“Чорна експертиза” в будівництві: пряма загроза для життя мільйонів українців. Як з нею боротися і що пропонують фахівці

Цю надзвичайно актуальну і важливу тему в УНІАН 18 травня обговорювали авторитетні фахівці будівельної галузі, юристи, представники громадськості, депутатського корпусу. Організатором виступив Національний експертно-будівельний альянс України, який став своєрідним потужним локомотивом приведення в дію процесів очищення будівельної галузі від нечесних експертів.

А роботи на цьому шляху дуже багато, адже з роками негативні тенденції у сфері дозвільної, проєктної документації та експертизи накопичувалися, перетворюючи систему на таке собі корупційне болото, яке засмоктує, приваблюючи рвачів, любителів шахер-махеру, кидаючи тінь на діяльність сумлінних працівників галузі (мовляв, усі такі).

Тому й не дивує зниження якості документації, експертних висновків, нехтування встановленими процедурами та нормами. На руку різним любителям наживи ще й певна законодавча неврегульованість цієї проблематики, відсутність чітких процедур та механізмів.

Отже, Україна постала ще перед одним серйозним викликом – так званою «чорною експертизою», яка є загрозою для життя і здоров’я мільйонів громадян. Що це за явище? У нашій кураїні «розплодилися» десятки контор на кшталт «Роги і копита», які гордовито величають себе «експертними організаціями» із солідним кадровим потенціалом , а насправді це – заробітчани-рвачі, чия робота спрямована на одне – швидко «клепати» позитивні експертні висновки за будь-яких умов.

Узяти гроші в замовника, а там хоч трава не рости. Їм байдуже, що вони демпінгують на ринку експертних послуг, кидаючи тінь на тих, хто трудиться над реальною проєктною документацією, зрештою, хто поважає і свою працю, і дбає про заслужений авторитет. Справжні експерти, на відміну від «чорних», знають ціну своїй роботі і вони не продаються за «тридцять мідяків».

Під час обговорення теми пролунав такий факт.

Фірма «Перша приватна експертиза» зі Львова, розглянувши міфічний пакет документів щодо реконструкції триповерхового дитсадка з надбудовою, наданий «замовником», оперативно підготувала позитивний експертний висновок, одержавши за свої послуги 20 тисяч 900 гривень.

До цієї фірми звернулися журналісти, які придумали легенду – нібито вони є замовниками реконструкції дитячого закладу. Надали для вивчення міфічний пакет документів – мінімальний, зазначимо, неповний: пояснювальну записку, анкету. І львівські експерти клюнули на швидкі гроші. Ось він, заробіток будь-якою ціною! Журналісти викрили цю «липу». (Читайте статтю на цю тему “Журналісти вивели на чисту воду “сірих” експертів у будівництві (+відео”)

Репортери провели ґрунтовне і незаангажоване розслідування «експертної» діяльності львівської фірми, на сайті «Український репортер» розміщено відеосюжет про те, як ці «фахівці» оцінювали й перевіряли документацію на предмет безпеки дітей. Мусимо говорити про типову ситуацію. Подібне є майже в усіх регіонах.

Якщо не вжити системних і принципових заходів щодо наведення порядку в цій сфері, то нас чекає біда. «Чорні експерти» із різних міст України – як скажений принтер, очевидно, вони наштампували тисячі й тисячі позитивних експертних висновків.

Дійшло до того, що деякі такі «чорні експерти» об’єдналися у своєрідні кол-центри і освоюють усі проєктні групи, пропонуючи прорахувати 50 відсотків від вартості по ДСТУ, швидко підписати онлайн угоду, і після отримання коштів наступного дня «новою поштою» надіслати позитивний звіт. В таких кол-центрах «трудяться» декілька співробітників, які і «штампують» позитивні висновки, маючи під рукою десятки печаток на всі випадки. Прямо тобі конвеєр. Злочинний! Підробляють і підписи.

-На кожне порушення, на кожний «трафік» штампування «позитивних висновків» повинна бути жорстка реакція, бо таку фальсифікацію можна порівняти з трафіком злочинних дій, які загрожують безпеці мільйонів українців. Це ще й спричинює певну недовіру в інвесторів до нашої країни, у якій сьогодні відбуваються суттєві інфраструктурні зміни, триває «Велике будівництво», – говорить президент Національного експертно-будівельного альянсу України Віктор Лещинський, акцентуючи увагу ще й на такому аспекті. Замовники експертизи мають розуміти, що йдеться перш за все про справжню і фахову експертну оцінку, а не про отримання папірця з тієї чи іншої «шарашкіної» контори, яка має на меті тільки збагатитися, отримавши якісь кошти і потім накивати п’ятами, ховаючись від правоохоронців.

