Пенсійна реформа. Найважливіше для гаманця
3 жовтня Верховна Рада таки ухвалила пенсійну реформу, розроблену урядом Володимира Гройсмана. “Український репортер” проаналізував, що вона принесе українським пенсіонерам.
Вже з 1 жовтня 2017 року
Мінімальна гарантована пенсія в Україні зросте на 11% і становитиме 1 452 гривні. З 1 жовтня для призначення та перерахунку пенсій застосовуватимуть прожитковий мінімум станом на 1 грудня 2017 року.
“Цей показник збільшено на 79 гривень, що відповідає його фактичному розміру з урахуванням інфляції. Тобто, з 1 жовтня величина прожиткового мінімуму для тих пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, становитиме 1 452 гривні, а не 1312, як воно є зараз”, – повідомила голова Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денисова.
Для 5,62 млн пенсіонерів пенсії в середньому збільшаться на 692 гривні. Це відбудеться внаслідок осучаснення або перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за три останніх роки (зараз це 3 764,4 грн).
Водночас в “осучасненні” пенсій є цікавий момент. Розмір мінімальної зарплати будуть множити на два параметри: індивідуальний коефіцієнт зарплати (залежить від різних професій, шкідливого виробництва і т. і.) і коефіцієнт страхового стажу.
Однак якщо раніше діяв показник оцінки одного року страхового стажу 1,35%, то тепер він буде знижений до 1%. Тобто якщо зараз у формулі розрахунку пенсій кожен рік страхового стажу множиться на 1,35%, то після реформи – лише на 1%. Це означає, що лише через 3 місяці люди, які вийдуть на пенсію, отримають на 20-30% нижчі пенсії, ніж ті, хто зробить це до Нового року.
Пенсія є об’єктом індексації. В реформі прописано, що індексація буде відбуватись автоматично. Не потрібно буде приймати окремі рішення уряду чи Верховної Ради України: з 2019 року на 50% від росту споживчих цін і на 50% від зростання середньої заробітної плати за один календарний рік. А з 2021 року – за три попередні календарні роки.
Для інвалідів з дитинства, дітей-інвалідів, пенсіонерів, які не мають повного стажу, і осіб, які не мають права на пенсію (майже 1 млн осіб) й отримують зараз 949 грн, розмір пенсії збільшиться на 45% і становитиме 1 373 гривні.
Для 600 тисяч працюючих пенсіонерів скасовується 15% обмеження виплати пенсій. Для 104 тисяч жінок, які достроково вийшли на пенсію в 55 років, – скасовується зменшення розміру пенсій.
Пенсійний вік і трудовий стаж
Підвищення пенсійного віку не передбачається, але разом з тим збільшується страховий стаж, від якого залежатиме, вийде людина на пенсію в 60 або в 65 років. Деякі експерти називають це “прихованим підвищенням пенсійного віку”.
Страховий стаж – це той період, за який людина, або її роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду.
З наступного року вийти на пенсію можна в 60 років, маючи страховий стаж 25 років (зараз мінімальний стаж 15 років). Поріг страхового стажу буде поступово підніматися і до 2028 року досягне 35 років.
Тобто, якщо у 2018 році українцю виповнюється 60 років, то 25 років страхового стажу буде достатньо, щоб піти наступного року на пенсію. Якщо ж виповнюється 60 років у 2023 році, то страхового стажу повинно бути уже не менше 30 років, а якщо 60 “стукне” у 2028 році або пізніше, тоді знадобиться не менше 35 років стажу.
Громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб відповідати вимогам стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років), тобто “докупити” страховий стаж.
На сьогоднішній день мінімальний страховий внесок становить 704 грн/місяць (22% від мінімальної зарплати в 3200 грн), і для докупки стажу ця сума множиться на 2. Таким чином “вартість” одного року страхового стажу становить майже 17 тис. грн.
Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на коефіцієнт 2.
Достроково можуть вийти на пенсію при наявності відповідного страхового стажу жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку. Достроковий вихід на пенсію для цих жінок можливий щороку, але вимоги щодо стажу такі ж самі як для усіх – щороку він зростає на 1 рік.
Ті, хто відпрацював 40 років, можуть вийти на пенсію в будь-який час, однак ця норма запрацює лише через 10 років.
20-річний стаж для виходу на пенсію встановлений для осіб, які потребують соціальної допомоги від держави. До них належать:
- хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути);
- диспропорційні карлики;
- сліпі й особи з інвалідністю дитинства I групи;
- жінки, які народили п’ятеро і більше дітей або інвалідів з дитинства (з 50 років);
- військових – учасників бойових дій (55 років);
- артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років);
- журналістів (у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій);
- чорнобильців (із зниженням пенсійного віку).
Раніше для цих груп термін стажу стартував від 10 років.
До страхового стажу включається:
- навчання на денній формі у державних ВУЗах з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року;
- відпустка у зв’язку з вагітністю в період з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року;
- підприємницька діяльність за спрощеною системою оподаткування з 1 січня 1998 року по 31 грудня 2017 (потрібно підтвердження у вигляді довідки про реєстрацію);
- військова служба до 31 грудня 2017 року включно.
Скасування спецпенсій
Передбачається скасування спеціальних пенсій для держслужбовців, суддів, науковців та інших пільгових категорій.
Скасовується право на призначення пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, металургів, шахтарів, хіміків, льотчиків та інших категорій, які раніше могли виходити на пенсію достроково – за 5-10 років до настання пенсійного віку.
Також скасовується достроковий вихід на пенсію для чорнобильців.
Виняток – військовослужбовці та співробітники правоохоронних органів, у тому числі прокурорські працівники. Чиновники НБУ отримуватимуть пенсію за правилами, які визначить сам Національний банк.
20% надбавки отримуватимуть пенсіонери, які проживають у гірських населених пунктах.
Особисті накопичувальні рахунки
З 1 січня 2019 року планують упроваджувати другий рівень пенсійної реформи – створювати особисті накопичувальні рахунки для тих, хто на цей час буде молодшим за 35 років.
У теорії кожен українець повинен буде самостійно відраховувати частину своєї зарплати на накопичувальний рахунок. Скористатися коштами з цього рахунку можна буде лише після виходу на пенсію. На першому році реформи відрахування складуть 2%, в наступному – 3% і так далі, поки не стануть 7%. Паралельно доведеться платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 22% від фонду заробітної плати.
Результат цієї реформи працюючі українці побачать лише мінімум через 25 років. Саме тоді першому поколінню тих, хто накопичуватиме пенсії, вдасться скористатися грошима на своїх рахунках.
Для прикладу, якщо людина все життя отримувала мінімальну зарплату, то загальна сума накопичень складе до 100 000 гривень. При зарплаті в 10 тисяч – 210 000 гривень.
Більше про пенсійну реформу читайтете тут
і тут