В Україні заснували “Оскар” для медиків
Україна повинна знати імена кращих із кращих, тих, хто щодня рятує людські життя. Саме таких нагороджуватимуть Орденом Святого Пантелеймона. Це – відзнака за професійність і милосердя. Неофіційно її вже називають “медичним Оскаром”.
Саме ця благородна мета зібрала 3 липня в Українському кризовому центрі представників медицини, громадськості та Київського патріархату. Адже сьогодні завершується перший етапу відбору кандидатів на здобуття “медичного Оскара”.
Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет нагадав, що цю ініціативу започаткував Василь Князевич у 2009 році, перебуваючи на посаді міністра охорони здоров’я. Святійший патріарх розповів зворушливу історію, чому саме ім’я Святого Пантелеймона носитиме орден.
“Бо Пантелеймон за професією був лікарем, він змінив язичницьку віру на християнську, навчався у просвітителя Єрмолая, – говорить Святійший Патріарх. -Якось на його очах змія вкусила хлопчика і той помер. “Господи, якщо ти є, зроби так, щоб ця дитина ожила, а змія здохла”. І на його очах це диво сталося. Тоді Пантелеймон остаточно увірував в Ісуса Христа, потім постраждав за свою віру, прийняв мученицькі тортури. Він часто, як лікар, творив чудеса, але завжди з Божою допомогою. Тому ми вирішили заснувати Орден саме цього Святого. Він стимулюватиме лікарів бути людяними, проявляти любов до хворих”.
Голова Української ліги розвитку хоспісної та паліативної допомоги Василь Князевич вважає, що ця ідея є прикладом того, як громадськість спільно з церквою можуть гідно заохочувати тих, хто жертовно служить людям.
Ще у 2009 році на його ініціативу відгукнулися Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет та Блаженнійший Володимир, Митрополит Київський і всієї України Сабодан і Патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Любомир Гузар.
Тоді двічі, у 2009 та 2010 роках, вручалася ця нагорода як відомча. Було відзначено близько 20 медиків. І ось сьогодні, після тривалої перерви, нагороду знову будуть вручати медикам.
З нинішнього року це вже буде громадська нагорода, яка підтримується християнськими церквами. Її вручатимуть у п’яти номінаціях: «Кращий лікар», «Кращий медик»; «Новатор охорони здоров’я»; «Міжнародне співробітництво у галузі охорони здоров’я»; «Служіння суспільству». Відзнака передбачає і фінансове заохочення.
Процес відбору кандидатів проходить у три етапи — у кожній області створено регіональні експертні ради, які визначають 125 претендентів. Далі уже Національна експертна комісія відбере 20 номінантів, а п’ятьох переможців визначить Поважна рада Ордену Святого Пантелеймона.
До цієї ради увійшли представники чотирьох християнських церков України, перший Президент України Леонід Кравчук, в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, народна артистка України, Герой України Ада Роговцева.
Переможці будуть оголошені 9 серпня у день Святого Пантелеймона. Церемонія нагородження відбудеться у Національній філармонії, також цього дня правитиметься Богослужіння в Софійському соборі.
Відзнака “Орден Святого Пантелеймона” сприятиме підвищенню престижу медичної професії в Україні та формуванню суспільної еліти за принципом: еліта — це ті, хто служить людям. У цьому переконаний Василь Князевич.
Президент Академії медичних наук України Віталій Цимбалюк також погодився, що така відзнака нині дуже потрібна. Участь у цій ініціативі таких поважних людей від Церкви робить її духовною.
На запитання “Українського репортера”, чи буде при визначенні претендентів зроблено акцент на діяльності лікарів у зоні АТО, Василь Князевич відповів, що це питання — у полі зору організаторів нагородження. Є багато таких пропозицій, і їх розглядатиме Національна комісія. Можливо, що це буде навіть додаткова, шоста номінація. Адже жертовність наших медиків на сході справді неймовірна.
Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет підтримав ідею “Українського репортера”, що у списку номінантів мають обов’язково бути медики, які щодня під ворожими кулями захищають Батьківщину від агресора.
Віталій Цимбалюк назвав сумну статистику: у зоні АТО загинули 82 медики, з яких — 37 лікарів. А ще – багато поранених медиків, які проявили героїзм на полі бою. Безумовно, нагорода не повинна обійти таких героїв.
Хто фінансував цю благородну ініціативу і скільки коштує Орден Святого Пантелеймона? Його вартість не перевищуватиме 12 тисяч гривень. Для спонсорів створено Фонд, відкрито окремий рахунок, і 9 серпня про всіх меценатів та їх внесок у цю благородну справу розкажуть усій Україні.
“Це — унікальна нагорода, подібної немає в жодній країні світу. Україна має шанс показати світові приклад гуманізму, що творити добро можна навіть в такий важкий для країни час”, – переконаний Василь Князевич.
Світлана КОВАЛЬОВА
На фото: Про особливості нагородження Орденом Святого Пантелеймона розповідають (зліва направо) Василь Князевич, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет і Віталій Цимбалюк
Фото автора