Віктор Лещинський упевнений: у цій сфері експертної діяльності обов’язково буде наведено лад. Найближчим часом вже настануть позитивні зміни, і цьогоріч матимемо алгоритм фахової діяльності на цьому ринку.

Прикметно, що Національний експертно-будівельний альянс України був ініціатором переведення експертизи в електронний вигляд, незабаром з’явиться і електронна база експертних висновків (це створить відповідні бар’єри перед фальсифікаторами). Лише з особистою флешкою експерт зможе підписувати експертні документи, ставити на них печатку.

Ця новація стане великим позитивом, говорить учасник «круглого столу» в УНІАН Олександр Аліксійчук, народний депутат України, голова підкомітету з питань захисту інвестицій в об’єкти будівництва, парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

На його думку, Міністерство розвитку громад та територій України вже зробило низку позитивних дій щодо наведення ладу в цій сфері, щоб вона була прозорою, відкритою, щоб усі послуги у сфері будівництва, дозвільної документації проходили публічно і винятково в електронному форматі. Бюрократична система не повинна впливати на цей ринок.

Редакція «Український репортер» прослідкує, чи буде ефективним і принциповим реагування керівництва Міністерства розвитку громад та територій України на журналістське розслідування діяльності ТОВ «Перша приватна експертиза». Ми розповімо суспільству, якими були дії відомства.

Відрадно, що експертна спільнота заявляє, що зможе навести лад шляхом саморегулювання, очистивши таким чином ринок від «чорних експертів», звичайно, держава не повинна бути пасивним спостерігачем.

-Це є нормальною світовою практикою, – наголошує Віктор Лещинський. -Найбільш якісний інструмент контролю – ринок, він регулює свою діяльність, водночас держава повинна сприяти і допомагати. А конкурентне середовище на ринку дасть можливість очистити сферу від нечесних ділків.

Немає сумнівів у тому, що невдовзі ми побачимо базу даних, у якій будуть зазначені експертні організації. І цей перелік буде подано відповідно до кваліфікаційних вимог, сформований за такими ознаками як чесність, прозорість.

Ділові та суттєі пропозиції Віктора Петровича підтримали учасники розмови за «круглим столом», серед яких були і голова адвокатського об’єднання «Конкордіа» Олексій Сак, і директор ТОВ «Перша будівельна експертиза» Юрій Підлісний, і будівельний експерт Максим Бут.

До речі, Віктор Лещинський повідомив, що Національний експертно-будівельний альянс України на своїх інтернет-майданчиках, в соціальних мережах створює інформаційний Форум для обговорень, виступів, оприлюднення фактів, коментарів… На цих сторінках замовники, клієнти, проектувальники зможуть залишати також і відгуки. Це буде один із дієвих інструментів, які допоможуть ринку позбавитися від «чорних експертів».

Віктор Лещинський у своєму виступі розповів також конкретніше про те, якою йому бачиться система саморегулювання в експертному середовищі. Йдеться про делегування певних повноважень тій чи іншій авторитетній громадській організації в експертній сфері, яка буде вести реєстр, включати або виключати з нього ті чи інші організації з урахуванням відповідних критеріїв.

У такому форматі мають бути зацікавлені і фахівці, і громадськість, головне, щоб саморегулююча організація була не кишеньковою структурою, а відкритою, прозорою і обов’язково працювала задля блага народу України.

Керівник проектів ГО «Разом проти корупції» Михайло Серебряков у своєму виступі підтримав пропозиції Віктора Лещинського про суттєве посилення саморегулювання в експертному середовищі. Він говорить, що інші важелі і механізми, наприклад, звернення до судових інстанцій, не будуть дієвими, більш того це затягнеться надовго.

Навіть якщо державні органи стануть на шлях лише позбавлення ліцензій нечесних експертів, то це не змінить суттєво ситуацію. Адже ділки швидко можуть зареєструвати нову фірму й одержати сертифікат. Зрештою, каральні заходи здатні спричинити заодно й так зване «вимивання» професійних, сумлінних фахівців з галузі. Лише саморегулювання дозволить навести порядок, упевнений Михайло Серебряков.

Між іншим, парламент готує законодавчі зміни в будівельній галузі, з урахуванням реформування ДАБі, розповів Олександр Аліксійчук.

Було б доречно, щоб народні обранці, в тому числі Олександр Аліксійчук, звернулися з депутатськими запитами до Міністерства розвитку громад та територій України щодо дій, які буде вживати профільне відомство.

Словом, усією українською спільнотою нам потрібно дати бій «чорним експертам». І чим швидше це буде, тим краще для і безпечніше для всіх громадян.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *