Антикорупційному суду – бути! Рада підтримала президентський законопроект (+відео, оновлюється)
Верховна Рада проголосувала в першому читанні за проект Закону “Про Вищий антикорупційний суд” №7440, внесений Президентом України Петром Порошенком. Президентський законопроект, який різко розкритикували Міжнародний валютний фонд і Світовий банк, підтримали 282 народні депутати.
Вчора під час прес-конференції “Виклики – 2018” президент Порошенко заявив, що законопроект з рекомендаціями Венеціанської комісії він подав до парламенту 22 грудня. А далі – справа Верховної Ради. Вона має право переписати його як завгодно.
Документ у парламенті представляв заступник голови Адміністрації президента Олексій Філатов.
“Конституцією України передбачено, що в Україні відповідно до закону можуть діяти вищі спеціалізовані суди (стаття 125). Закон України “Про судоустрій і статус суддів” закріпив, що в системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди як суди першої та апеляційної інстанцій з розгляду окремих категорій справ. Вищими спеціалізованими судами є Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд (стаття 31). При цьому вирішення більшості питань, пов’язаних із діяльністю Вищого антикорупційного суду, Закон України “Про судоустрій і статус суддів” відносить до врегулювання окремим законом.
Тож для започаткування роботи Вищого антикорупційного суду є нагальна потреба у вирішенні на законодавчому рівні низки питань його діяльності.
Досвід інших держав у питанні створення спеціалізованих антикорупційних судів є неоднозначним. Саме тому необхідно не прагнути перейняти ідеальний варіант створення антикорупційного суду, а впровадити таку модель антикорупційного суду, яка б ґрунтувалась на конституційних принципах верховенства права”, – сказано в пояснювальній записці до законопроекту.
Розгляд законопроекту про Антикорупційний суд відбувався за скороченою процедурою. Представник фракції “Батьківщина” Сергій Соболєв назвав це “ганьбою”. Мовляв, розгляд такого важливого законопроекту за скороченою процедурою, без ґрунтовного обговорення та дискусії неможливий.
Водночас голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив:
“Усі дискусії ми зможемо провести між першим і другим читаннями, обговорити всі рекомендації Венеційської комісії. Зараз нам важливо зробити перший рішучий крок у боротьбі з корупцією”.
Після голосування голова фракції “Блоку Петра Порошенка” у парламенті Артур Герасимов заявив, що це лише перше читання, далі президентський законопроект вдосконалюватимуть з допомогою правок.
https://www.youtube.com/watch?v=8PB9dowYsW8
Про можливі правки розповів нардеп Мустафа Найєм:
https://www.youtube.com/watch?v=mhZsplVRjBU
Нагадаємо, у МВФ і Світового банку є серйозні зауваження до проголосованого законопроекту. В обох інституціях заявили, що низка його положень не відповідають зобов’язанням України за програмою співпраці з МВФ і суперечать рекомендаціям Венеціанської комісії Ради Європи.
МВФ і Світовий банк, погрожуючи згорнути співпрацю з Україною, вимагають:
- роль громадської ради міжнародних експертів має бути вирішальною, а не просто дорадчою, як у президентському законопроекті;
- негативне рішення громадської ради щодо кандидатів має бути обов’язковим для Вищої кваліфікаційної комісії суддів;
- до складу громадської ради мають включити представників міжнародних організацій і донорів;
- потрібно знизити загальні вимоги до кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду. Зараз вони нереалістичні, зокрема всі кандидати повинні мати “значний досвід професійної діяльності у сфері права з питань протидії корупції у міжнародних організаціях або міжнародних судових органах;
- прибрати норму, що Вища кваліфікаційна комісія суддів на власний розсуд, без чітких критеріїв вирішуватиме, чи достатньо кандидати мають досвіду;
- чітко прописати в документі кількість суддів Антикорупційного суду, щоб не затягувався процес запуску суду. Адже в тексті йдеться, що суд запрацює після обрання двох третин суддів;
- юрисдикція Антикорупційного суду має відповідати юрисдикції НАБУ та САП. Зараз із підсудності суду виведені злочини топ-посадовців, пов’язані з відмиванням грошей, поданням недостовірної інформації в е-деклараціях і ухваленням документів, що незаконно зменшують доходи держбюджету.
- Антикорупційний суд не повинен розглядати кримінальні злочини, скоєні високопосадовцями. Бо тоді Антикорупційний суд засиплять справами про вбивства і наркотики, замість того, щоб судити корупціонерів на державних посадах.
“Рада ухвалила закон про Антикорупційний суд. Це проміжна перемога, але згаяно цілий рік. Ми витрачали сили на боротьбу та переконання, на мітинги під Радою та заангажування МВФ, але, якби була політична воля Порошенка, – сьогодні цей суд вже працював би та виносив перші вироки. Тепер же повноцінно запрацює в кращому разі після виборів президента.
Ми втрачаємо з правлячою корумпованою верхівкою двоє цінностей – гроші та час, і якщо перше ще маємо шанс повернути, то друге – ніколи. Тому маємо розпрощатися з ними вже на наступних виборах”, – прокоментував голосування нардеп Сергій Лещенко.