«Нафтогаз» vs «Газпром»: $2,56 мільярда на користь Києва
Арбітражний інститут Торгової Палати Стокгольма (Стокгольмський арбітраж) ухвалив рішення щодо транзитного спору між російським «Газпромом» і українським «Нафтогазом». Стокгольмський арбітраж підтримав «Нафтогаз», задовольнивши вимоги української сторони на $4,673 млрд. Таким чином, за підсумками двох розглядів у суді «Газпром» зобов’язали заплатити «Нафтогазу» $2,56 млрд.
Стокгольмський арбітраж ухвалив остаточне рішення у спорі між «Газпромом» і «Нафтогазом України» щодо контракту на транзит газу через територію України.
Арбітри задовольнили вимоги «Нафтогазу» на суму $4,673 млрд у зв’язку з подачею газу для його транзиту європейським споживачам у меншому обсязі, ніж це було передбачено контрактом.
З урахуванням раніше присудженої на користь «Газпрому» суми простроченої заборгованості за контрактом за поставки газу в розмірі $2,018 млрд, арбітри зробили зарахування зустрічних вимог, за результатами якого «Газпром» зобов’язаний заплатити «Нафтогазу» $2,56 млрд.
“Арбітражне рішення підтвердило юридичні зобов’язання “Газпрому” щодо поставок за транзитним контрактом, що зміцнить позиції “Нафтогазу” в майбутньому. Транзитний контракт було укладено на період з січня 2009 року до 2019 року включно. Погоджений контрактний обсяг транзиту складає значну частину потреб Європи в газі, тому цей контракт має велике значення для європейських покупців і споживачів. “Нафтогаз” розраховує, що транзит до Європи продовжуватиметься, як і раніше”, – йдеться в заяві “Нафтогазу”.
Водночас арбітраж відхилив вимоги «Нафтогазу» про збільшення тарифу на транзит газу і про зміну контракту відповідно до українського законодавства. Арбітраж постановив, що до контракту не можна застосувати положення ані європейського, ані українського антимонопольного законодавства.
«Тепер треба переглянути транзитний контракт з урахуванням арбітражного рішення та вимог європейського й українського законодавства. “Нафтогаз” має намір найближчим часом запропонувати Газпрому розпочати переговори щодо цього питання. “Нафтогаз” очікує, що після арбітражного рішення реформа ринку газу в Україні прискориться», — прокоментував рішення суду очільник “Нафтогазу” Андрій Коболєв.
Судовий спір між “Нафтогазом” і “Газпромом”
Нагадаємо, що спір між «Газпромом» і «Нафтогазом України» почався в 2014 році після перемоги Революції Гідності, коли сторони висунули одна одній претензії в Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма. Загальна сума претензій росіян – $47,1 млрд, Київ вимагає $30,4 млрд.
«Газпром» вимагав від нашої компанії сплатити прострочену заборгованість за поставлений газ і дотримання контрактного принципу «бери або плати» (take or pay).
«Нафтогаз» вимагав перегляду ціни, контрактних умов поставок і транзиту, відшкодування переплат і компенсації за недопоставки газу по транзиту.
За контрактом сторін, на транзит газу через територію України до Європи від 2009 року «Газпром» повинен був мінімально транспортувати через територію України 110 млрд куб. м газу на рік, однак у 2009-2013 роках річний транзит не перевищував в середньому 94 млрд куб. м.
Міжнародний суд розглядав дві справи окремо – про контракт на поставки і про транзитні зобов’язання.
Арбітражний суд повністю відхилив вимоги російського монополіста, зокрема щодо застосування кабального положення контракту “бери або плати” на суму $56 млрд за 2009-2017 роки.
Ціну газу, отриманого “Нафтогазом” у 2-му кварталі 2014 року, знижено на 27% з $485/тис. куб. м до $352/тис. куб. м. Завдяки перегляду контрактної ціни (з нафтопродуктової формули на прив’язку до ціни німецького хаба NCG), “Нафтогаз” заощадив $1,8 млрд на паливі, яке купували в 2014-2015 роках.
Водночас суд відмовив “Нафтогазу” в праві на перегляд ціни газу в період з травня 2011 року по квітень 2014 року і в стягненні переплати за газ за цей період на суму майже $14 млрд.
Фактично це означає, що “Нафтогаз” має виплатити “Газпрому” прострочену заборгованість за поставлений газ на суму $2,019 млрд і продовжити закуповувати газ у «Газпрому» в розмірі 80% від контрактних обсягів (майже 5 млрд куб. м на рік). Плюс “Нафтогаз” має закупити за 2016 і 2017 роки, коли Україна газ у Москви не закуповувала, майже 10 млрд куб. м.
Цікаво, що у грудні «Нафтогаз» засекретив рішення Стокгольмського арбітражу. Мовляв, текст рішення містить розгорнуту інформацію про контракт купівлі-продажу газу і додаткові угоди, яка є конфіденційною. У лютому «Нафтогаз» навіть відмовився надати ці дані міністерству енергетики та вугільної промисловості України.
Варто сказати, що угоду, навколо якої тепер ламають списи юристи, було підписано в 2009 році прем’єр-міністрами України та РФ Юлією Тимошенко і Володимиром Путіним. Згодом Тимошенко отримала тюремний термін за цей контракт, але вийшла з в’язниці після втечі з України екс-президента Віктора Януковича.
Нагадаємо, Україна перестала закуповувати російський газ за чинним до 2020 року контрактом з «Газпромом» з листопада 2015 року. Сьогодні блакитне паливо Київ купує в європейців за «реверсною схемою». Тобто фактично Україна купує той самий російський газ, але з націнкою, і тепер він називається “європейський”. Після зобов’язуючого рішення Стокгольмського арбітражу Київ заявив про готовність повернутися до закупівлі газу в країни-агресора. Щоправда, поки що поставки так і не поновилися.
Ростислав Цуркан