Яким був принц Філіп, чоловік королеви Єлизавети II

Сьогодні, 9 квітня, на 100-му році життя помер принц Філіп. Чоловік Єлизавети II був лише п’ятим принцом-консортом в історії Великої Британії, проте за майже 73 роки шлюбу з королевою зробив для британської монархії більше багатьох своїх «попередників».

10 червня 2021 року він міг би відсвяткувати своє 100-річчя.

НВ розповідає про найважливіші віхи довгого життєвого шляху Філіпа, герцога Единбурзького, а також про рекорди, які встановив їх шлюб з британською королевою Єлизаветою II.

1. Був нащадком королівських cемей кількох країн
Нащадок знатного німецького роду Баттенберг, Філіп був правнуком данського короля Крістіана IX і онуком грецького монарха Георга I. Тому при народженні він успадкував титул принца Грецького і Данського і міг би претендувати на престоли обох країн.

По материнській лінії принц Філіп був праправнуком британській королеві Вікторії (правила країною в 1837—1901 роках) — до речі, прапраонукою Вікторії є і його дружина Єлизавета II.

Крім того, Філіп був родичем російських імператорів. Ольга Романова, бабуся Філіпа по батькові, була онукою імператора Миколи I. А мати Філіпа — німецька принцеса Аліса з династії Баттенбергів — була племінницею останньої російської імператриці Олександри Федорівни, розстріляної в 1917 році.

2. Опинився в Британії після вимушеної втечі сім’ї з Греції
Незабаром після народження Філіпа на грецькому острові Корфу в 1921 році його батьки опинилися в центрі історичної драми. То були роки розпалу греко-турецької війни (1919−1922), що завершилася катастрофою для Греції.

На цьому тлі в країні спалахнув військовий переворот. Король Греції — дядько Філіпа — був змушений відректися від престолу, а батько Філіпа (принц Андрий, молодший брат монарха) був заарештований як один з обвинувачених у військовій поразці греків. Йому загрожувала смертна кара, яку замінили вигнанням з країни. Принц Андрий втік з Греції з дружиною і п’ятьма дітьми — включно з однорічним Філіпом — на британському крейсері HMS Calypso.

Сім’я оселилася в Парижі, проте шлюб батьків Філіпа фактично розпався, а його мати після важкого нервового зриву помістили в швейцарську психіатричну лікарню. Самого Філіпа відправили вчитися до Великої Британії, де жили родичі матері.

У 1939−1940 роках Філіп навчався в Королівському військово-морському коледжі в Англії, звідки випустився у званні мічмана.

3. Познайомився з Єлизаветою, коли тій було 8 років
Вперше принц Філіп зустрів свою майбутню дружину, коли тій було всього вісім років, а самому йому — 13. Це сталося в 1934 році на весіллі кузини Філіпа, грецької принцеси Марини, з дядьком Єлизавети — герцогом Кентським Георгом.

Однак по-справжньому доленосною біографи королеви називають іншу її зустріч з Філіпом кілька років потому, коли майбутній королеві було 13 років, а її обранцеві — 18. На той момент Філіп був курсантом Королівського військово-морського коледжу. У 1939 році британський король Георг VI відвідав коледж разом з двома дочками — принцесами Єлизаветою і її сестрою Маргарет.

Філіпа, що доводився дівчатам четвероюродним братом, попросили їх супроводжувати.

Саме відтоді між британською принцесою і грецьким принцом зав’язалися теплі стосунки. Довгий час їх підтримувало лише листування: в Європі спалахнула Друга світова, під час якої Філіп служив у британському флоті. Однак отримавши відпустку в 1943-му, він зустрів Різдво з королівською родиною у Віндзорському замку, а через три роки попросив у короля Георга VI руки його дочки.

4. Провів на службі у флоті всю Другу світову
Недавній випускник Королівського військово-морського коледжу, Філіп всі роки Другої світової війни провів у британському флоті.

На лінкорі HMS Ramillies він служив в Індійському океані, забезпечуючи безпеку австралійських експедиційних сил. Після вторгнення фашистської Італії до Греції Філіпа перевели в Середземне море, де він брав участь у боях під час Критської операції (висадка німецького десанту в 1941 році) і Сицилійськоъ операції (1943 рік, найбільша морська десантна операція союзників на той момент).

Під час останньої Філіпу вдалося хитромудрим маневром врятувати від нічного обстрілу бомбардувальника військове судно HMS Wallace, де він служив помічником капітана.

Під кінець війни принца Філіпа перевели на службу в Тихоокеанському флоті (Есмінець HMS Whelp) — саме в цьому регіоні він зустрів звістку про капітуляцію Японії.

Влітку 1942-го, коли йому був 21 рік, Філіп став одним з наймолодших молодших лейтенантів у Королівському флоті. Службу в Військово-морському флоті чоловік королеви завершив у 1951-му, ще через рік отримавши звання командера (капітана 2-го рангу). Надалі йому присвоювали лише почесні військові звання і посади.

5. Відмовився від свого родоводу заради одруження з Єлизаветою
У 1946 році, коли Філіп офіційно запропонував Єлизаветі стати його дружиною, британський король Георг VI дав згоду на цей шлюб лише за умови, що поберуться вони не раніше весни наступного року — у квітні 1947-го нареченій виповнювався 21 рік.

До цього терміну заради одруження з Єлизаветою Філіп відмовився від своїх грецьких і данських королівських титулів, прийняв англізований варіант прізвища матері (Маунтбеттен замість німецького Баттенберг) і став натуралізованим британським підданим.

Крім того, Філіпу довелося змінити віру. Спочатку хрещений в Грецькій православный церкві, Філіп офіційно прийняв англіканську церкву, хоча де-факто і так все життя був її прихожанином.

Про заручини Філіпа і Єлизавети оголосили влітку 1947-го, а 20 листопада того ж року відбулося їхнє весілля. За радіотрансляцією церемонії у Вестмінстерському абатстві стежили близько 200 млн. слухачів у всьому світі.

Для післявоєнної Британії частково німецьке походження принца було вкрай подразливим фактором. Тому на весіллі не були присутні багато родичів Філіпа: три його сестри були одружені з німецькими принцами, двоє з яких билися в роки війни на боці нацистської Німеччини.

Взявши в дружини Єлизавету, Філіп отримав від короля титул герцога Единбурзького, графа Меріонетского і барона Гринвічського.

У їхньому шлюбі народилося четверо дітей: Чарльз (1948), принцеса Анна (1950), принц Ендрю, герцог Йоркський (1960) і принц Едвард, граф Вессекський (1964).

6. Був одним з п’яти принц-консортів у історії Британії
Офіційно Філіп ніколи не приймав титул принца-консорта, проте де-факто ним був, будучи чоловіком правлячої королеви. У цій ролі він мав всього лише чотирьох «попередників» за всю історію Британії.

Ними були чоловік Марії I (Кривава Мері, перша коронована королева Британії, XVI ст.); чоловік Марії II (її чоловік Вільгельм III Оранський вважався співправителем королеви, XVII ст.); чоловік королеви Анни (першого монарха сполученого Королівства Великої Британії, XVIII ст.) і принц Альберт, чоловік королеви Вікторії, якому був офіційно присвоєний титул консорт (XIX ст.)

7. Шлюб Філіпа з Єлизаветою II встановив кілька рекордів
Філіп та Єлизавета представляли найстарше подружжя і найдовший королівський шлюб за весь час існування британської монархії.

Крім цього, їх шлюб увійде в історію ще з кількох причин:

Оскільки вони зіграли весілля ще до коронації Єлизавети II, це був перший і єдиний випадок в історії Британії, коли ймовірна спадкоємиця престолу вже вступила в шлюб;
Філіп був першим членом британської королівської сім’ї, який дав телеінтерв’ю — це сталося в травні 1961 року. А коронація Єлизавети II в 1953 році була першою в історії британської монархії, яку транслювали по ТБ в прямому ефірі.

Єлизавета стала першим монархом у британській історії, який відсвяткував діамантове і платинове весілля (60 і 70 років шлюбу з Філіпом, в 2007 та 2017  роках).
На момент смерті Філіп був нащадком королеви Вікторії, що прожив найдовше; найстаршим чоловіком британської королівської сім’ї в історії і найстаршим чоловіком чинного монарха.

8. Був визнаної опорою королеви і патронував понад 800 організацій
«Він не належить до людей, ласих на компліменти, але він, просто кажучи, був і залишається моєю опорою всі ці роки», — сказала про чоловіка Єлизавета в 2002 році.

Саме Філіп був тією людиною, яка взимку 1952 року відразу сповістив 25-річну Єлизавету про смерть її батька — британського короля Георга VI. На той момент молода пара перебувала з візитом у Кенії, проте через смерть короля Філіп та Єлизавета негайно повернулися до Британії.

На британську землю вона ступила вже в статусі монарха, хоча офіційна церемонія коронації Єлизавети пройшла рік потому, влітку 1953 року. Відтоді Філіп супроводжував дружину на абсолютній більшості офіційних подій і зарубіжних поїздок — аж доти, доки в 2011-му році не скоротив свої королівські обов’язки, а в 2017-м відмовився від них зовсім через похилий вік.

Він представляв британську корону у величезній кількості організацій, на незліченних подіях і в самостійних візитах у країнах Співдружності.

