Васильків: активісти налякали трупними водами
В райцентрі Васильків під Києвом вдарили на сполох – насос каналізаційної станції лікарні зламався, і нечистоти з каналізації, пробивши русло, потекли в городи, майже допливли до озера.
Місцеві активісти добряче роздули ситуацію, розтрубивши новину, що в підвали багатоповерхівки нібито потрапила вода з нечистотами. І не з простими, а з лікарняного моргу! Комусь, очевидно, було «по приколу» розбурхувати населення, створюючи напругу.
Кажуть, якби пішли сильні дощі, то каналізаційні стоки могли б опинитися в річці Стугні, а звідти потрапити у водопровідну мережу міста. Зламана насосна станція обслуговувала лікарню, житловий будинок на 150 квартир і з десяток приватних будинків. Місцеві мешканці й активісти забили тривогу, адже незабаром їм треба буде садити городи, а вони залиті нечистотами. Щоб знайти, звідки вони витікають, залучили поліцію.
Кілька днів машини-асенізатори викачували нечистоти й вивозили їх за кілька кілометрів до міського колектора. Технічні служби лікарні спочатку самотужки намагалися ліквідувати аварію, але ніде не могли знайти нових запчастин замість зношених. До справи підключилася місцева влада. Ось тут і почалася свистопляска.
Проблема в тому, що будинок перебуває на балансі міста, а лікарня – на балансі райдержадміністрації. Чиновники ніяк не могли визначитися, хто ж саме має відремонтувати насосну станцію.
В мерії Василькова скликали термінове засідання комісії з надзвичайних ситуацій. І вирішили виділити з міського бюджету кошти на ремонт насосу.
“Лікарня відноситься до РДА – на балансі міста такого об’єкта немає, – кажуть у міській адміністрації. – Але ми закупили необхідні запчастини й допомогли колегам із району встановити нові насоси й прибрати забруднену територію”.
І додають, що Держспоживслужба і районні рятувальники теж долучилися до ліквідації НП.
„Ми чекали висновків Держспоживслужби з Києва й готові були вивозити ґрунт з городів і завозити туди новий, якби експертиза показала небезпечність стоків для здоров’я людей”, – додав заступник міського голови.
Дуже дивний поділ на «ваша» і «наше», якщо врахувати, що міська і районна влада розташовані буквально через дорогу одна від одної. А лікарня – одна і на Васильків, і на район.
Хоча, якщо з’ясувати, місцеві активісти самі ж роздули ситуацію.
– Вода стоїть у підвалах двох під’їздів, але там вона і до аварії стояла, – каже мешканка будинку Таміла Василівна. – Та й не могла вода потрапити сюди з насосної станції лікарні. А от городи було підтоплено. Будемо сподіватися, що поки прийде пора садити городину, все висохне. Нічого іншого придумати не можна. Хіба що насипати землі. Тільки ж звідки її взяти й за які кошти?
Те ж саме підтверджує й заступник головного лікаря з технічних питань Сергій Боцман.
Й ми почули, що лікарня ще з 1979 року обслуговує в плані каналізації багатоквартирний будинок і ще 10 приватних садиб. І ніхто лікарні за це ні копійки не платить. А коли грім грянув і трапилася аварія, районні й міські чиновники затіяли мишачу метушню: хто, кому, що повинен дати. До каналізаційної станції окрім будинків підключено операційний блок і пологовий будинок.
Буває, що через перевантаження старого обладнання вибиває електрику і, зрозуміло, зупиняється двигун насоса. Цього ж разу на 4 дні вибило.
– В аварії на насосній станції лікарня не винна. Обладнання не замінювалося з 1974 року, – каже головний лікар Васильківської райлікарні Лідія Пацало. – Ми вже років 3 чи 4 ставимо перед керівництвом міста й району питання, щоб цю станцію передали на баланс комунального підприємства Василькова. Люди ж туди сплачують гроші за комуналку, а наше обладнання зношується.
Наталя ПЛОХОТНЮК