Угорці Закарпаття хочуть введення постійної місії ОБСЄ й обурюються відміною закону “Ківалова-Колесніченка”

Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС), на офіс якого в Ужгороді було скоєно два напади, в офіційній заяві закликає розгорнути в області постійну місію ОБСЄ. 

З такою ініціативою раніше офіційно виступила Угорщина, підтримав її і перший заступник голови Закарпатської облради Йосип Борто. Він є угорцем за національністю, представником “КМКС” Партії угорців України і заступником голови “Товариства угорської культури Закарпаття”.

«Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) вітає пропозицію ОБСЄ щодо створення на Закарпатті спеціальної моніторингової місії, оскільки з огляду на події, які трапилися в області останнім часом, це є вкрай необхідною ініціативою», – йдетьтся у заяві організації закарпатських угорців.

Угорці продовжують мусувати тему національних утисків, хоча правоохоронці довели, що обидва рази напад на офіс “Товариства угорської культури Закарпаття” здійснювали особи, керовані ФСБ Росії.

Нагадаємо, що моніторингові місії ОБСЄ направляють до політично нестабільних регіонів Європи. Офіційний Будапешт після затвердження нового Закону “Про освіту” наполегливо проштовхує цю ініціативу для Закарпаття.

Ще в одній заяві “Товариство угорської культури Закарпаття” (КМКС) висловлює обурення з приводу рішення Конституційного Суду України визнати неконституційним Закон “Про основи державної мовної політики”, більше відомий як “закон Ківалова-Колесніченка”.

Що “антиугорського” в законі “Про освіту”

Нагадаємо, 25 вересня Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 2145-VІІІ “Про освіту”, прийнятий Верховною Радою України 5 вересня. Основні нововведення стосуються мовного питання. Зокрема, викладання російської мови заборонено з п’ятого класу, а в 2020 році її зі школи виженуть зовсім. Під заборону в середніх і старших класах потрапили всі іноземні мови, крім татарської та караїмської (мови “корінних народів України”). Для англійської і мов Євросоюзу зроблені деякі послаблення –  мовами Старого Світу можна викладати у школах один або кілька предметів.

Новий закон критикують Угорщина та Румунія. Наші сусіди наголошують, що він звужує використання в українських навчальних закладах мов національних меншин. Угорщина пригрозила, що через інституції ЄС блокуватиме всі подальші кроки України, спрямовані на подальше зближення з Європейським Союзом.

У Закарпатській області функціонують 74 дошкільні навчальні заклади з вихованням угорською мовою. Загалом угорською мовою виховується 5 031 дитина. Також функціонує 71 загальноосвітній навчальний заклад з навчанням угорською мовою, 26 середніх шкіл – з навчанням українською та угорською мовами, 1 школа, де навчають угорською та російською мовами, 1 школа, де викладання ведеться українською, угорською та російською мовами. Угорську мову як предмет вивчають 1 110 учнів, факультативно або в гуртках – 1 598.

Фото karpathir.com

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *