Афери: тендер на 600 мільйонів гривень виграла фіктивна компанія

Досить часто кошти розкрадаються під час проведення процедур державних закупівель. І хоча система «Прозоро», через яку нині здійснюються закупівлі, дещо зменшила корупційні ризики, однак підприємливі комбінатори і тут винаходять нові схеми для власного збагачення.

Зважаючи на це, Департамент захисту економіки Національної поліції України розпочав працювати на випередження, відстежуючи порушення ще під час проведення конкурсів та скасовуючи їхні результати ще до того, як було перераховано кошти. Завдяки такій превентивній діяльності лише цього року було збережено понад 800 мільйонів гривень бюджетних коштів. За матеріалами оперативників Департаменту захисту економіки НПУ скасовано 228 державних закупівель.

БЮДЖЕТНІ КОШТИ ВСЕ ЩЕ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ДЖЕРЕЛОМ ЗБАГАЧЕННЯ НЕЧИСТИХ НА РУКУ ЧИНОВНИКІВ

На початку року оперативники Департаменту захисту економіки отримали інформацію про те, що одна з державних компаній, котра працює у паливно-енергетичному комплексі держави, збирається проводити закупівлю досить специфічних послуг, очікувана вартість яких складає 850 мільйонів гривень. Правоохоронців зацікавило те, що одним із учасників торгів стала фірма зі статутним фондом всього 8 тисяч гривень.

Як з’ясувалося пізніше, ця структура не мала досвіду надання таких послуг, вона навіть не утримувала відповідний персонал, а її керівник взагалі мешкав у Луганську, тобто, на непідконтрольній Україні території. Втім, такі нюанси не завадили їй отримати перемогу в конкурсі, вигравши лоти на 600 мільйонів гривень.

– Ми написали відповідне звернення на замовника торгів, і він скасував рішення щодо визнання переможцем зазначеної компанії, – підсумував начальник відділу протидії злочинам у бюджетній сфері ДЗЕ НПУ Валентин Шаповал.

ПІДРОБЛЯЛИ СВІДОЦТВА ПРО НАРОДЖЕННЯ

Нерідко для розкрадання бюджетних коштів чиновники вдаються до відвертих шахрайських дій. На Івано-Франківщині не гребували навіть грошима, що виділяються як допомога на народження дитини. Цю справу поставили «на конвеєр» керівники одного з районних управлінь соціального захисту, які вирішили заробити на народженні дітей. Точніше скажемо, демографічного буму вони не влаштували, і фактично діти не народжувалися. Посадовці просто підробляли свідоцтва про народження і відповідні довідки.

А потім отримували на підставних осіб допомогу – 40 тисяч гривень за «кожного немовля». Збитки, завдані державі цією аферою, склали майже мільйон гривень, схема працювала понад півтора року. Нині розслідування за цим кримінальним провадженням перебуває на завершальній стадії.

Тож, для чиновників, які бажають поліпшити своє матеріальне становище за державні кошти, нагадаємо, що за такими фактами слідчі поліції відкривають кримінальні провадження за ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України, санкції яких передбачають до дванадцяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Геннадій ГРЕБНЬОВ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *