Опубліковано Меморандум з МВФ: всі деталі

МВФ оприлюднив Меморандум про економічну та фінансову політику України в рамках третього перегляду програми розширеного фінансування EFF. Пізніше Мінфін надав переклад тексту українською мовою.

Документ у перекладі містить 34 сторінки тексту, він майже не відрізняється від тексту, який 13 березня опублікувала партія “Батьківщина”. Єдині відмінності – відкореговані терміни виконання низки заходів. В обмін на транші Україна зобов’язується:

  • Пенсійна реформа. До кінця квітня 2017 р Верховна Рада ухвалить комплексну пенсійну реформу. Вона передбачатиме новий набір варіантів виходу на пенсію з ширшим, ніж зараз, діапазоном пенсійного віку. Зміни заохочуватимуть громадян працювати і пізніше виходити на пенсію. Кожному громадянину пропонуватиметься на вибір термін і умови виходу на пенсію, які залежатимуть від загального трудового стажу. Є рекомендація підвищити пенсійний вік до 63-65 років: для чоловіків до 2026 р, для жінок – до 2031 р.
  • Ринок землі. До кінця травня 2017 р Верховна Рада має затвердити закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення мають відмінити з кінця 2017 р. Таким чином буде дозволено продаж землі, що знаходиться в державній та приватній власності. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман уже виступив з заявою, що купувати-продавати землю дозволять лише фізичним особам з українським громадянством.
  • “Борг Януковича”. Пропонується реструктуризація “боргу Януковича” в $3 млрд, суд за який Україна нещодавно програла у Високому суді Лондона. Цей борг Київ має реструктуризувати на загальних засадах разом із іншими українськими єврооблігаціями.
  • НАБУ. Національне антикорупційне бюро України до кінця травня 2017 р має отримати право самостійного прослуховування і проведення слідчих дій під прикриттям. Верховна Рада має внести відповідні законодавчі зміни. Реєстрація досудових справ і постанов слідчих суддів, які мають відношення до НАБУ, повинні бути захищені від витоку інформації шляхом обмеження доступу до неї офіцерів НАБУ і Спеціальної антикорупційної прокуратури до тих пір, поки розслідування справи не завершено або закрито.
  • Антикорупційний суд. Для того, щоб забезпечити переслідування корупційних діянь з боку посадових осіб високого рівня, започаткують діяльність Антикорупційного суду. До середини квітня 2017 р. до Верховної Ради подадуть відповідні проекти законодавчих актів. Ці законопроекти забезпечуватимуть бюджетну автономію та відповідне забезпечення системи антикорупційних судів і визначатимуть процес відбору антикорупційних суддів.
  • Докапіталізація банків і ФГВФО. Україна в 2017 р має випустити облігацій на 98 млрд грн для докапіталізації банків і Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. До середини липня 2017 р всі банки матимуть принаймні мінімальний статутний капітал в розмірі 200 млн грн. Банки, які не зможуть виконати цю вимогу, будуть виведені з ринку.
  • Оподаткування. Уряд буде утримуватись від будь-яких істотних урізань податків і не буде пропонувати нових звільнень від оподаткування та схем амністування. Будуть посилені вимоги до режиму спрощеного оподаткування і скасований мораторій на проведення податкових аудитів і трудових перевірок малих підприємств.
  • Бурштин і азартні ігри. Видобуток бурштину та азартні ігри будуть легалізовані не пізніше ніж у 2018 р.
    Фінансова поліція. Буде створена фінансова поліція, яка консолідує в собі повноваження боротьби з фінансовими злочинами проти Держави (замість ДФС) під управлінням Мінфіну.
  • Зарплати. Уряд утримується від подальшого підвищення мінімальної зарплати в 2017 р. Мінімальний прожитковий мінімум в 2017 р буде скоригований з урахуванням інфляції.
  • Зайнятість. Стартує програма скорочення зайнятості у державному секторі: кількість бюджетників (за винятком військових) до кінця 2017 р. скоротять мінімум на 4%, і ще на 10% до кінця 2019 р. Зростуть штрафи за неофіційне працевлаштування
  • Медицина. З липня 2017 р. сфера надання первинних медичних послуг фінансуватиметься з бюджету з урахуванням кількості громадян, які зареєструються у конкретного лікаря. Будуть сформовані майже 100 регіональних лікарняних округів на визначеній території у кожній області, щоб скоротити надлишкових лікарів і покращити якість послуг. Закупівлю медичних послуг проводитиме єдине національне агентство з закупівель (Національна медична служба). Вона ж відповідатиме і за фінансування спеціалізованої і стаціонарної медичної допомоги, а також закуповуватиме амбулаторні ліки. Буде запроваджно програму відшкодування вартості амбулаторних ліків, поступово розширюватимуть перелік препаратів.
  • Соцдопомога. Мінфін отримає доступ до баз даних для перевірки соціальних призначень. Верховна Рада затвердить закон про перевірку доходів отримувачів соціальної допомоги на основі доходів домогосподарств та їх активів. На основі цієї інформації держава припинить виплату соціальної допомоги тим, хто не відповідає критеріям для її нарахування. Уряд працюватиме у напрямку монетизації комунальних субсидій на рівні домогосподарств. Скасують схеми, за якими домогосподарства, що не отримують субсидій, могли здійснювати оплату за опалення протягом 12 місяців (“у розстрочку”).
  • Енергетика. З 1 травня 2017 р. знизили норми споживання з 5.5 до 5.0 м3 на 1 кв.м. для індивідуального опалення, і з 65 до 51 кВт/г за 1 кв.м. електроенергії, що використовується для індивідуального опалення, і з 0.0548 до 0.0431 Гкал на 1 кв.м. для централізованого опалення. Переглянуть інші параметри системи комунальних субсидій домогосподарствам, запровадять коригування соціальних норм у не-пікові місяці впродовж опалювального сезону, застосують тариф на розподіл газу й опалення на основі потужності. Щопівроку (з 1 квітня 2017 р.) будуть коригуватися ціни на газ внутрішнього видобутку, аби його ціна залишалася паритетною до ціни імпортованого газу. Цікаво, що в Меморандумі прописана скандальна абонплата за підлючення газу: тарифи на постачання і розподіл газу мають відокремити від ціни на газ як товару до кінця вересня 2017 р.
  • Бізнес-омбудсмен. Верховна Рада до кінця березня 2017 р. прийме закон про Установу бізнес-омбудсмена, який захищатиме підприємців від свавілля держорганів і судів і реагуватиме на їхні скарги.
  • Приватизація. Україна підтверджує свої зобов’язання щодо приватизації ПАТ “Одеський припортовий завод”. Паралельно, ініціюватимуть приватизацію великої кількості ДП, визначених для приватизації до кінця вересня 2017 р: ПАТ “Центренерго”, “Турбоатом”, та регіональні енергорозподільчі компанії, обленерго. Аналогічним чином, уряд очікує затвердження законодавства, яке дозволить повну приватизацію ДП “Укрспирт”. Разом із тим прискорять приватизацію малих ДП та тисяч дрібних активів (будинків, обладнання тощо), які зараз належать державі. Їх продаватимуть шляхом проведення електронних аукціонів через нашу систему ProZorro.
Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *