Вшановуємо пам’ять героїв битви під Крутами (+відео)

Сьогодні, 29 січня Україна вшановує пам’ять героїв битви під Крутами 101 рік тому

Президент України Петро Порошенко разом із дружиною Мариною Порошенко вшанували пам’ять Героїв Крут. Біля Пам’ятного Хреста Героям Крут та уздовж алеї, що веде до Свято-Миколаївської церкви на Аскольдовій могилі, були вишикувані воїни Почесної варти.

Глава держави разом з дружиною поклали букети квітів до пам’ятника. Президентське подружжя також встановило свічки у пам’ять про юних героїв у Свято-Миколаївській церкві.

Увечері, 29 січня в столичному кінотераті “Київ” відбудеться допрем’єрний показ кінострічки, присв’яченої подіям під Крутами. Створений за підтримки Держкіно фільм режисера Олексія Шапарева «Крути 1918» вийде в широкий кінопрокат вже 7 лютого.

Нещодавно Гурт Haydamaky презентував кліп на пісню Чорна Рілля», яка стала одним із саундтреків до ції кінострічки, повідомляє Держкіно.

«Чорна Рілля» – сучасна рок-версія давньої козацької думи. За словами музикантів, у житті справжнього чоловіка настає час, коли він, захищаючи свою кохану жінку, родину або державу, стикається віч-на-віч зі смертю, без жодних сценаріїв та прикрас.

“Мені сподобався цей трек, як тільки я його почув, – говорить продюсер фільму “Крути 1918” Андрій Корнієнко. – Старовинна українська пісня в сучасному аранжуванні зазвучала досить потужно та цікаво. А автентичні українські інструменти в руках класних музикантів роблять трек по справжньому чесним”.

Гурт “Гайдамаки” самостійно створив кліп – від ідеї до режисури. Зйомки відбувалися на Київському морі. Погода сприяла красі кадру – у 20-градусний мороз крига намертво скувала поверхню води.

“Безкрайній крижаний простір мав бути метафорою чистоти та вічності, у яку відійшли душі героїв, що полягли у нерівній битві під Крутами”, – додав лідер гурту “Гайдамаки” Олександр Ярмола.

 

“Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, під час наступу на Київ військ більшовицької Росії. З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР.

27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе.

Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км.

Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років”.

Про це пише Укрінформ.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *