Новий скандал: головний військовий цвинтар України за 1,8 мільярда будуватиме компанія, створена на другий день після оголошення тендера

В Україні знову розгорівся черговий тендерний скандал. На цей раз у центрі уваги опинився тендер на будівництво Національного військового меморіального кладовища. Виявилося, що проєкт реалізовуватиме новостворена компанія, яка з’явилася буквально наступного дня після оголошення тендеру.

Про це йдеться у розслідуванні “Главкому”.

Державна установа “Національне військове меморіальне кладовище” визначила переможця тендера на будівництво першої черги Національного військового меморіального кладовища. Ним став консорціум “Білдінг Юа” з Києва, який запропонував вартість робіт у 1,75 млрд. грн. – на 41,96 млн. грн. менше від початкової ціни замовника.

Проте, як повідомляє “Главком”, установу “Білдінг Юа” було створено наступного дня після оголошення тендеру на будівництво І черги меморіального кладовища. Засновниками консорціума стали “Євроелітбуд” з Одеси, “Акам” з Дніпра і “Броварське шляхово-будівельне управління №50”, а кінцевими бенефіціарами підприємства записано одеситів Олександра Ісаєва та Наталю Побережець.

Видання посилається на дані Youcontrol, у яких зазначено, що консорціум “Білдінг Юа” створено 4 липня 2024 року. На день раніше – 3 липня – ДУ “НВМК” оголосило тендер на будівництво І черги меморіального кладовища.

Перші документи, які надав консорціум “Білдінг Юа” на тендер ДУ “НВМК”, містили низку невідповідностей. Так, були відсутні документи, що підтверджують наявність спеціалізованого обладнання для розпилу виробів з граніту та лабрадориту; бракувало документа, що підтверджує письмовий дозвіл загальних зборів консорціуму на укладання директором угод на суму понад 10 млн. грн. Також не вистачало наказу про призначення уповноваженого з реалізації антикорупційної програми.

На усунення зазначених недоліків замовник дав тиждень, а пізніше зазначив, що тендерна пропозиція консорціуму відповідає умовам тендерної документації.

У першу чергу будівництва військового кладовища входить облаштування секторів поховань. Завершити І чергу потрібно до кінця 2025 року, хоча перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі з’являться вже цієї осені.

На саме ж будівництво першої черги кладовища з державного бюджета України планують виділити найбільшу суму серед усіх вищеперерахованих тендерів – понад 1 млрд. 801 млн. 364 тис. грн. За ці гроші, згідно з опублікованою документацією, планують видалити чагарник, викорчувати пні, провести земляні роботи, водопониження, улаштувати фундамент та монолітні канали, поставити стіни, перекриття, драбини та інше.

Свої плани замовники наразі не зупиняють лише на першій черзі будівництва і вже опублікували тендер на другу чергу, за яким за 37 млн. грн. підрядники мають розробити проєктно-кошторисну документацію для будівництва кладовища у Фастівському районі.

“Трохи більше 6 тис. могил на військовому кладовищі буде облаштовано до кінця 2024 року”, – цитує видання заступника директора ДУ “НВМК” Ярослава Старущенко.

Він додав, що під традиційні поховання буде відведено 12036 могил і 720 колумбарних ніш.

ДП “Національне військове меморіальне кладовище” (НВМК, – ред.) було створено у 2022 році “з метою вшанування та увічнення пам’яті загиблих та померлих Захисників та Захисниць України”. Воно підпорядковується Міністерству у справах ветеранів. Головні завдання НВМК: будівництво власне самого Національного військового меморіального кладовища, його утримання та охорона, здійснення організації почесного поховання загиблих (померлих) осіб і встановлення намогильних споруд, пам’ятних плит та меморіальних табличок.

Саме Національне військове кладовище як меморіальний комплекс буде розташоване на 260 гектарах. На цій земельній ділянці облаштують власне військове кладовище, церемоніальну площу, будинок трауру, крематорій, музейно-виставковий комплекс.

Проти побудови Національного військового меморіального кладовища виступають місцеві жителі. За їхніми словами, під час розчищення території під кладовище знищується ліс-молодняк. Також ця місцевість буцімто має складну систему підземних вод і поховання можуть забруднити все навкруги.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *