Сьогодні народився автор роману “Чорна рада” Пантелеймон Куліш
199 років тому, в 1819 році народився український письменник і поет Пантелеймон Куліш.
Пантелеймон народився в с. Вороніж Глухівського повіту Чернігівської (нині с. Вороніж Шосткинського району Сумської області) в сім’ї заможного селянина, що мав дворянське звання.
Його вважають одним із творців першої версії українського алфавіту. Він також, поряд з Іваном Пулюєм та Іваном Нечуєм-Левицьким, став головним автором першого повного перекладу українською мовою Біблії.
Іван Франко називав Куліша “перворядною зіркою” в українському письменстві, одним із корифеїв нашої літератури.
Разом з тим, Кулішеві належить авторство першого українського історичного роману під назвою “Чорна рада”, в основу якого покладено реальні історичні факти.
Проте за радянської влади Куліш практично не згадувався в шкільному курсі української літератури, а в енциклопедіях клеймился як “український буржуазно-поміщицький націоналіст”.
Куліш багато перекладав, особливо Шекспіра, Гете, Байрона, Шиллера, Гейне. Видав у Женеві третю збірку поезій «Дзьвін» (1893). Готував до видання у Відні повний український переклад Біблії; завершував історіографічну працю у трьох томах «Отпадение Малороссии от Польши», листувався з багатьма кореспондентами, переймався розбратом слов’янських націй, особливо шовіністичними заходами польської шляхти в Східній Галичині щодо українського населення, дбав про видання прогресивних журналів і газет. На жаль, лише небагато з його перекладів Шекспіра були опубліковані при житті.
Американсько-український філолог Андрій Даниленко вважає безцінним вплив Куліша на формування як модерної української культури того часу, так і на формування української літературної мови.
Пантелеймон Куліш пішов з життя 14 лютого 1897 року на своєму хуторі Мотронівка.