В інформаційній війні українці також б’ють путіна – британська розвідка

Російська брехня про Україну не змогла взяти гору у світі.  Московія програє в інформаційній війні, її маніпуляції в інфопросторі виявилися невмілими, а фейки легко розвіювалися оприлюдненими розвідданими.

Так вважає глава британсько розвідувальної служби Джеремі Флемінг у статті для The Economist.

“Путін повністю програв інформаційну війну в Україні та на Заході. Хоча це привід для радощів, ми не повинні недооцінювати те, як російська дезінформація діє в інших частинах світу”, – стверджує Флемінг.

Він додав, що за місяць до нападу на Україну російська військова розвідка розгорнула зловмисне програмне забезпечення WhisperGate, щоб знищити та зіпсувати українські урядові системи.

А менш ніж за годину до вторгнення в Україну Росія націлилася на супутникові мережі ViaSat, якими користуються українські військові, уряд і цивільні особи. Атака поширилася і на сусідні країни, завдавши побічної шкоди низці послуг, від вітрових електростанцій до доступу до інтернету.

Але ці проблеми спільними зусиллями вдалося швидко усунути.

“Український репортер” вже розповідав, що гібридна війна проти України дала себе знати в потужній кібератаці на низку інформаційних ресурсів.

У лютому 2022 року хакерського впливу зазнали сайти Міністерства оборони,  Збройних сил України, “Приватбанку”, “Ощадбанку”. Фахівці стверджують, що атака відрізняється від нещодавньої, зараз відбувається потужна DDOS-атака.

Правоохоронні органи тоді ж, у лютому, уточнили, що кібератака була потужною. Урядові експерти розповіли, що хакерська атака на українтські урядові сайти вночі 14 січня здійснювалась з Росії.

Отжже, дезінформація в інтернеті швидко сала основною частиною кампанії Росії, яка ставила на меті викликаючи плутанину та хаос в Україні та за її межами. Росія вже використовувала цей сценарій раніше, зокрема в Сирії та на Балканах. Він покликаний посіяти недовіру до джерел інформації, спотворити дії України та оприлюднити неправдиві наративи про причини дій Росії, наголошує Флемінг.

Британська розвідка вжила заходів, щоб протистояти цій спотвореній інформації – від попереджень про початок війни до швидкого оприлюднення розвідданих і спростування російської брехні.

Плани раші у кібервійні провалилися ще й тому, що Україна є “надзвичайно ефективним кіберзахисником”, адже з моменту анексії Криму в 2014 році старанно розбудовувала “цифрову фортецю”.

“Ми стали свідками героїчного захисту українських військових, в інтернеті ми, мабуть, побачили найефективнішу оборонну кіберактивність в історії. Діючи під постійним тиском проти дуже здібного супротивника, ця команда промисловості, розвідки, служб безпеки, а в деяких випадках і громадян, працювала пліч-о-пліч, щоб попереджати, реагувати та виправляти. Цей кіберзахист виявився сильнішим, ніж очікувала Росія”, – зазначає фахівець.

Продовжуючи тему, додамо: українські фахівці спецслужби підтвердили, що раша атакувала також і сайт “Український репортер”. Зокрема генерал СБУ Григорій Омельченко навів переконливий приклад надзвичайно потужної ворожої кібератаки на сайт «Український репортер», яка сталася у лютому 2022 року.

Про це читайте статтю: В телеефірі “Еспресо” генерал Омельченко розповів про російську кібератаку на cайт «Український репортер» (+відео)

Читайте також: В Міноборони України обговорили з представниками Британії досвід боротьби з агресором. 28 років тому було проведено першу спільну спецоперацію (+відео)

Малюнок Андрія Петренка.

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”