Сьогодні – день народження Степана Бандери

В Україні 1 січня – це не лише перший день нового року, а й особлива, символічна дата для національної боротьби. 1 січня 1909-го в селі Старий Угринів (нині Івано-Франківська область) народився Степан Бандера. Цього року виповнюється 114-та річниця від дня народження лідера Організації Українських Націоналістів, символу українського спротиву. 

Попри розповсюджений міф, Степан Бандера ніколи особисто не очолював УПА.

Український інститут національної пам’яті пояснює, що Бандера очолював Організацію українських націоналістів (революційну) і Закордонні частини ОУН у 1946 –1959 роках. Українською повстанською армією безпосередньо командували Василь Івахів, Дмитро Клячківський, Роман Шухевич і Василь Кук.

Степана Бандеру нацисти чотири роки тримали в ув’язненні, зокрема в одиночній камері концтабору Заксенгаузен. Відрізаний від світу, він не знав, чи продовжують боротися побратими в Україні. Але лідер ОУН все одно не погодився відкликати Акт відновлення Української Держави.

30 червня 1941 року ОУН(б) проголосила «Акт відновлення Української Держави».

А вже 5 липня Степан Бандера через відмову відкликати «Акт відновлення…» був посаджений у Кракові під домашній арешт, а в подальшому був в’язнем тюрем у Берліні; звідти потрапив до концтабору Заксенгаузен. Почалися масові арешти учасників ОУН – за деякими даними, було заарештовано 80% керівного складу ОУН(б). «Відновлена держава» не проіснувала й тижня.

Степан Бандера був убитий агентом КГБ у Мюнхені у 1959 році. Досі залишається символом українського спротиву.

Традиційно в цю дату проходили факельні марші, але в умовах повномасштабної війни, розв’язаної Росією, проведення такого масового заходу неможливе.

Читайте також: 

Фото Українського репортера

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”