Іран продовжує ігнорувати претензії щодо збиття літака МАУ
Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 (представники України, Великої Британії, Канади та Швеції) провела переговори з посадовими особами Ірану щодо відповідальності за збиття літака рейсу PS752 авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” 8 січня 2020 року.
Іранська сторона продовжує ігнорувати претензії.
Про це повідомляє сайт МЗС України.
“Координаційна група серйозно та віддано ставиться до принципу мирного врегулювання міжнародних спорів. З 2020 року група робила кілька спроб вирішити спір щодо збиття рейсу PS752 шляхом переговорів, і у вересні 2023 року Іран нарешті погодився зустрітися з усіма членами групи для проведення переговорів. Відповідно, цього тижня представники чотирьох країн-членів Координаційної групи зустрілися з посадовими особами Ірану, щоб обговорити відповідальність Ісламської Республіки Іран як держави за збиття рейсу PS752”, – зазначено в повідомленні.
Як повідомили в Координаційній групі, ключовими темами під час обговорень була відповідальність Ірану за порушення ним міжнародного права і необхідність повної компенсації шкоди, завданої Іраном рейсу PS752.
“Для групи повне відшкодування означає більше, ніж просто фінансова компенсація. Координаційна група висловлює жаль із приводу того, що Іран досі не бажає підтримувати нашу позицію по суті та продовжує ігнорувати наші претензії. Виходячи з обговорень, які відбулися цього тижня, група вважає, що наша позиція та позиція Ірану занадто далекі одна від одної, щоб узгодити їх шляхом проведення переговорів”, – наголосили в групі.
Так, Координаційна група заявила, що продовжуватиме вживати заходів для врегулювання цього спору відповідно до норм міжнародного права, включно з провадженням у Міжнародному суді ООН.
Також читайте: Український літак в небі Тегерана збили навмисно. Таким чином Іран розправився зі своїм агентом – Григорій Омельченко
Нагадаємо, літак Boeing 737−800 авіакомпанії МАУ рейсу Тегеран-Київ було збито вранці 8 січня 2020 року відразу після вильоту з аеропорту столиці Ірану. Усі 176 пасажирів та членів екіпажу, які перебували на борту літака загинули в авіакатастрофі. Більшість жертв були іранцями та канадцями, але 11 з них були громадянами України.
Розшифровка чорних скриньок літака авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”, збитого в Ірані в січні, підтвердила, що лайнер впав унаслідок влучання в нього ракети, а також, що на той момент він був справним.
У лютому 2021 року канадські ЗМІ повідомили, що секретний запис з Ірану вказує, що влучання ракети в літак МАУ могло бути навмисним.
21 травня стало відомо, що Вищий суд Онтаріо дійшов висновку, що два ракетні удари по українському літаку невдовзі після зльоту з аеропорту столиці Ірану Тегерану 8 січня року 2020 “були навмисними”.
21 листопада 2021 року в Ірані військовий суд почав розглядати справу щодо збиття літака МАУ.
Україна, Велика Британія, Канада та Швеція ініціювали арбітражний розгляд спору щодо збиття цього пасажирського літака наприкінці грудня 2022 року.
Читайте також: Український “Боїнг” в небі над Тегераном було збито навмисно. Підтвердженням є таємний запис розмов іранців
Малюнок Андрія Петренка.