До 50-річного ювілею правління Єлизавети (у 2002 році) Букінгемський палац оприлюднив підбірку фактів про герцога Единбурзького і його роботу за ці півстоліття — в період найбільшої активності. Лише за цей час, без урахування наступних двох десятиліть свого життя, Філіпп виголосив близько 5 тис. промов (у середньому по вісім на місяць); здійснив разом з королевою понад 250 зарубіжних поїздок; взяв участь в 18,4 тис. офіційних заходів (у середньому по 370 щорічно).

Крім того, він патронував понад 800 організацій і благодійних товариств. Понад 20 років герцог Единбурзький був президентом британської філії Всесвітнього фонду дикої природи, а потім ще 15 років очолював цю організацію вже на глобальному рівні (1981−1996). Філіп був почесним ректором Кембриджського і Единбурзького університетів і керував багатьма освітньо-науковими ініціативами королівства — наприклад, заснував Королівську інженерну академію.

При цьому його роль в таких організаціях далеко не завжди була формальною: він персонально провів понад 1,5 тис. засідань.

Упродовж багатьох десятиліть, аж до зміни законодавства в 1999-му році, принц Філіп був членом британської Палати лордів. Однак він ніколи не виступав на її засіданнях, оскільки як представник королівської сім’ї був зобов’язаний утримуватися від політичних заяв.

У той же час значимість чоловіка Єлизавети була особливо очевидною, коли Філіп представляв корону в роки драматичних і непростих подій: присутній від Великої Британії на похоронах убитого президента США Джона Кеннеді в 1963 році; першим з членів британської королівської сім’ї відвідав СРСР в 1973-му (з неофіційним візитом, як президент Міжнародної федерації кінного спорту, побував у Москві, Ленінграді та Києві); супроводжував труну з тілом принцеси Діани на її похороні в 1997 році.

Хьюго Вікерс, один з біографів королівської сім’ї, розповідав, що саме Філіп зміг переконати онуків — принців Вільяма і Гаррі — брати участь у публічній церемонії прощання з їх матір’ю, Діаною. Майже дві години на очах мільйонів людей слідом за траурною процесією вулицями Лондона йшли Вільям, Гаррі, сам Філіп і брат Діани Чарльз Спенсер.

9. Був досвідченим пілотом і здійснив кілька навколосвітніх подорожей
Пішовши з флоту незабаром після одруження з королевою, Герцог Единбурзький освоїв авіацію: в 1953 році він став пілотом Королівських військово-повітряних сил, в 1956-му отримав ліцензію пілота вертольота, а в 1959-му — приватну пілотну ліцензію. В останній раз він сидів за штурвалом літака влітку 1997 року, у віці 76 років.

За своє життя принц Філіп налітав майже 6 тис. годин на 59 типах повітряних суден. У 1956-му році чоловікові королеви вдалося посадити військово-транспортний літак після того, як у кабіні пілота вибухнув вогнегасник.

Крім того, за своє життя Філіп звершив дві навколосвітні подорожі на королівській яхті Britannia, відвідавши деякі з найвіддаленіших куточків Співдружності (об’єднання колишніх домініонів, колоній і протекторатів Британії) як представник королеви. Герцог покрив на яхті Britannia більше 72 тис. миль, не рахуючи спільних плавань з королевою.

10. Відрізнявся специфічним почуттям гумору
За більш ніж 70 років публічної діяльності принц Філіп десятки раз дивував громадськість і журналістів своїм дотепами — нерідко досить різким і далеким від політкоректності.

«Якщо чоловік відкриває дверцята автомобіля своїй дружині — це або новий автомобіль, або нова дружина»
«Ну, ти занадто товстий, щоб бути астронавтом» (13-річному підлітку в Університеті Сальфорда, який поділився з принцом мрією про підкорення космосу)
«Ви все ще кидаєте списи один в одного?» (у бесіді з австралійським бізнесменом, який представляв корінне населення континенту)
«Ви їх розрізняєте?» (Бараку Обамі про послів Росії та Китаю, після того як американський президент розповів принцу Філіпу про свою зустрічі з обома дипломатами)
«Якщо залишитеся тут надовго, всі станете косоокими» (британським студентам, котрі проходили навчання в Китаї)
«А ви виглядаєте так, ніби збираєтеся вирушити спати» (президенту Нігерії, одягненому в традиційний одяг своєї країни)
«Мені здається, що це найкращий спосіб витратити гроші марно з усіх мені відомих. Не думаю, що інвестиції в Місяць принесуть великі дивіденди» (про американську місячну програму Аполлон, цитата 1960-х років)
«Ніщо не б’є по моральному духу так, як нагадування про те, що роки йдуть — все швидше — і що від старовинної рами відвалюються шматочки. Але все ж приємно, коли про тебе взагалі пам’ятають» (у письмовій відповіді журналу для літніх людей The Oldie, який у 2011 році назвав 90-річного принца «консортом року»).

Читайте також: 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *