Українські суди залишаються дуже вразливими щодо корупції (+відео)

Українські суди залишаються дуже вразливими щодо політичного тиску та корупції, а довіра до судової влади – низькою. Хоча Конституція й передбачає незалежну судову систему, проте на практиці вона часто не є такою.

Про це йдеться у звіті Держдепу США про стан дотримання прав людини в різних країнах.

Зазначається, що серед суддів та прокурорів зберігається корупція. Деякі судді стверджували, що високопоставлені політики тиснули на них, аби вони вирішували справи на їхню користь, незалежно від суті. Крім того, деякі судді та прокурори брали хабарі в обмін на судові рішення.

Також у звіті наголошується, що розгляд судових справ уповільнюють повномасштабне вторгнення РФ, недостатнє фінансування та кадрове забезпечення, а гарантіям справедливого суду перешкоджає нездатність судів виконувати рішення.

При цьому напади на адвокатів, йдеться у звіті, часто пов’язані із захистом ними клієнтів у політично чутливих кримінальних справах. Таким чином підривається здатність адвокатів адекватно виконувати свої обов’язки та захищати права своїх клієнтів.

Судді, підсудні та захисники повідомляють про випадки залякування з боку членів насильницьких радикальних угруповань. Втім, за даними центру з захисту прав людини “Zmina”, протягом року повномасштабного вторгнення таких випадків не зафіксовано. Це можна пояснити обмеженням протестів через воєнний стан та призов.

Водночас, як зауважують у Держдепі, інколи видається, що результати судових процесів були заздалегідь визначені посадовцями чи іншим втручанням. Групи моніторингу судів критикували процесуальні порушення під час розслідувань та судових процесів, зокрема неправомірне використання доказів з чуток і письмових свідчень свідків.

Правозахисники пояснюють ці ймовірні порушення можливою упередженістю суддів та політичним тиском з боку вищих посадових осіб юстиції та правоохоронних органів.

Слід зазначити, що понад 40 громадських правозахисних організацій закликали парламент відхилити проєкти законів №7033-д і №8359, які передбачають обмеження доступу до судового реєстру і дозволяють не проводити запис судових засідань, що суперечать цінностям демократичного суспільства.

Нагадаємо, Верховна Рада України збирається ухвалити два законопроєкти: 8359, що дозволяє не проводити запис судових засідань, та 7033-д, що передбачає обмеження доступу до судового реєстру.

ДО ТЕМИ. Президент Спілки «Бойове Братерство України», екскерівник Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський у розмові з головним редактором «Українського репортера» Леонідом Фросевичем  сказав, що сьогодні в Україні навіть у період кривавої війни з московитськими загарбниками судова влада відсотків на 30 контролюється зрадниками Андрієм Портновим і Віктором Медведчуком. Жебрівський наголошує: перше, за що нам треба узятися – перезаснування українського суду.

Дивіться інтерв’ю:

 

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”