“Талібан” захопив усі найбільші міста Афганістану, окрім столиці

Угруповання «Талібан» у суботу, 14 серпня, заявило про захоплення четвертого найбільшого міста Афганістану — Мазарі-Шаріф, адміністративного центру провінції Балх, що на північному заході країни. Під контролем бойовиків — північ, південь і захід Афганістану.

Про це повідомляє Associated Press.

За даними депутата Абаса Ебрагімзада й джерел телеканалу Al Arabiya, афганська армія здала Мазарі-Шариф без бою: військові просто втекли з міста разом із двома військовими командувачами, і їхнє місцеперебування наразі невідоме.

Мазарі-Шариф — важливий торгівельний і транспортний центр північного Афганістану, а також колишній форпост союзних США бойовиків, які допомогли тим у 2001 році повалити владу «Талібану». Там раніше розташовувалася частина німецького контингенту.

Крім того, довкола міста розташовуються кілька тимчасових таборів внутрішніх біженців, які тікають із районів активних бойових дій між «Талібаном» та Кабулом. Вони розповідають, що таліби захоплюють їхніх родичів і подекуди підпалюють школи.

Захоплення Мазарі-Шарифа означає, що афганська влада із найбільших міст контролює тільки столицю — Кабул. 12 серпня «Талібан» заявив про захоплення міст Кандагар і Герат — другого і третього найбільших населених пунктів Афганістану.

Після суботньої офензиви талібів, за даними Associated Press, вони зупинилися за 11 кілометрів до Кабула й контролюють близько 24 із 34 афганських провінцій.

Перед захопленням Мазарі-Шарифа президент Афганістану Ашраф Гані виступив із першим за час наступу «Талібану» зверненням, передає афганське видання TOLOnews. Він заявив, що почав «широкі консультації» з представниками влади й за її межами з огляду на ситуацію і «незабаром» повідомить про їхні результати.

«У чинних умовах повторна мобілізація сил безпеки й оборони є нашим головним пріоритетом. Необхідні заходи з цією метою вже вжито», — заявив Гані, не навівши подробиць.

Нагадаємо, що з  травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.

Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ із Афганістану таліби й Кабул повинні розпочати внутрішній діалог для політичного вирішення свого протистояння.

Але уряд Афганістану побоюється (і, як видно з останніх подій, небезпідставно), що відсутність американських військ у країні розв’яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками. Водночас США не раз запевняли, що продовжать підтримувати афганські війська матеріально та фінансово.

Зараз таліби поступово оточують столицю Афганістану Кабул з усіх боків. Розвідка США припускає, що протягом 90 днів бойовики можуть захопити місто.

Читайте також: 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *