Фотовиставка “Дня”: моніторинг стану суспільства через світлини
У Києві – знакова і суспільно-важлива подія: газета “День” проводить ХХІ Міжнародну фотовиставку. Світлини можемо побачити в Будинку кіно.
Як зазначає редакція, сьогоднішній фестиваль фототворчості – “це, звичайно, і спосіб знайти та «запалити» нові «зірочки» (схоже, саме цього року це буде особливо помітно) та водночас представити найяскравіші роботи за рік визнаних майстрів фотосправи. Але також це і найбільший соціальний проєкт «Дня» як холдингу інтелектуальних ініціатив — щоразу давати «моніторинг» стану суспільства через світлини. Показувати «маяки», на які варто орієнтуватися, «больові точки», які необхідно «пропрацювати» і ліквідувати, та джерела сили, які заряджатимуть оптимізмом і надією. Цьогоріч редакція запропонувала учасникам (а їх, нагадаємо, майже півтори сотні) тему конкурсу — велич простоти, і нам дуже приємно, що фотомайстри і фотоаматори відчули її глибину”.
Що ж показує цей, вельми специфічний, моніторинг суспільства? А воно – у тривозі (йде війна з російськими окупантами, гинуть наші воїни), в очікуванні реальних змін, які обіцяла перед виборами нинішня влада, у великому бажанні мати добробут у власних домівках й нарешті радіти мирному та щасливому життю. Ось такі миттєвості й зловили фотооб’єктиви. Коли дивишися фронтову фотосерію Олександра Клименка, то виокремлюєш його бажання зробити акцент на характерові воїна, на психологічній “рисочці”, яка засвідчує і велич солдатського подвигу і, водночас, показує нам страшні грані війни.
Особлива тема – незламність, дивовижна сила духу і волі українських героїв, які навіть після тяжких поранень знайшли себе як в армії, так і в цивільному житті. Біля таких світлин хочеться побути якомога довше, бо вони притягують, ніби магнітом. Притягують, щоб краще, глибше зрозуміти, чому таким волелюбним є наш народ упродовж віків, найкращі його представники.
Нерв політичного сьогодення також відчуваємо на багатьох світлинах. Низка світлин розповідають про зміну політичних еліт, про певні гучні події та факти з життя країни, церкви, скажімо, одержання Томосу, інавгурацію президента.
І тут велику роль відіграють деталі, які ніби “домальовують” психологічний портрет того чи іншого політика, “підказують” нам щось важливе, викликають певні асоціації, паралелі… А вже кожен відвідувач виставки сам робить висновки. Промовистою, на злобу дня є світлина Миколи Тимченка “Кандидат”, на якій зображено Володимира Зеленського і нардепа Олександра Ткаченка, одного із претендентів на пост очільника столиці.
Багато фотомиттєвостей – про нашу чудову Україну, світлини не відпускають тебе, спонукаючи тішитися, що у нас такі красиві, вільні і творчі люди, втім змушують і замислюватися, чому держава за три десятки літ так і не навчилася як слід опікуватися, берегти свій людський потенціал. Але ж треба вчитися, підштовхуючи до цього державу, зрештою і суспільство! І перед у цій справі вже чимало років веде “День” – потужне інтелектуальне видання європейського рівня.
Як каже народна артистка України Галина Яблонська, фотовиставка “Дня” – колосальна просвітницька робота, це той надзвичайно важливий гуманітарний, культурний пласт, який має вийти на перші позиції, ставши основою нашого розвитку.
Фотовиставку «Дня» відкрито у Києві, в Будинку кіно (вул. Саксаганського, 6), вона триватиме до 17 листопада. Час роботи — з 10.00 до 19.00. Вхід — вільний!
Леонід ФРОСЕВИЧ, Світлана КОВАЛЬОВА
Фото “Українського репортера”