Яких цін на газ слід очікувати українцям у квітні

Олег Пендзин

Ціни на блакитне паливо знову злітають угору. Днями НАК “Нафтогаз України” оприлюднив проект фінансового плану, згідно з яким уже у квітні цього року вартість газу для населення може збільшитися на 62% – з 4,94 тисячі до 8,03 тисячі гривень за 1 тисячу кубометрів.

Але ж українці вже понад рік (з 1 травня 2016 р.) платили по 6,8 тисячі гривень, а з 1 квітня 2017 р. – по 6, 95 тисячі. Пояснити таке нестикування ми попросили Олега ПЕНДЗИНА, економіста, виконавчого директора Економічного дискусійного клубу.

– 4940 гривень за 1000 метрів кубічних – це ціна, вирахувана за формулою імпортного паритету без ПДВ, без 1,9 відсотка торговельної націнки НАКу, без витрат на газопостачання облгазів, без коливання курсу американської валюти. А все разом, плюс 20 відостків ПДВ і дає ту ціну, яку сплачувало населення, – 6950 гривень за 1000 метрів кубічних, – розповідає Олег Володимирович.

– Людей лякає, що коли оновлену ціну вираховуватимуть за формулою, то з 1 квітня до заявлених 8,03 грн треба буде додати усі відсотки, і ціна перестрибне 10-гривневу позначку за куб. Але хочу заспокоїти, що дуже стрімкого здорожчання газу не буде.

Якби все було так просто, то ціна 8 тисяч гривень без ПДВ була би вже на цей опалювальний сезон, тим більше, що цього потужно вимагав МВФ.

Навіть траншу чергового не дав. Тому, що не домовилися з урядом. Бо в уряду з одного боку – НАК і МВФ, а з другого – реальні доходи у населення й обмаль коштів у бюджеті на субсидії.

Уряд розуміє, що і сьогодні, при старій ціні на газ, ледь вистачає 71 мільярда гривень на субсидії. І навіть попри такі величезні цифри, борг населення перед теплопостачальниками вже перевищив 29 мільярдів гривень.

Тому уряд хоче змінити формулу розрахунку ціни на газ, при якій транспортування газу від європейського хабу буде не додаватися до ціни, а відніматися. Тоді нова ціна на газ буде вищою за діючу лише на 12 відсотків. Сподіваюся, що так і буде, і під час переговорів з МВФ буде досягнуто саме такого результату. Ближче до квітня все стане на свої місця.

Це – один із варіантів зміни формули, але існують й інші, проте метою є збільшення ціни настільки, щоб допустити зростання кількості субсидіантів, але не до 100 відсотків населення.

Сторінка Олега Пендзина у Фейсбуку

На цю тему читайте тут:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *