Угорська меншина залишила переговори з урядом щодо мови освіти на Закарпатті

Угорська меншина Закарпаття не братиме участі в консультаціях щодо мови викладання у школах, запланованих на 14 лютого. Про це заявила міністр освіти Лілія Гриневич на засіданні уряду.

Вона пояснила, що з представниками угорської діаспори планували обговорити шляхи виходу з кризи, яка виникла після ухвалення Закону “Про освіту”. Вже відбулися зустрічі в Береговому,  Ужгороді і  Києві. Після останнього раунду переговорів заступник міністра закордонних справ Василь Боднар заявив:

Водночас напередодні запланованих на сьогодні консультацій усі три  угорські організації, які опікуються мовним питанням, вийшли з переговорів. За словами міністра Гриневич, через подання депутатів Опозиційного блоку до Конституційного суду.

12 лютого очільник МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив, що Будапешт і надалі боротиметься з дискримінаційними положеннями українського закону про освіту. Як і обіцяла, Угорщина блокуватиме євроінтеграційні прагнення України, насамперед щодо зближення з НАТО.

Будапешт уже наклав вето на зустріч міністрів оборони НАТО-Україна, яка мала відбутися 14-15 лютого.

МЗС Угорщини оприлюднило вимоги до України: утримуватися від початку реалізації Закону “Про освіту”, поки не буде узгоджено кожну його деталь з національними меншинами, або ж взагалі призупинити дію закону.

Нагадаємо, 25 вересня Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 2145-VІІІ “Про освіту”, прийнятий Верховною Радою України 5 вересня. Основні нововведення стосуються мовного питання. Зокрема, викладання російської мови заборонено з п’ятого класу, а в 2020 році її зі школи виженуть зовсім. Під заборону в середніх і старших класах потрапили всі іноземні мови, крім татарської та караїмської (мови “корінних народів України”). Для англійської і мов Євросоюзу зроблені деякі послаблення –  мовами Старого Світу можна викладати у школах один або кілька предметів.

Новий закон критикують Угорщина та Румунія. Наші сусіди наголошують, що він звужує використання в українських навчальних закладах мов національних меншин.

Водночас українські можновладці заявляють, що просто повертають в школи українську мову. Мета – щоб кожна дитина, яка закінчила середню школу, вільно володіла українською мовою.

У Закарпатській області функціонують 74 дошкільні навчальні заклади з вихованням угорською мовою. Загалом угорською мовою виховується 5 031 дитина. Також функціонує 71 загальноосвітній навчальний заклад з навчанням угорською мовою, 26 середніх шкіл – з навчанням українською та угорською мовами, 1 школа, де навчають угорською та російською мовами, 1 школа, де викладання ведеться українською, угорською та російською мовами. Угорську мову як предмет вивчають 1 110 учнів, факультативно або в гуртках – 1 598.

Закон «Про освіту». Захисникам нацменшин варто прикусити язики

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *