В Україні вперше святкують Покрову Святої Богородиці, День захисників та захисниць та День УПА за новим календарем

Сьогодні українці вперше святкують Покрову за новим календарем. Церковне свято завжди збігалося з Днем захисників та захисниць України, тож обидва тепер відзначатимуть 1 жовтня. Вперше День захисників та захисниць України відзначили 14 жовтня 2014 року, а вже з 2015 це стало державним святом. Також у цей день традиційно відзначають і річницю створення (у 1942 році) Української повстанської армії (УПА).

Зміна дати відбулася через перехід Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар. Тож усі свята зі сталою датою змістились на 13 днів. Раніше Покрову святкували 14 жовтня. Більшість парафій вже перейшли на новий календар. Проте для тих, кому важко одразу зробити перехід, – дали час до 2025 року.

День захисників та захисниць не церковне свято, але його також перенесли, адже його не даремно відзначали саме на Покрову. Козаки вважали Богородицю покровителькою та захисницею від ворогів. У козацьких куренях завжди була ікона Діви Марії, також її зображали на хоругвах.

День захисника України офіційно встановлений «з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи української громадськості».

Потреба у такому загальнодержавному святі гостро постала після російської окупації Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Безпрецедентні зразки мужності та відваги наших солдат на передовій, сотні відданих життів за Батьківщину потребували гідного вшанування з боку суспільства й держави.

Дата 14 жовтня обрана не випадково: цього дня відзначається християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, а у 1999 році встановлений і День українського козацтва.

З давніх-давен Богородиця була покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Саме на свято Покрови в Україні відбувалася Велика рада, на якій обирали гетьмана і визначали, як козацтву жити далі. Образ козака як українського лицаря і захисника рідної землі близький кожному українцю.

У ХХ столітті козацькі традиції боротьби за незалежність України наслідували вояки Армії Української Народної Республіки та Української повстанської армії. І не випадково днем офіційного створення УПА було обрано свято Покрови. Таким чином, цілком логічно, що цього дня давнє героїчне минуле України поєдналося з героїчним сьогоденням.

І нині українська армія береже бойові традиції предків, тому у війську з’явилися назви з іменами легендарних українських полководців та формацій минулого. Наступність поколінь знайшла відображення і в елементах одностроїв – головний убір «мазепинка», нарукавний тризуб. А гасло «Слава Україні! – Героям слава!» стало офіційним вітанням українського війська.

Нагадаємо, що 14 липня 2023 року Верховна Рада змінила дати трьох свят. Відтепер Різдво Христове офіційно відзначатиметься в Україні 25 грудня, а не 7 січня, День Української Державності – 15 липня, а не 28 липня, День захисників і захисниць України – 1 жовтня, а не 14 жовтня.

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *