Європейська федерація журналістів розкритикувала реформу ЗМІ від “Слуг народу”
Відповідна заява була розміщена на офіційному сайті Європейської федерації журналістів (ЄФЖ).
20 січня Міністерство культури, молоді та спорту України опублікувало законопроєкт про боротьбу з дезінформацією та регулювання діяльності ЗМІ.
За словами міністра культури, молоді та спорту Володимира Бородянського, закон має на меті протистояти російській дезінформації. Однак журналістська спільнота вважає, що ця ініціатива, ймовірно, буде використана як інструмент для цькування українських журналістів. Зокрема, Національна спілка журналістів України (НСЖУ) попереджає, що закон зробить можливим державне втручання в журналістську професію та обмежить права працівників ЗМІ.
Документ окреслює нові правила щодо регулювання ЗМІ та журналістської діяльності. Законотворці хочуть передбачити кримінальне звинувачення за дезінформацію з величезними штрафами (до 350 000 євро) та 7 роками ув’язнення. «Якщо цей закон буде прийнятий, журналістам буде потрібно мати професійну прес-карту від організації, яка фінансується державою (Асоціація професійних журналістів України); контент ЗМІ контролюватиме Спеціальний уповноважений, який здійснюватиме політику штрафів, блокувань та санкцій; буде введено Індекс довіри, заснований на критеріях, розроблених Спеціальним уповноваженим; статус професійного журналіста буде надаватися та вилучатися відповідно до Кодексу журналістської етики; засоби масової інформації будуть зобов’язані публікувати всю офіційну ідентифікаційну інформацію про себе», – пояснює голова НСЖУ Сергій Томіленко, попереджаючи про можливі наслідки такого тотального контролю для основоположних прав та свобод.
«Уряд повинен суворо дотримуватися журналістського саморегулювання та самостійності. Держава повинна створити умови для цього процесу, уникаючи будь-якого втручання уряду та не позбавляючи журналістів своїх прав. Європейська федерація журналістів рішуче відхиляє будь-які пропозиції, у яких йдеться про те, що держава ргенеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес.
«Цей закон є дозволом для держави втручатися в діяльність українських журналістів. Ліцензування журналістської діяльності через видачу спеціальних прес-карток не має нічого спільного з боротьбою проти російської агресії. Пріоритетом українських чиновників має бути забезпечення фізичної безпеки та економічної незалежності журналістів. Ми ще не побачили жодних результатів діяльності уряду в цих напрямках», – сказав Сергій Томіленко.
НСЖУ відкрито виступає проти цього законопроєкту, який буде винесено на розгляд Верховною Радою України у березні 2020 року.
Інф. НСЖУ
Читайте також:
- Газети в Україні вмирають катастрофічними темпами. І це під час війни з Росією
- Держава упритул не побачила головної художньої виставки про духовну незалежність