У найближчі два роки з України можуть виїхати ще 50 тисяч лікарів
Ольга БОГОМОЛЕЦЬ, народний депутат України
– Україна потрапила у замкнене коло: лікарі масово виїжджають за кордон, лікарні залишаються без персоналу, а тому, за новою урядовою “медреформою”, мають бути закриті як неефективні. Це означає, що повернутися лікарям буде нікуди, і ліквідація системи охорони здоров’я стане незворотною.
У найближчі два роки Україну можуть полишити ще 50 тисяч медиків на додачу до тих 66 тисяч, які вже виїхали за два попередні роки. Сусідні країни, такі як Польща, Чехія, Словаччина, Румунія та інші, активно залучають до себе лікарів з нашої держави і налаштовані надалі спрощувати вимоги до їхнього працевлаштування в себе.
І якщо сьогодні дефіцит лікарів у нас складає 40 тисяч спеціалістів, а середнього медичного персоналу — 20 тисяч, то такими темпами через два роки ми будемо мати дефіцит у понад 100 тисяч медиків.
Вже сьогодні в багатьох містах України майже не залишилося кваліфікованих спеціалістів, катастрофічно не вистачає медичних сестер, а через два роки ситуація погіршиться вдвічі. До цього треба додати, що кожного року тисячі досвідчених медиків виходять на пенсію, а зміни поколінь не відбувається, бо молодь намагається за будь-якої можливості виїхати до сусідніх країн Євросоюзу, які відчувають не менш гострий дефіцит кадрів унаслідок схожих “реформ”.
Тільки в Польщі не вистачає 64 тисяч медиків, оскільки власні виїхали до Німеччини, Франції, Бельгії та Нідерландів, де зарплати лікарів набагато вищі. Закривати дефіцит вони планують за рахунок українських фахівців, підготовлених за українські гроші.
У Чехії, Словаччині та Румунії, які також сьогодні націлені на залучення українських медиків, ситуація не краща. Там не вистачає десятків тисяч не тільки лікарів, але й медсестер, які виїхали за кордон. І все це — вакансії для українських медиків, які вдома отримують на місяць 3200 гривень, а за найгіршого сценарію у сусідній країни отримуватимуть близько 30 тисяч.
Для того, щоб утримати лікарів в Україні, потрібно негайно підвищувати їм зарплати до гідного рівня. Принцип “гроші йдуть за пацієнтом”, який впроваджується розробленим мною законом №2002-VIII від 06.04.2017 року, не може повноцінно працювати без збільшення видатків на медицину ще на 100 мільярдів гривень.
Адже якщо лікування онкохворих на цей рік профінансовано на 27%, а хворих на серцево-судинні захворювання — лише на 30%, це означає, що і зарплати лікарів суттєво збільшуватися не будуть.
Єдиною можливістю врятувати систему охорони здоров’я, запобігти відтоку лікарів за кордон та забезпечити українцям якісні безоплатні медичні послуги — є впровадження загальнообов’язкового державного медичного страхування, яке передбачається моїм законопроектом №4981-2.
Для повного забезпечення системи охорони здоров’я коштами — страхові внески кожного громадянина, за моїми підрахунками та оцінками галузевих експертів, становитимуть близько 300 гривень на місяць. За працюючих громадян сплачуватиме роботодавець, самозайняті оплачуватимуть страховку самостійно, а за пенсіонерів, дітей та інші незахищені верстви — платитиме держава.
На жаль, вже понад півтора року розгляд важливого законопроекту у парламенті блокується лобістами приватних страхових компаній, які не хочуть упровадження державного медичного страхування і прагнуть “протягнути” систему обов’язкового приватного медичного страхування.
В цей же час десятки тисяч медиків тікають із країни, а система охорони здоров’я руйнується шаленими темпами. І дуже скоро нам уже не допоможе ані державне, ані приватне медичне страхування, адже за відсутності кваліфікованих лікарів не буде кому довірити своє здоров’я.
Вчергове закликаю керівництво Верховної Ради вже найближчим часом внести на розгляд парламенту мій законопроект про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування №№4981-2 та зупинити розвал медицини.
Сторінка Ольги Богомолець у Фейсбуку
На цю тему читайте також тут: