Геть московію з Переяслава! Пам’ятник відправили слідом за русскім кораблем

У Переяславі Київської області знесли монумент на честь відзначення 300-річчя возз’єднання України з росією.

Пам’ятник демонтовано за рішенням громади та органу місцевого самоврядування.

Як розповідає сайт ProSlav, “питання щодо пам’ятника було завжди непростим і водночас дуже важливим. Ініціатива його встановлення датується ще 1954 роком, його планували встановити до 300-річчя возз’єднання України з росією й підписання Богданом Хмельницьким кабального договору з цією країною. Доки дивилися проєкти, минуло п’ять років і от, у 1961-му пам’ятник таки встановили на площі міста…

Від початку війни на Сході України систематично піднімалося питання про його демонтаж та перенесення. 22 липня 2021 року нове скликання міської ради нарешті й уже більш предметно піднімало це питання.

Уже тоді депутатів слушно переконували, що міф про возз’єднання України з росією є абсолютно сфальшованим,  а подібні монументи виступають інструментарієм інформаційної війни. Тоді «за питання» проголосувало лише 13 депутатів.

Уже за три місяці рішення про його зняття з державного реєстру пам’яток культурної спадщини підтримало лише десять депутатів. Ще за місяць питання підняли у дискурсі проведення громадських слухань щодо доцільності подальшого перебування одіозного пам’ятника на площі Богдана Хмельницького, і депутати прийняли позитивне рішення, проте слухання вперто відкладалися через епідеміологічну ситуацію…”

Міський голова Вячеслав Саулко зазначив з цього приводу у Фейсбуці:

“Сьогодні ( 7 липня. – Ред.) переяславці остаточно зруйнували радянський міф про вічну дружбу з росією – у цей ранок монумент, присвячений 300-річчю возз’єднання офіційно йде в історію. Наразі ми його безпечно демонтували і перемістимо у надійне місце зберігання.

Було багато питань щодо того, чому так довго. Було багато, незрідка безглуздих, звинувачень у тому, що ми, нібито, затягуємо цей процес. Але я завжди підкреслював, що міська влада, попри усе бажання швидких рішень і справедливий тиск громадян – це не варвари, не орки. Ми працюємо виключно в правовому полі.

Саме тому ми чекали остаточного рішення від Міністерства культури та інформаційної політики України, бо пам’ятник перебував в Державному реєстрі нерухомих пам’яток, тобто під охороною. Щойно отримали, невідкладно зносимо – не анонсували, бо не хотіли робити з цього якогось показового шоу і свята, картинки для російських пропагандистів. Наша картинка – те, як пам’ятник йде слідом усім відомого корабля…”

Фото сайту ProSlav

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”