Чи пробачать банки кредити за іпотеку? У парламенті розглядають законопроєкт

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії рашистів.

Документом передбачено, що в період дії воєнного стану та протягом 3-х місяців після дня його припинення або скасування, позичальник може звернутися до банку й оформити призупинення сплати за кредитом, який забезпечений нерухомим майном або автомобілем. Тобто настають так звані кредитні канікули, коли можна нічого не сплачувати за кредитом під час війни, а кредит стає безвідсотковим.

Тож той, хто придбав новозбудоване нерухоме майно (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, об’єкт незавершеного будівництва) у кредит, матиме право звернутися до продавця (кредитора) із заявою про призупинення сплати кредиту, якщо таке нерухоме майно:

станом на дату подачі заяви розташоване на тимчасово окупованій території або на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій;
знищене чи пошкоджене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

У подальшому кредитор звільняє позичальника від обов’язку сплати коштів за кредит (основної суми кредиту, відсотків, комісій та інших платежів) із робочого дня, наступного за днем подачі заяви, до 90-го дня включно після дня припинення або скасування воєнного стану.

Також кредитор повинен здійснити прощення (анулювання) усіх відсотків за таким кредитом, що нараховані з 24 лютого 2022 року.

Читайте матеріал: Київщина: влада визначила, хто і яким чином може отримати кошти на нові квартири

Зі свого боку позичальник не пізніше ніж 90 днів після припинення або скасування воєнного стану має право звернутися до кредитора із заявою про прощення (анулювання) заборгованості за договором купівлі-продажу нерухомого майна в кредит, яке відповідає одночасно таким умовам:

предметом такого договору є знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією росії, нерухоме майно (квартира або майнові права на квартиру) загальна площа якого не перевищує для квартири − 140 квадратних метрів, для житлового будинку − 250 квадратних метрів;
єдиним місцем проживання сім’ї позичальника;
станом на 23 лютого 2022 року відсутня прострочена заборгованість за таким договором.

Позичальник разом із заявою зобов’язаний буде подати і документи, що доводять відповідність такого житла визначеним умовам. Кредитор здійснює прощення (анулювання) всієї заборгованості за договором купівлі-продажу протягом 10 робочих днів з дня отримання заяви та повного пакету документів.

Проте в боржника виникає обов’язок відновити платежі за кредитом у момент, як тільки той отримає від держави компенсацію за пошкоджене чи знищене майно.

На фото: Гостомельська об’єднана територіальна громада. Зруйновані рашистами підприємства.

Фото “Українського репортера”

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”