Генасамблея ООН ухвалила дві резолюції, які засуджують російську агресію
Україна наполягала на тому, що агресія має бути засуджена і дискредитована, а не винагороджена
Водночас Сполучені Штати звернулися на Генеральній асамблеї ООН до України з вимогою зняти проєкт її резолюції, яка засуджує агресивну війну рсії, й натомість висунули власний текст із закликом до негайного припинення війни.
З відповідною заявою виступила в понеділок під час надзвичайної спеціальної сесії Генасамблеї заступниця постійного представника США при ООН Дороті Ші, передає Укрінформ.
«Від початку війни 11 років тому ООН неодноразово засуджувала грубі порушення росією Статуту ООН. Численні резолюції Генасамблеї вимагали від росії вивести її війська з України. Ці резолюції не зупинили війну», – зазначила представниця США.
Вона зауважила, що війна затягнулася надовго та перетворилася на жахливу ціну життів людей в Україні, росії та за їхніми межами. Причому Ші жодного разу під час свого виступу не використала визначень «агресія» або «агресивна війна» щодо росії, які містилися у заявах американської делегації раніше.
Представниця США сказала: «Шлях до миру можливий, тому Сполучені Штати виступили проти висунення іншої резолюції, й через це ми не можемо підтримати резолюцію України. Ми закликаємо (Україну – ред.) відкликати її на користь твердої заяви, яка зобов’язує нас припинити війну та працювати над тривалим миром».
Між тим, українська делегація в понеділок під час засідання Генасамблеї ООН заявила, що наразі настав момент істини для України, Генеральної асамблеї і для всього світу. У цьому зв’язку заступниця міністра закордонних справ Мар’яна Беца закликала країни-члени підтримати українську резолюцію з нагоди третьої річниці повномасштабної агресії РФ проти України.
Вона нагадала, що одразу після перемоги в Україні Революції Гідності росія розпочала свою агресію проти нашої держави зі спроби анексії Криму та тимчасової окупації частин Донецької та Луганської областей. А слабка міжнародна реакція на тодішні напади росії на Крим, Донецьк і Луганськ призвела до повномасштабного військового вторгнення в Україну три роки тому.
«Росія втягнула світ, і без того переобтяжений конфліктами, у ще одну війну. Війну, яка абсолютно неспровокована, невиправдана і незаконна, керована виключно хворобливими геополітичними ілюзіями минулого, і водночас найкривавіша в Європі з часів Другої світової війни», – наголосила Беца.
Заступниця міністра зауважила, що ця війна ніколи не стосувалася лише України, а стосується фундаментального права кожної нації на існування, вибір власного шляху та життя без агресії.
«Якщо агресор виправдовується, а жертва звинувачується за свою стійкість і волю до виживання, то жодна країна не може бути в безпеці», – додала вона.
За її словами, ми боремося за світ, який не може бути розділений черговим пактом Молотова – Ріббентропа, де майбутнє нації не може бути визначене на черговій Ялтинській конференції.
«Ми повинні підтвердити, що агресія має бути засуджена і дискредитована, а не винагороджена. Наша позиція повинна включати суттєві елементи і гарантувати, що будь-яка майбутня мирна ініціатива відповідатиме принципам Статуту ООН. Саме це лежить в основі проєкту резолюції, який я маю честь представити сьогодні від імені широкої групи співавторів», – підкреслила Беца.
Окрім цього документа, сьогодні Генеральна Асамблея ООН проголосувала ще й за американський проєкт резолюції щодо третьої річниці російської війни з поправками, проти яких виступали США.
«За» віддали голоси 89 країн, проти 8, водночас утрималися 69, зокрема й самі Сполучені Штати.
Європейські країни запропонували низку поправок до американського проєкту резолюції Генеральної Асамблеї ООН, щоби він відповідав позиції більшості країн.
Зокрема, у проєкті США «Шлях до миру» не згадувалася необхідність відновлення територіальної цілісності України, а Росія не названа агресором.
Текст, підготовлений американською делегацією, складався з одного речення: «Генеральна Асамблея, висловлюючи скорботу з приводу трагічної загибелі людей під час російсько-українського конфлікту, підтверджуючи, що головною метою Організації Об’єднаних Націй, як зазначено у Статуті ООН, є підтримання міжнародного миру і безпеки та мирне врегулювання спорів, закликає до швидкого припинення конфлікту та подальшого досягнення тривалого миру між Україною та Росією».
Країни Європи на чолі з Францією запропонували замінити «російсько-український конфлікт» на «повномасштабне вторгнення Російської Федерації в Україну»; додати підпункт: «підтверджуючи свою відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи її територіальні води»; вставити слова «справедливого і всеосяжного» щодо миру; дописати в кінці: «відповідно до Статуту ООН і принципів суверенної рівності та територіальної цілісності держав».
Таким чином, у понеділок Генасамблея ООН ухвалила обидві резолюції, які засуджують російську агресію і закликають до відновлення територіальної цілісності України.