Журналісти вивели на чисту воду “сірих” експертів у будівництві (+відео)

Чи діють «сірі» експертні організації в Україні? Виявилося, що вони працюють, так би мовити, на повну. Репортери провели розслідування.

Наприклад, деякі експертні контори за 20 900 гривень можуть дозволити будувати і реконструювати дитсадок біля… кладовища. «Сіра експертиза» в будівництві вже стає ганебним явищем, тому і б’ють на сполох ЗМІ, громадські активісти, фахівці будівельної галузі. Як очистити ринок експертних послуг від такої «халтури»? Адже зведені будинки без якісної і правдивої експертизи становлять потенційну небезпеку для мешканців.

В цивілізованих країнах цю проблему вирішили головним чином завдяки саморегулюванню в експертному середовищі, яке потурбувалося про міцні бар’єри перед тими, кого приваблюють нечесні заробітки.

В Україні також йде до того, що висока репутація, позитивний імідж, фаховість стануть визначальними у цій сфері. Водночас своє рішуче і принципове слово повинно сказати і профільне відомство – Міністерство розвитку громад та територій України.

Держава має у своєму розпорядженні такий потужний важіль впливу на любителів різної «липи», як санкції, в тому числі позбавлення ліцензій. Чому цей механізм застосовується вряди годи? Чи відреагує, скажімо, міністерство на чергову «липу» – підписання позитивного експертного висновку щодо реконструкції дитячого садочка?

Це було майже класичне журналістське розслідування. Журналісти придумали легенду, що буцімто одна із селищних рад Київської області (умовно – Димер) шукає організації, які напишуть позитивний експертний звіт про те, що з реконструкцією дитсадка все гаразд. Репортери узяли абсолютно усі дані про цю споруду так би мовити зі стелі. Її не існує! Вигадали й адресу. А по «документах» дитсадок є, розташований по вулиці, що навпроти… цвинтаря.

За легендою на селищу раду зненацька «звалилися» бюджетні кошти, їх треба швидко освоїти. Але проєкт реконструкції дитсадка ще не готовий. Без позитивного експертного висновку справа не буде рухатися.

«Замовники», а насправді журналісти, звернулися до низки експертних організацій, поцікавившись чи не згодні вони надати позитивний висновок. І одержали відмову.

Тим не менш знайшлася фірма, що пішла назустріч «замовникам». У «Першій приватній експертизі», головний офіс якої знаходиться у Львові, узялися за справу. Експертам було надіслано міфічний пакет документів щодо реконструкції триповерхового дитсадка з надбудовою, площа якого 2,5 тисячі (!) квадратних метрів. Відповідно до угоди між сторонами послуги експертів було оцінено у 20 тисяч 900 гривень. І за короткий проміжок часу «замовники» одержали позитивний експертний висновок.

Наголосимо: йдеться про надзвичайно важливу споруду для дітей! В експертному звіті, як зазначають журналісти, не було жодного слова про енергоефективність, модернізацію будівлі. Експерти взагалі не звернули увагу на низку важливих аспектів цієї «документації», скажімо на облаштування каналізації, опалення. Зрештою, вони не бачили і жодних креслень, рішень щодо реконструкції, містобудівних умов та обмежень на земельну ділянку. Оперували лише заповненою анкетою, пояснювальною запискою, надані «замовником».

Ось так було і «склепано» позитивний висновок (з печатками, підписами ексепртів!) щодо умовної реконструкції дитсадка. Чи багато подібних «сірих» експертних організацій, творців “липи”? Можливо, їх не більше п’яти відсотків, припускають фахівці будівельної галузі. Але ж є вони, є. Діють!

Після такого сенсаційного журналістського розслідування Міністерство розвитку громад та територій України, яке очолює Олексій Чернишов, повинно зробити принципові і жорсткі висновки, задіявши передбачений законодавством механізм впливу і реагування. Держава не повинна відсиджуватися в кущах, проявляючи гуманність до творців «липи».

Павло Мірошниченко

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *