Американські жінки та МАГАномiка. Погляд із США

Перші можуть врятувати Америку, друга – знищити її. Дотримуючись хороших манер, пустимо дам вперед і почнемо з їх ролі на майбутніх виборах.

Питання про аборти

Днями я заповнив бюлетень і відправив його поштою на виборчу дільницю. Голосував, звісно, за Гарріс-Уолза і за кандидата від Демократичної партії в Конгрес. А також за поправки до конституції штату Флорида. Найголовніша з них – про аборти. Леді Флориди, тепер вся надія на вас! Тому що найважливіше питання в бюлетені стосується саме них: запропонованої поправки до конституції штату, яка б забороняла закони, що забороняють, карають або іншим чином обмежують аборти.

Вони включили цю поправку в бюлетень в усіченому вигляді – тільки в тому випадку, якщо аборт потрібен за медичними показаннями, під великим тиском, неохоче, наступаючи на горло своїй старій, але улюбленій пісні. І оточили його застереженнями і застереженнями: мовляв, всі кинуться робити аборти і народжуваність впаде, до того ж доведеться витрачати на це гроші і постраждає державний бюджет і суди. Вони навіть вдалися до капслок в останній фразі! Наводимо переклад.

«Жоден закон не повинен забороняти, карати, відкладати або обмежувати аборт до тих пір, поки він не стане нежиттєздатним або коли це необхідно для захисту здоров’я пацієнтки, як це визначено медичним працівником. Ця поправка не змінює конституційних повноважень законодавчого органу вимагати повідомлення батьків або опікунів перед тим, як неповнолітня особа зробить аборт.

Запропонована поправка призведе до значного збільшення кількості абортів і зменшення кількості живонароджених на рік у Флориді. Зростання числа абортів може бути ще більшим, якщо поправка скасує закони, що вимагають згоди батьків на аборти неповнолітніх, і закони, що гарантують, що аборти проводяться тільки ліцензованими лікарями. Також неясно, чи вимагатиме поправка державних субсидій на аборти. Судові процеси для вирішення цих та інших невизначеностей призведуть до додаткових витрат уряду штату та державних судів, що з часом негативно вплине на зростання державних та місцевих доходів. Оскільки фіскальний вплив збільшення кількості абортів на доходи та витрати державних та місцевих органів влади не можна оцінити з упевненістю, загальний вплив запропонованої поправки є невизначеним. ФІНАНСОВІ НАСЛІДКИ ЦІЄЇ ПОПРАВКИ НЕ МОЖУТЬ БУТИ ВИЗНАЧЕНІ ЧЕРЕЗ НЕЯСНОСТІ ТА НЕВИЗНАЧЕНІСТЬ, ПОВ’ЯЗАНІ З ЇЇ ВПЛИВОМ».

Я сподіваюся, що жінки Флориди зрозуміють, що ця поправка фактично обмежує їхні права. Я сподіваюся, вони зрозуміють, що це робота трампістів, і що вони повинні голосувати за демократів, щоб не допустити того, щоб держава стала більш жорстокою.

Маганоміка призведе до мегакраху

Про це повідомляє провідний американський політичний сайт The Hill, якому віддають перевагу як Білий дім, так і законодавці. 2 жовтня сайт опублікував огляд Пола Бледсоу, в якому він зібрав думки провідних економістів США про наміри Трампа в цій сфері. Всі вони сходяться в одному: реалізація цих намірів згубно позначиться на американській економіці, фінансах, життєвому рівні населення і приведе країну до важкої кризи – як і весь світ! Ось переклад.

«Економісти сходяться на думці, що ще один термін Трампа зруйнує економіку США, але чи прислухаються виборці?
Останніми тижнями економіка США отримувала стабільно хороші новини. Нові дані показують, що в серпні ціни майже не зросли – лише на 0,1%, а річний рівень інфляції зараз знизився до 2,2%.
Це дозволило ФРС агресивно знизити ставки на пів пункту у вересні, й очікується, що ФРС знизить ставки ще на пів пункту в листопаді. Ці дії призведуть до зниження ставок за іпотечними кредитами, автокредитами та іншими витратами на запозичення, що значно на користь споживачів. Вони також збільшать інвестиції в бізнес і створять більше нових робочих місць.

Фактично, економіка Байдена-Гарріс, яка менш ніж за чотири роки забезпечила рекордне зростання робочих місць у 15,7 мільйона нових робочих місць, тепер досягає довгоочікуваної «м’якої посадки», тобто приборкання інфляції, уникаючи рецесії та продовжуючи зростати. А зарплати зростають швидше, ніж ціни, тому працівники більш позитивно оцінюють економіку.

Загалом, незважаючи на COVID, економіка за останні чотири роки показала напрочуд хороші результати. (До речі, дані Міністерства праці США за вересень, опубліковані 4 жовтня, підтверджують чудовий стан економіки. Створено 254 тисячі нових робочих місць, що майже вдвічі вище за прогнози, а безробіття залишається на рекордно низькому за 50 років рівні! – Ю.К.)

Але радикальний економічний план Дональда Трампа поставить під загрозу весь прогрес, якого ми досягли. Колишній президент пропонує захмарні мита на імпорт товарів і послуг до США, що призведе до повернення високої інфляції. Його так звана маганоміка стане мегакатастрофою для американських споживачів і сімей.

Тарифи Трампа — це «економічні пропозиції, які насправді можуть спричинити інфляцію і занурити вас у рецесію водночас — каже Девід Келлі, головний глобальний стратег JPMorgan Asset Management, називаючи їх «ідеальною машиною стагфляції».

Навіть глибоко консервативна газета National Interest стверджує: «Тарифи Трампа були б катастрофічними для Америки, викликавши інфляцію в 20 і більше відсотків на багато товарів і обтяживши звичайних споживачів високими витратами. За оцінками консервативного Інституту міжнародної економіки Пітерсона, плани Трампа можуть коштувати середньостатистичній сім’ї 2600 доларів на рік, причому найбільше постраждають американці з низьким рівнем доходу.

Financial Times зазначає, що пропозиції Трампа схожі на протекціоністський закон про тарифи Смута-Хоулі, ухвалений Конгресом у 1930-х роках, який допоміг продовжити Велику депресію. The Times називає плани Трампа «отруєною пігулкою для американського народу, економіки США та світу».

Але Трамп продовжує підвищувати ставки, роблячи свої тарифи все більшими і гіршими. Тепер він каже, що вони можуть становити до 20% у всіх напрямках і 60% для Китаю; якщо ж країни планують зменшити свою залежність від долара, вони можуть постраждати від 100-відсоткових тарифів “як покарання”.

Пропозиції Трампа також різко збільшать борг США – бюджетна модель Пенна Уортона зробила висновок, що його політика додасть 5,8 трильйона доларів дефіциту протягом 10 років. Не дивно, що The Economist вторить National Interest, вважаючи, що «тарифні плани Трампа будуть катастрофічними для Америки».

На додачу до всього, Трамп відкрито загрожує незалежності Федеральної резервної системи, яка є наріжним каменем глобального економічного лідерства Америки. Колишній президент неодноразово принижував шановного голову ФРС Джерома Пауелла, задаючись питанням, чи не є Пауелл більшим “ворогом” Америки, ніж лідер Китаю Сі Цзіньпін.

Загалом «економісти всіх мастей згодні з тим, що порядок денний Трампа являє собою набагато радикальніше продовження політики, запровадженої під час його перебування на посаді з 2017 по 2021 рік», як зазначає Financial Times.

Віце-президент Гарріс запропонувала низку детальних і відповідальних пропозицій щодо економічної політики, включаючи зниження податків, в рамках якого бюджетна модель Уортонської школи Університету Пенсильванії показала, що 95 відсотків американців заплатять нижчі податки, тоді як найбагатші 5 відсотків заплатять більше. Вона також запропонувала 10-кратне збільшення відрахувань на початкові витрати для нових малих підприємств, збільшення податкового кредиту по догляду за дітьми до 6000 доларів на рік, будівництво 3 мільйонів нових будинків і квартир для здачі в оренду за чотири роки, а також зниження цін на ліки, що відпускаються за рецептом. Крім того, Гарріс підтвердила свою підтримку стимулів чистої енергії та дій щодо клімату, водночас виступаючи проти заборони фрекінгу.

На противагу цьому, як зазначила Гарріс під час своїх нещодавніх дебатів з Трампом, «шістнадцять Нобелівських лауреатів описали економічний план [Трампа] як щось, що збільшить інфляцію та спричинить рецесію до середини наступного року».

Під час свого першого терміну некомпетентність самого Трампа завадила йому нав’язати Америці свої найгірші ідеї, за винятком величезного зниження податків для багатих, що підірвало борг США та нерівність. Але на другому терміні у Трампа тепер буде група фанатиків, які фактично спробують нав’язати його радикальні економічні ідеї.

Економісти всіх мастей знають, що з президентом Камалою Гарріс економіка Америки буде набагато краще, ніж з катастрофічним другим терміном Дональда Трампа. Тепер настав час і простим виборцям це усвідомити».

І тут надія на жінок. І не тому, що неминуче зростання цін буквально на все за Трампа підкосить сімейний бюджет більшості американців. Я вже згадував, що рівень освіти у них вищий, ніж у чоловіків, а це означає, що вони більш поінформовані і краще розуміють, що відбувається. У тому числі і в економіці.

 

Юрій КІРПІЧОВ, публіцист, письменник, США

Читайте також: Огляд виборчих подій у США: фахова аналітика про шанси Гарріс і Трампа

 

Like

Юрiй КІРПІЧОВ

Спеціальний кореспондент "Українського репортера" в США


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *