Радник Порошенка Бальцерович зрозумів, що ми вже все втямили, і поїхав далі, допомагати іншим – міністр Рева

У другій частині інтерв’ю «Українському репортерові» міністр соціальної політики Андрій Рева розповів про те, скільки ще терпіти українцям – і чи забиратимуть квартири за борги.

– Андрію Олексійовичу, ви як міністр особисто приймаєте громадян?

– Авжеж. Якраз тут, у своєму кабінеті, в усі прийомні дні– розклад висить на дверях міністерства. Взагалі у нас є громадська приймальня, але 90 відсотків відвідувачів хочуть бачити саме міністра. За місяць приймаю 150-200 відвідувачів.Найпекучіші питання стосуються, звичайно, пенсій і субсидій. Утім, якогось типового питання назвати не можу – у кожного своя історія.

– Що ви порадите тим, хто отримує мінімальну пенсію, але немає субсидій? Як виживати?

– Бути такого не може, щоб пенсія мінімальна – і жодних субсидій. Хіба що тільки в тому разі, коли людина має ще додаткові доходи, наприклад, здає квартиру. До речі, в Києві на Новопечерських Липках є громадяни, які отримують мінімальну пенсію, але при цьому мешкають у квартирах площею 150 метрів за 1,5 мільйона доларів.

-Чи відомо, скільком громадянам України незаконно відмовлено в субсидії?

– Точної цифри не скажу. Є критерії, за якими призначаються субсидії, є підстави для відмови. Але якщо відмовлять, питання може бути розглянуто спеціальною комісією при районних і міських радах, які можуть переглянути це рішення. Я більше десяти років очолював комісію із субсидій, і кількість відмов ніколи не перевищувала 6-7 відсотків. По країні теж така цифра, не більше. І вона не росте.

-Чи вдасться нам колись відмовитися від субсидій?

–  Ясна річ! Це тимчасове явище. Але наскільки тимчасове – питання. Система субсидій існує з 1995 року. Десять років тому, до кризи, їх отримувало 10 відсотків населення, зараз – 40. Сподіваюся, з кожним роком ця цифра зменшуватиметься, але все залежить від темпів економічного розвитку та від того, коли перестануть зростати тарифи.

– Коли ж це станеться? Ось тарифи на газ – ростуть і ростуть.Але ж має бути якась межа, чи не так?

– Зараз у нас фактично дві ціни на газ. Для населення – 8500 гривень за тисячу кубометрів, для підприємств – 12300. Тарифи перестануть рости, коли буде єдина ціна і відкритий ринок, коли зникне монополія. Для підприємств, до речі, монополії вже немає – вони можуть купувати газ не тільки в «Нафтогазу», а й у трейдерів. Узагалі, цей процес – вирівнювання тарифів – пройшли всі наші східноєвропейські сусіди.

– За скільки років пройшли?

-Лешек Бальцерович, автор польських економічних реформ казав мені, що вони здолали цей шлях за 6-7 років (реформи почалися в 1989-му).  У нас реформа реально стартувала два роки тому – розрив у тарифах істотно скоротився. Для населення газ був близько 30 доларів за тисячу кубів, а купували його по 230 доларів – космічна різниця. У 2016 році власні доходи Пенсійного фонду становили 113 мільярдів гривень, цього року вони очікуються на рівні 208 мільярдів.

– Тобто, враховуючи польський досвід, доведеться ще терпіти щонайменше п’ять років?

– Це якщо не буде популістського відкату на кшталт «Я знижу вам тарифи вдвічі. А я – втричі. А я пропоную взагалі безплатно».

– До речі, про Бальцеровича. Він був радником Петра Порошенка, але торік пішов з цієї посади. Розчарувався?

– Ні, просто контракт закінчився. Він зрозумів, що ми вже все втямили, і поїхав далі, допомагати іншим. Тим більше Бальцерович не сам по собі в Україні був, у нас ціла команда працювала.

– З’явилася інформація, що за борги зможуть забирати майно. Чи означає це, що через заборгованість за комунальні послуги громадяни можуть позбутися житла?

– Ні-ні, йдеться про валютні кредити. А Житловий кодекс – до речі, прийнятий ще за часів УРСР – забороняє забирати квартири за борги.

– Нещодавно ви заявили, що коли непідконтрольні території повернуться в лоно України, всім жителям виплатять пенсії в повному обсязі. Але звідки взяти такі кошти? Це ж мільярди. Та й час минає, заборгованість накопичується.

– Нехай накопичується. Держава не відмовляється від зобов’язань перед своїми громадянами. Все, чого пенсіонери не отримали, отримають або вони, або їхні нащадки.

– Незалежно від того, чи підтримують вони Росію, сепаратистів?

– Це вже інше питання. Якщо буде прийнято закон про колаборантів, буде визначено їхній статус та передбачені законом санкції, пенсії вони, звичайно, не отримають. На жаль, такого закону зараз немає. А питання має бути відрегульоване. Люди там різні – є ті, хто щиро чекає повернення нашої влади і рахує дні (можливо, вони й голосували на минулих «виборах», але уявіть, що б їм було, якби вони не проголосували) – а є й такі, хто допомагає окупантам.

Андрій КУЗЬМІН

Фото із сайту zik.ua

Першу частину інтерв’ю читайте ТУТ

 

Like

Андрій КУЗЬМІН

Журналіст


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *