Потрібні не “реформи”, а трансформація

Володимир ЧЕРНЯК, доктор економічних наук:

– Україна існує в стані системної кризи. Їй потрібні не точкові “реформи”, а комплексна трансформація.

Реформи змінюють форми, а трансформація змінює зміст. Драма України полягає в тому, що вона не пройшла через трансформаційний процес. Усі реформи в нас закінчуються монополізацією власності та влади фінансово-політичними групами. Із монополізму виростає олігархізм.

Суть трансформації полягає в демонтажу кланово-олігархічної системи. Слід ліквідувати всі приватні й державні монополії, окрім природних, які доцільно корпоратизувати. Монополії потрібно знищити як клас.

Україна існує в стані класової боротьби – вирішується питання: хто кого? Кланово-олігархічна система знищує малий і середній бізнес. Створення сприятливих умов для його розвитку можливе лише на основі демонополізації і конкуренції.

Потрібно створити ринок газу, ринок нафти, ринок електроенергії і т.д., на якому б діяв єдиний регулятор – конкуренція. У нас монополії створені штучно. Там, де є монополії, нема розвитку. Ціни повинні бути не монопольними, а ринковими. Слід демонополізувати фондовий ринок (у нас практично нема фондового ринку), який зосереджено в руках фінансово-політичних груп, і відкрити доступ до кредитів середньому і малому бізнесу.

Такі монополії, як “Нафтогаз”, “Укргазовидобування”, “Укрнафта”, “Укренерго”, “Укрспирт” і т.д., і т.п., облгази й обленерго слід стерти з лиця землі, а такі, як “Водоканал”, “Укрзалізниця” і т.п., слід корпоратизувати. Таким чином можна перекрити корупційні схеми. “Нафтогаз” краде, “Укрзалізниця” краде, “Укроборонпром” краде…

Антимонопольний комітет не виконує як слід своїх функцій, не бореться ефективно з монополістичними тенденціями і сам знаходиться під впливом монополістів. Зрозуміло, що повинні пильнувати і нишпорити прокуратура, НАБУ і суди.

Україна стоїть перед історичною необхідністю трансформації державно-монополістичного капіталізму в ліберально-конкурентний капіталізм. Це можливо лише на основі системних заходів, які мають здійснюватися практично одночасно, а не послідовними кроками. Потрібен ривок. Кволі й мляві реформи фіктивні, швидкі реформи – ефективні. Щоб здійснити прорив – потрібен порив!

Сторінка Володимира Черняка у Фейсбуку

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *