада сприйняла вбивство як добре сплановану змову з боку американських ультраправих.
Цікаво, що за 25 хвилин до замаху на Кеннеді анонім зателефонував до британської газети Cambridge News і заявив, що американське посольство у Лондоні має якусь “важливу новину”. Це випливає зі змісту одного з документів.
Дзвінок у газеті пролунав о 18:05, репортеру порадили негайно зателефонувати в посольство США у Лондоні, щоб дізнатись якусь “важливу новину”. Після цього поклали трубку. Журналіст звернувся до поліції Кембриджа, а поліція повідомила Мі-5.
Вбивця Освальда Джек Рубі
Через два дні після затримання Лі Харві Освальда, його під прицілом теле- і фотокамер застрелив власник нічного клубу Джек Рубі.
У документі, датованому 26 листопада 1963 року, інформатор ФБР називає Рубі “надзвичайно впертою людиною, яка прагне популярності”.
Знаючи про його емоційну нестабільність, джерело не здивувалося, що Рубі був більше пригнічений вбивством президента, ніж смертю свого батька. Але він здивувався його рішенню “вбити Освальда”, а не просто поранити, скажімо, в ногу, щоб завоювати популярність.
Операції ЦРУ за кордоном
Нові документи стосуються не лише вбивства Кеннеді, а й діяльності спецслужб США у 60-і роки, зокрема, щодо спроб замахів на іноземних лідерів. В одному з документів під назвою “збірка фактів” йдеться про кілька спроб ЦРУ усунути іноземних лідерів.
“Комісія встановила, що агенти ЦРУ були залучені до планування замаху на кубинського прем’єра Фіделя Кастро за участю місцевих жителів й інших осіб… Комісія також встановила, що ЦРУ залучали до поставок зброї з цієї країни особам у Домініканській республіці, які намагалися вбити генералісимуса Трухільо”, – йдеться в документі, в якому також згадується можливість замаху на лідера Конго Патріса Лумумбу і президента Індонезії Сукарно.
В іншому документі ЦРУ описує подробиці операції “Мангуст”, в ході якої спецслужби планували спровокувати неврожай на Кубі шляхом підкидання “біологічних агентів, які за зовнішнім виглядом мали б природне походження”. При цьому в документі зазначено, що під час проведення операції не можна допустити впливу на “радянський персонал на Кубі”.
Велика частина документів є звітами про фінансування таємних проектів. Десятки тисяч доларів йшли на антикомуністичні проекти, а також на постачання зброї в основному до країн Латинської Америки.
Фото Reuters, AP, Dallas Police Department