Від початку року в Україні зафіксовано 18 нападів на журналістів

За два перших місяці 2019 року в Україні зафіксували 18 випадків атак на журналістів. Так, у січні фізичну агресію до представників ЗМІ застосували 7 осіб, а у лютому – 6.

Найбільше нападів зафіксували у Києві та Київській області, – аж 5. Ще 2 інциденти трапилися в Одесі та 1 в Херсоні, повідомляють у Національній спілці журналістів України.

Також 5 інцидентів сталося на теренах Західної України: 2 – на Буковині, по одному на Закарпатті, Тернопільщині та у Львові.

Проте, як зазначають у спілці журналістів, один із найжорстокіших нападів стався увечері 24 січня. У Голосіївському районі Києва невідомі побили й пограбували журналістів проекту “Стоп корупції” Олександра Золотнюка та Владислава Марченка, які готували сюжет про незаконний видобуток піску.

Найбільше постраждав Олександр Золотнюк – у нього забої м’яких тканин, вибитий зуб, опік сітківки ока. За фактом події звернулися до поліції, там відкрили кримінальне провадження. Було затримано 7 підозрюваних, двох відпустили, до решти застосували запобіжний захід – домашній арешт. Також встановили особу організатора, він зараз у розшуку,
– розповіла начальник юридичного департаменту “Стоп корупції” Роксолана Арійончик.

Після пережитого журналісти перебувають у шоковому стані.

Двічі поспіль – у січні й лютому – про перешкоджання професійній діяльності із застосуванням сили повідомляла чернівецька журналістка Галина Єреміца. На неї двічі нападали віряни та представники духівництва.

“У обох випадках, що сталися в Чернівецькій області, вона займалася висвітленням зборів, на яких обговорювалися питання переходу парафій від Московського патріархату до ПЦУ. Віряни поводилися дуже агресивно: погрожували, висловлювали на мою адресу образи, виривали техніку з рук. В обох випадках зверталася до правоохоронців із приводу перешкоджання журналістській діяльності”, – розповіла сама журналістка.

Частина інцидентів супроводжувалася знищенням чи пошкодженням майна, атаками на журналістські групи.

Зокрема, резонансною справою стала стрілянина в редакції обласної газети “Новий день” у Херсоні. Також було пошкоджено мікрофон журналістів “5 каналу” під час затримання групи осіб біля Подільського райвідділу поліції в Києві. А через підпал повністю згоріло авто блогера Василя Крутчака.

– Хоча офіційно розпочалася передвиборча кампанія, але добре, що політичні пристрасті не спричинили сплеску фізичних атак на журналістів, – коментує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Водночас загальний рівень фізичної агресії до журналістів лишається на високому рівні, уникнути нових нападів може лише оперативна реакція поліції, належні розслідування та належне покарання тих, хто атакує представників медіа.

Водночас експерти Індексу фізичної безпеки журналістів вирішили не вводити до моніторингу три інциденти, в яких журналісти заявляють, що не вбачають свідомого перешкоджання журналістській діяльності, або де обставини подій свідчать про побутовий характер пригод. Зокрема, до Індексу не включено нічне побиття в Кам’янському невідомими особами журналіста В’ячеслава Хорошуна, обстріл громадянином у стані сп’яніння редакції радіостанції «КалушФМ» та конфлікт у Вінниці під час спроби журналістів потрапити на координаційну нараду православних архієреєв.

Нагадаємо, що «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів і медіа України. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *