Стало відомо, яким чином Нацбанк хоче приборкати інфляцію

З 2 березня Нацбанк України вчетверте поспіль піднімає ключову облікову ставку (ставка рефінансування) – з 16% до 17% річних. Це робиться насамперед для приборкання інфляції, яка виходить з-під контролю (13,8% за підсумками 2017 року).

Нагадаємо, що облікова ставка – це той відсоток, за яким  центробанк надає гроші комерційним банкам, а ті, в свою чергу, дають позики бізнесу і споживачам. Від її розміру залежать відсотки, за якими банки дають кредити населенню – від мобільних телефонів до іпотеки. Чим вона вища – тим дорожчі позики.

Рішення НБУ викликало неоднозначну реакцію серед фінансистів і експертів ринку.

“Правління НБУ спізнилося із початком циклу підвищення облікової ставки й досі продовжує знаходитися в ар’єргарді макроекономічної політики, тому чергове збільшення ключової ставки суттєво не вплине на уповільнення темпів росту споживчих цін, принаймні, протягом найближчих 6 місяців. Про це свідчать й дані інфляції у січні поточного року. Так, інфляція на споживчому ринку в січні 2018 року порівняно з попереднім місяцем становила 1,5%, порівняно із січнем 2017 року – 14,1%”, – прокоментував рішення НБУ голова Ради НБУ Богдан Данилишин.

На його думку, цикл підвищення облікової ставки, який проводить НБУ, негативно впливатиме на динаміку ВВП у поточному році. Водночас призведе до підвищення доходності облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) України.

Це означає, що юридичні особи, які продавали валюту в січні-лютому 2018 року (по 28,5 грн за $1) для придбання гривневих ОВДП строком на 3 місяці (16%), прогнозовано матимуть подвійну вигоду: у разі купівлі у квітні валюти по 27,2 грн/$1 (такий курс є вельми ймовірним, зважаючи на сезонне укріплення гривні), забезпечать прибуток за 3 місяці в розмірі 37% річних.

А вже в серпні-вересні 2018 року учасники ринку будуть фіксувати отриманий дохід за 6-місячними ОВДП та купувати іноземну валюту за гривню. Це посилить тиск на гривню саме під час її сезонного послаблення, яке зазвичай відбувається на початку осені.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *