Свято розуму i вчений в кабінеті президента. Про кадрові призначення Байдена

Отже, ледь прийнявши присягу і вступивши на посаду, президент США Джозеф Байден ще в Капітолії підписав указ про повернення країни до зобов’язань в рамках Паризьких угод щодо клімату.

Це означає повернення до клубу цивілізованих країн, які поважають науку.

Крім того, він ще 15 січня запропонував вченого генетика Еріка Лендера (Eric S. Lander) на пост директора Управління з питань політики в галузі науки і технологій та радника президента з питань науки (Director of Office of Science and Technology Policy (OSTP) and Presidential Science Advisor). Особливо важливо те, що він вирішив надати цьому посту статус міністерського, тобто ввів радника з науки до складу кабінету!

Ерік Лендер.

Поняття кабінетний учений заграло новими барвами! Що говорить про шанобливе ставлення Байдена до науки. До того ж Лендер стане першим чинним вченим на цій посаді, він – відомий керівник проєкту “Геном людини”, який займається секвенуванням ДНК, а також є директором-засновником дослідного Інституту Броуда (Гарвард і Массачусетський технологічний інститут). Лендер добре відомий Байдену, оскільки за Барака Обами протягом восьми років був співголовою Ради радників президента з науки і техніки, працюючи в тісному контакті з професором Гарвардського університету Джоном Холдреном, який працював на посту радника з науки з 2009 по 2017 рік.

Ми пам’ятаємо маршалів Наполеона, катерининських орлів і кабінет Джона Кеннеді, де вчені були сусідами з поетами, -головна перевага будь-якого керівника це вміння добирати людей, команду, кадри. Пам’ятаємо і сором за інтелектуальний рівень кабінету Трампа. На щастя, після чотирьох років повного нехтування наука повертається до кабінету президента!

Запрошення Лендера стало очікуваним рішенням. Боротьба з пандемією COVID-19 і відновлення країни після неї лежить в основі початкової стратегії Байдена, і фахівець в області наук про життя може мати вирішальне значення для прийняття обґрунтованих рішень в цій області. Байден також цікавився у Лендера, чому пандемія може навчити США в більш широких питаннях суспільної охорони здоров’я, запитував про потенціал наукових відкриттів для вирішення проблеми зміни клімату і досягнення Америкою переваги над такими конкурентами, як Китай.

Це призначення стане різким контрастом антинаукової політики адміністрації Трампа. Яка не тільки не підтримувала науку, але всіляко намагалася зрізати асигнування на неї, не кажучи вже про ослаблення вимог в області екологічних норм, про вихід з Паризьких угод щодо клімату, про спроби підтримати вугільну індустрію і про нехтування науковими даними. Та про що ще казати, коли Трамп півтора роки не призначав директора OSTP і не відчував потреби в раднику з науки!

Лише навесні 2018-го Білл Гейтс підказав йому цю ідею: «Я кажу: “Може варто призначити радника з науки?” У відповідь Трамп поцікавився, чи не хочу я ним стати. Я пояснив, що це буде не кращим використанням мого часу», – відмовився Гейтс, прекрасно розуміючи, з ким має справу.

На той час уже безліч людей покинуло адміністрацію і залучити в цей хаос пристойного професіонала, володаря відомого в науці імені було непростим завданням. Та Трамп і не особливо поспішав з цим і лише тому, що Каліфорнія тоді горіла як ніколи, і потрібен був якийсь громовідвід, він призначив в серпні 2018 року радником з науки Кельвіна Дрогемейера, професора метеорології з Університету Оклахоми, фахівця з екстремальної погоди, чисельного прогнозування та інтерпретації даних.

“І скасував науки…”

Так, Трамп відомий своєю нелюбов’ю до науки. За доказами ходити недалеко, варто просто поглянути на його вимоги до бюджетів в цій області.

Так, в 2018 році він наполягав на скороченні асигнувань на Advanced Research Projects Agency-Energy відразу на 93%! ARPA-E – це урядове агентство з просування і фінансування досліджень і розробок передових енергетичних технологій. Створено за зразком відомого DARPA, Агентства перспективних оборонних дослідницьких проектів. На щастя, після втручання Конгресу асигнування були не зрізані, а збільшені на 15%. Але наступного року Трамп добивався вже їх повного припинення!

На 70% він вимагав зрізати витрати на Управління енергоефективності та відновлюваної енергії (Office of Energy Efficiency and Renewable Energy), яке цей прихильник вугілля особливо не любить. Завдяки втручанню Конгресу асигнування були збільшені на 11%, але через рік Трамп і тут зажадав зрізати фінансування на 70%.

