“МаскиШоуСтоп” тривають? Силовики взялися за компанії олігарха Фірташа
19 березня правоохоронці провели низку обшуків на підприємствах, підконтрольних олігарху Дмитру Фірташу. Слідчі дії проводились у рамках кримінального провадження про ухиляння від сплати податків, шляхом використання страхового ринку України. Обшуки пройшли як в офісах підприємств реального сектору економіки, так і в торгівців цінними паперами.
“Потягом 2015-2017 років членами організованого злочинного угруповання, з метою ухилення від сплати податків низкою підконтрольних українському олігарху Д.Фірташу підприємств, а саме: ПРАТ «СЄВЄРОДОНЕЦЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ АЗОТ», ПАТ «АЗОТ», ПАТ «РІВНЕАЗОТ», ДП «ХІМІК» ПАТ «АЗОТ» та іншими, які входять до бізнес-групи «GROUP DF», організовано діяльність низки фіктивних підприємств та підконтрольних страхових компаній.
З метою виводу коштів у тіньовий сектор економіки протягом 2015-2017 років між вищезазначеними підприємствами та страховими компаніями ПРАТ «СК «САЛАМАНДРА-УКРАЇНА», ПРАТ «СК «ДІМ СТРАХУВАННЯ» та ін., що входять в бізнес-групу «Group DF», укладено договори страхування, на підставі яких страховим компаніям перераховано фіктивні страхові внески. Тобто, застраховано завідомо непотрібні страхові випадки, які фактично не настали і не мали настати, про що достовірно було відомо членам злочинного угруповання.
У подальшому виведення цих коштів здійснювалося шляхом страхування цими ж підконтрольними страховими компаніями фіктивних кредитних договорів та договорів купівлі-продажу «сміттєвих» цінних паперів інших фіктивних підприємств та «підставних» фізичних осіб.
Такі кредити не планувалися до повернення, про що заздалегідь було відомо членам злочинного угруповання. Після прогнозованого неповернення цих кредитів, страхові компанії здійснювали повне відшкодування таких фіктивних ризиків фінансовій компанії, з подальшим виведенням готівки через банківські установи.
Готівкові кошти, отримані в результаті злочинної діяльності, направлялися підприємствам реального сектору економіки. Орієнтована сума ухилення від сплати податків складає понад 500 млн. грн”, – повідомила у Фейсбуку прес-секретар генпрокурора Луценка Лариса Сарган.
Що Фірташу закидають у США
Українського олігарха Фірташа затримали в Австрії у березні 2014 року на запит американських слідчих, але випустили під заставу у 125 млн євро. Лише наприкінці лютого 2017 року Вищий земельний суд Відня дозволив екстрадицію бізнесмена до США, де його звинувачують у корупції. У Штатах Дмитру Фірташу загрожує 50 років в’язниці і конфіскація майна.
ФБР зацікавилося Дмитром Фірташем у 2013 році, коли американська прокуратура відправила запит до Відня. Українського бізнесмена звинувачують у підкупі індійських чиновників, які за 19 млн євро надали його компанії право на розробку титанових покладів у Індії. За іншою версією, переслідування Фірташа може бути пов’язане з його ймовірними зв’язками з кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, якого у США підозрюють у низці тяжких злочинів.
Екстрадиції Фірташа добиваються не лише США, а й Іспанія. У грудні 2017 року Вищий земельний суд Відня відмовив цій країні. Тепер питання, чи віддадуть Фірташа США, перебуває у компетенції федерального міністра юстиції Австрії. Він наголосив, що не визначає провину Фірташа, а лише приймає рішення про допустимість екстрадиції.
Справи проти Фірташа в Україні
В Україні проти бізнесмена також порушено кримінальні справи. Зараз Національна поліція розслідує два карні провадження щодо завдання державі збитків на суму 5,742 млрд грн. Справи стосуються діяльності групи компаній ОЅТСНЕМ, а також списання “Нафтогазом України” на користь “Росукренерго” 12,1 млрд куб. м газу.
За заявою Національного банку України також розглядається справа про неповернення кредиту рефінансування.
15 березня 2018 року під час звіту про свою діяльність у Верховній Раді колишня голова НБУ Валерія Гонтарева заявила, що банк “Надра”, який належить Дмитру Фірташу, винен державі 9,8 млрд грн за кредитами рефінансування.
В Україні Фірташу загрожують від 7 до 12 років позбавлення волі. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляв, що у випадку повернення Фірташа в Україну, поліція його затримає.
Перспективи Фірташа
Якщо Фірташ все-таки опиниться в руках американського правосуддя, щоб не сісти за ґрати на десятки років, йому, скоріш за все, доведеться піти на угоду зі слідством. Логічно, що він може виступити з одкровеннями щодо екс-президента Віктора Януковича, а також розповісти про “російський слід” у подіях в Україні останніх років.
Водночас мільярдер багато знає про схеми, які використовувала українська політична еліта при купівлі газу, а також має іншу інсайдерську інформацію про діяльність чинного президента Петра Порошенка, з яким у нього склалися непрості стосунки.
Реформи, які проводились у країні, Фірташ, який був головою Федерації роботодавців України, називав неефективними, а також готувався представити свій план перетворень у державі.
Хто такий Дмитро Фірташ
Дмитро Фірташ — один з найзагадковіших українських олігархів. Родом він із Західної України. Його статки в 2014 році видання “Фокус” оцінювало у 2,7 млрд доларів, що дозволило йому потрапити до п’ятірки найбагатших людей країни.
Більшу частину своїх статків він заробив на торгівлі газом: компанія Фірташа “Росукренерго” (співвласником є “Газпром”) займалася транзитом російського і середньоазійського газу в Україну і країни Центральної Європи.
У 2007 році бізнесмен створив Group DF, яка об’єднала активи олігарха. До її складу входять OSTCHEM Holding — підприємства з виробництва мінеральних добрив і діоксиду титану, угорська газоторгова компанія EMFESZ, австрійська компанія з будівництва газової інфраструктури Zangas, найбільший в Україні завод з виробництва аміачної селітри, карбаміда “Черкаський азот”.
Дмитро Фірташ є співвласником однієї з найбільших в Україні медіагруп, яка об’єднує телеканали “Інтер”, НТН, К1, МЕГА, “Ентер-фільм”, К2 й інші. Загалом на підприємствах олігарха працюють 100 тисяч людей.
Ростислав Цуркан
Фото HERWIG PRAMMER/THE GLOBE AND MAIL