На які кошти живе міністр соцполітики Рева. Інтерв’ю “Українському репортерові”
Міністр соціальної політики Андрій Рева розповів «Українському репортерові» про пельмені з макаронами, п’ятки депутатів, нахабство менеджерів «Укрпошти», а також про пенсію своєї мами.
– Андрію Олексійовичу, нещодавно в інтернеті з’явилася інформація, ніби ви прийняли на роботу нового помічника – 30-річну фотомодель Олександру Чуркіну, зі щомісячною зарплатою 93 тисячі гривень. Це правда?
– Цілковита маячня. Про мене взагалі багато чого пишуть, почуваюся просто як експонат в музеї. Але якщо там табличка «руками не чіпати», то тут навпаки.
Ось поїхали на Новий рік із дружиною до Ізраїлю. В інтернеті написали, що я мало не помираю, і мене ледь не на носилках повезли на лікування, за державний рахунок. А ми в Віфлеємі, Єрусалимі побували.
– Любите подорожувати?
– Бракує часу. Взагалі моє хобі – футбол. Часто грав, поки міг бігати…
Від автора: я з розумінням подивився на міністра, чию статуру складно назвати занадто спортивною, але він мене випередив:
– Зараз нога болить.
– А що ви скажете про скандальну фразу, вимовлену в серпні минулого року на одному з телеканалів –мовляв, українці забагато їдять і витрачають на їжу більше, ніж німці? Це вже точно не фейк.
– Цю фразу вирвано з контексту. Не говорив я так, подивіться уважно ролик. Я просто сказав, що німці менше витрачають грошей на їжу. Якщо не помиляюся, 15-20 відсотків зарплати. За даними нашого Держстату, українці витрачають на їжу майже 50 відсотків доходів.
– Але ж зарплати непорівнянні!
– Я з цим не сперечаюся, але річ у тому, що в нас різна культура, структура харчування. Порівняймо, наприклад, пакистанців і українців по споживанню свинини. Хто буде на першому місці? Але це ж не тому, що вони бідніші від нас, або ми багатші. У нас ставлення до їжі зовсім інакше, до хліба ставлення інакше. Ніхто його в світі стільки не їсть, з пельменями та макаронами, правда?
Але хіба німці пережили те, що пережили ми? Голодомор, масовий голод 1947 року… Коли батькові було 10 років, його мама померла від голоду. І тато вважав, що «в житті можна забути все, але я повинен поїсти». Я його розумів.
– До речі, у вашій сім’ї який відсоток доходів іде на їжу?
– Якщо чесно, не рахував. Але в мене зарплата трохи вища, ніж у пересічного громадянина. Тож відсоток, звичайно, виходить менший.
– Щодо зарплати. Я подивився вашу декларацію за минулий рік. Є й 47 тисяч за місяць, а є майже під 100 тисяч. Чому такий розкид?
– Ось я пішов у відпустку – виплачується надбавка, допомога на оздоровлення. Виходжу з відпустки – сума менша.
– Структура зарплати взагалі якась загадкова. Оклад – 16 тисяч, а потім безліч надбавок. За вислугу років, за інтенсивність праці, за роботу з секретними документами… І що означає – «за інтенсивність праці»? Зазвичай, якщо людина працює не інтенсивно, її просто звільняють.
– Відповідно до закону про Кабінет Міністрів, на нас не поширюється трудове законодавство. У мене немає визначеного робочого дня, я перебуваю на роботі 24 години на добу. Мене призначають і звільняють політичним рішенням. Ось завтра прийде депутат, не з тієї п’ятки встав, вніс постанову, зібрав 226 колег, проголосували – все, мене немає. І я оскаржити нічого не можу.
– Гаразд, із інтенсивністю праці зрозуміло. Але вислуга років, секретні матеріали… Закон якийсь просто радянський, явно застарів. Може, варто його скасувати?
– Я чиновник, працюю у виконавчій владі. І я зобов’язаний працювати в рамках того правового поля, яке створюється Верховною Радою. Мені як міністрові було б неетично давати оцінку якості наших законів.
– Свого часу Андрій Пивоварський пішов із посади міністра інфраструктури, мотивуючи це тим, що зарплата його і його підлеглих маленька і тому принизлива. Скільки взагалі, на вашу думку, мають отримувати міністри та їхні заступники?
Андрій Олексійович бере в руки течку:
– Ось дивіться, це зарплати топ-менеджерів державного підприємства «Укрпошта» за вересень. Перша позиція – 805 тисяч гривень. Міністр отримує в 20 разів менше. Це нормально?
– Стосовно «Укрпошти». Нещодавно гендиректор підприємства Ігор Смілянський заявив, що треба підвищувати тарифи на доставку пенсій. Як ви прокоментуєте цю заяву?
– Та що тут коментувати?! «Укрпошта» говорить – ми збиткові, носити пенсію пенсіонерам невигідно. А от середня зарплата 60 тисяч в центральному апараті – це нормально. І за це свято життя повинні заплатити пенсіонери – Смілянський хоче, щоб собівартість доставки оплачував Пенсійний фонд. А це 1,5 мільярда гривень.
Навіщо нам потрібен такий креативний менеджер, який за два роки накреативив тільки одну ідею – забрати гроші у пенсіонерів. І при цьому набратися нахабства і шантажувати всю країну, мовляв, припиню доставку пенсій.
– Як ви вважаєте, чи не логічніше підпорядкувати «Укрпошту» Мінсоцполітики, якщо вона зараз фактично тільки розносить пенсії? Адже доставкою пошти, посилок успішно займаються комерційні служби.
– Проблема не в тому, кому буде підпорядковано це держпідприємство, а у відсутності ефективного менеджменту. Будь-який західний менеджер, приходячи в компанію, яка валиться, з чого починає? Скорочує управлінський апарат і бонуси. А тут підняли собі зарплати і кажуть – грошей немає.
– У вас якісь бонуси є?
– Хіба що службова машина. Квартиру я наймаю– законом про Кабінет Міністрів службового житла нам не передбачено.
– Велика квартира?
– Двокімнатна, 60 квадратних метрів. Наймав за 10 тисяч гривень, з 1 жовтня – 14 чи 16, треба у дружини уточнити, вона договір підписувала. А своя квартира у мене у Вінниці. Там мама мешкає. Їй 79 років, 49 років стажу роботи в школі.
– Яка в неї пенсія?
– Нещодавно була 1600 гривень, але тепер уже 2800.
– Розмір мінімальної пенсії відомий – з 1 січня вона становитиме 1489 гривень. А відомо, хто в нас отримує максимальну пенсію? Ну, наприклад – Петро Петрович Петренко, чемпіон України з пенсій, отримує щомісяця стільки-то.
-Власне, конкретні імена називати не можна. Однак можна говорити загалом. У нас максимальний рівень пенсій – 10 прожиткових мінімумів, тобто 14 тисяч 890 гривень. Але з 11,7 мільйона пенсіонерів близько 20 тисяч осіб отримують пенсію без обмежень, на підставі рішення судів. Це, як правило, судді.
Андрій Олексійович знову бере в руки течку:
– Ось, перша позиція – 97 тисяч.
Від автора. Я пробігаю очима кілька перших аркушів з грубого стосу. 80 тисяч, 70 тисяч. Судді, судді, судді. Іноді трапляються прокурори.– Одним словом, самі собі і призначають…
– Я цього не говорив, ви так самі сказали. Суд у нас завжди приймає правильні, законні рішення.
Андрій КУЗЬМІН
Другу частину інтерв’ю з міністром читайте найближчим часом.