Тоді як в передових країнах завдяки послідовній політиці урядів і, зокрема, тим же Паризьким угодам відбувається швидка зміна структури енергетики. Так, в Німеччині, провідній економіці Європи, частка електроенергії з поновлюваних джерел вже перевищила внесок традиційних джерел. Через рік вона має намір повністю відмовитися від АЕС! При цьому вартість кіловат-години в ній удвічі нижче, ніж у димлячій вугільній Польщі.

Всі роки свого правління Трамп намагався різати практично всі статті асигнувань, включаючи космічне агентство НАСА і Управління науки, але ж воно є головним федеральним агентством з фінансування та підтримки фундаментальних наукових досліджень в галузі енергетики та фізичних наук. У його бюджеті на 2021 рік Трамп наполягав на значному скороченні витрат на дослідження в області термоядерного синтезу, в області біології і навколишнього середовища, фізики високих енергій і ядерної фізики. Все це відображене на діаграмах у звітах Американського інституту фізики.

Але якщо Конгрес відстояв асигнування на зазначені цілі, то критично важливі зараз CDC, Центри з контролю і профілактиці захворювань США (федеральне агентство міністерства охорони здоров’я США), постраждали від його дій, їх бюджет з року в рік скорочувався. Як виявилося, вкрай невчасно. Бiльш того, в 2018 році в Раді національної безпеки був скасований комітет по боротьбі з епідеміями. Тому-то Америка і лідирує з інфікування коронавірусом і зі смертності від ковід. Дорого нині економити на науці!

Звичайно, немає гарантій, що майбутні адміністрації будуть підтримувати статус радника президента з питань науки на такому високому рівні. І все ж призначення Лендера є історичним і допоможе стимулювати аналогічний вибір в майбутньому. У всякому разі, воно ясно дає зрозуміти, що наука буде впливати на багато рішень, принаймні, протягом наступних чотирьох років. Хоча й далекі перспективи непогані. Річ у тому, що цього разу в нас перемогли не міфічні ліві, якими так любила лякати примітивна трампiвська пропаганда, а нові! За якими майбутнє.

Свято розуму

Та про це ми вже писали. Додамо лише, що в серпні 2020 року вартість IT-компаній США перевищила капіталізацію всього фондового ринку Євросоюзу. А станом на кінець року в десятці найдорожчих компаній світу шість американських і всі вони відносяться до IT і до передових технологій: Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (Гугл), Tesla і Facebook.

Загалом же, в США сьогодні справжнє свято розумних і освічених людей! Як ото було 7 листопада, після оголошення результатів виборів, коли майже вся країна танцювала та спивала. Хоча й не вся… Можна полегшено зітхнути, нервування закінчилося.

Що й казати, гарна була церемонія. Ось світиться від щастя обличчя Барака Обами, воно нагадувало обличчя батька, який пишається своїм чадом. Ось ефектна Мішель обіймається з Леді Гагою. Були присутні Буш, Клінтон, інші джентльмени і леді – вельми пристойна публіка! Кугут з Квінсу аж ніяк не вписувався б в неї, він був би тут зайвим. Все ж добре, що воно полетіло у Флориду рано вранці. До речі, пані були одягнені хоч і зі смаком, але не в Шанель і не в Прадо. Величезний контраст з інавгурацією 2017 року. Це був, якщо завгодно, парад достоїнств, а не vanity fair як в 2017-му.

Характерно, що заключне слово надали молодій поетесі! Вона справила велике враження на присутніх, ті жваво аплодували. Ще одна характерна риса позитивних змін: Байден запропонував пост радника з науки великому вченому-генетику, тому я й почав з науки. Так, разючий контраст з попереднім непорозумінням на головному посту країни. Америка повертається до цивілізації і культури!

Але відразу ж почалася робота. Крім повернення до Паризьких угод президент, ледь прибувши у свій новий будинок, одразу ж підписав ще півтора десятки важливих указів, половина з яких припиняє дію найбільш обурливих і небезпечних указів Трампа – треба розгребти залишений ним бруд.

Попутно вже йде затвердження кандидатур Байдена Сенатом. Результат Avril Haines на пост директора Національної розвідки: 84 “за”, 10 “проти”. Затверджено впевнено! Всього 10 з 50 республіканців проти.

Так, містер Джозеф Байден виявився на своєму місці, на відміну від рудого гольфіста, що не любить науку. Той відлетів – і республіканці відмовилися від обіцяної обструкції, від жахливих Сцилл та Харибд. Недарма сьогодні за обідом на питання, чи переймається він затвердженням своїх людей, він відповів: “No I’m not concerned”-“Ні, я не стурбований”.

 

Юрій КІРПІЧОВ, США

 

Читайте також:

Like

Юрiй КІРПІЧОВ

Спеціальний кореспондент "Українського репортера" в США


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *