Напади на журналістів під час Майдану – злочини без покарання. Заява НСЖУ
Попри гучний розголос і обіцянки правоохоронців та представників влади, численні справи щодо нападів на журналістів у часи Майдану так і лишаються нерозслідуваними.
У Національній спілці журналістів України наголошують, що в період із листопада 2013 по лютий 2014 року стався 271 інцидент побиття журналістів, проте і на п’яту річницю практично відсутні прецеденти покарання за жорстокі побиття журналістів.
– Показові справи, які брали під особистий контроль найвищі чини правоохоронних органів та представники влади, так і залишилися в більшості випадків нерозкритими.
Ті ж справи, які таки дійшли до суду, тягнуться роками, періодично закриваються і після апеляції знову поновлюються, – проте результату так само немає: винних не покарано, а журналісти зневірені, – cтверджує голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Відтак, уже протягом чотирьох років в судах розглядається справа жорстокого нападу на черкаського журналіста Ігоря Єфімова. 20 січня 2014 року Ігоря жорстоко побили працівникимміліції під час «зачистки» блокпоста від активістів на черкаській дамбі. Особу підозрюваного – заступника командира батальйону – встановити вдалося відносно швидко.
Проте суд ухвалив виправдувальний вирок, яким визнав офіцерамневинуватим. При цьому прокуратура встановила прізвища усіх підлеглих підозрюваного та факт побиття журналіста саме міліціонерами, але обмежилася підозрою лише одному офіцеру.
Виправдовувальний вирок підтримав і Апеляційний суд у Черкасах у 2017 році. І лише Верховний Суд колегією суддів Касаційного кримінального суду навесні 2018 року скасував ухвалу Апеляційного суду Черкаської області, зазначивши, що «апеляційний перегляд кримінального провадження відбувся формально, а ухвалу апеляційного суду не можна визнати законною, обґрунтованою та вмотивованою».
Таке рішення Верховного Суду України було підтримано спеціальною заявою Представника ОБСЄ з питань свободи медіа (Відень) Арлема Дезіра.
Інша гучна справа, розслідування вбивства журналіста В’ячеслава Веремія у Києві під час Євромайдану так само тривало роками.
Та попри розголос і особливу увагу всього українського суспільства до судових процесів, перший вирок суду, ухвалений в грудні 2017 року, вразив своєю несправедливістю: тоді підозрюваному в організації смертельного побиття журналіста Юрію Крисіну суд Києва призначив чотири роки позбавлення волі з випробувальним терміном два роки (фактично суд присудив йому умовний термін). Згодом, після апеляції, у червні 2018 року Апеляційний суд Києва засудив Юрія Крисіна до 5 років позбавлення волі.
За даними аналітичного звіту НСЖУ, за час революційних подій 2013-2014 років від фізичних атак правоохоронців або тітушок постраждав 271 журналіст. Найбільше нападів, крім Києва, було у Харкові, Черкасах, Дніпрі, Запоріжжі, Одесі та в Криму. Крім того, за цей період зафіксовано 14 нападів на редакції медіа, 9 арештів та затримань, 31 випадок погроз працівникам медіа фізичною розправою.
Інфорграфіка із сайту НСЖУ.
Фото Леоніда ФРОСЕВИЧА