Вчені діляться інформацією про новий штам коронавірусу Омікрон. Що ми повинні знати?

Починаючи з 24 листопада, як південноафриканські вчені вперше виявили новий варіант COVID-19 з безліччю мутацій, які можуть робити його заразнішим, він поширюється досить швидкими темпами — крім Південної Африки, його вже зафіксували і в багатьох країнах Європи.

У зв’язку з цим, Всесвітня організація охорони здоров’я визначила Омікрон як варіант, що викликає стурбованість, – пише НВ.

Вчені з Італії зробили перший знімок нового варіанту коронавірусу Омікрон, який, як виявилося, ще більше мутував, ніж Дельта.

На знімку, зробленому в педіатричній лікарні Bambino Gesu в Римі, показана структура шипового білка варіанта Омікрон справа і варіанта Дельта зліва. На фото видно, що у Омікрона набагато більше мутацій, ніж у штаму Дельта.

Одна з причин, чому варіант Омікрону турбує людей, полягає в тому, що він має приблизно 30 мутацій у своєму шиповому білку — що майже вдвічі перевищує кількість мутацій у Дельти. Цей білок є частиною вірусу, який допомагає йому проникати у клітини людини. За попередніми даними новий варіант підвищує ризик повторного зараження.

У порівнянні з піком пандемії, захворюваність у Південній Африці зараз відносно невисока. Тим не менш, у країні все ще спостерігається значний сплеск нових інфекцій, у п’ятницю: 26 листопада, у ПАР зафіксували 2828 нових випадків захворювання на Covid-19, за даними Associated Press, причому до 90% цих випадків викликані варіантом Омікрон.

Згідно з журналом Nature, реінфекція також є проблемою для нового варіанту, але на цій ранній стадії важко сказати, наскільки насправді можлива повторна або проривна інфекція.

Які симптоми нового штаму Омікрон?
Новий варіант коронавірусу може витіснити поточний варіант Дельти, який спричинив хаос у всьому світі. Найсерйозніша проблема полягає в тому, що цей варіант може вислизнути від імунітету, зокрема й вакцинованих, а це означає, що слід стежити за «специфічними» симптомами нового штаму Омікрон, щоб не допустити його подальшого поширення.

Лікарка з Південно-Африканської Республіки (ПАР), де зафіксували новий штам, Анжеліка Кутзі, поділилася в інтерв’ю Telegraph своїми спостереженнями за пацієнтами, у яких вперше виявили штам Омікрон. З її слів, симптоми нового варіанту незвичайні, але легкі. Так, зараження новим варіантом COVID-19 характеризується тим, що при ньому не пропадають нюх і смак, але є підвищення температури і занепад сил. Це може пояснюватися і тим фактом, що більшість хворих — люди не з групи ризику, які здебільшого легко переносять коронавірус.

Але незважаючи на це експерти з Центру контролю захворювань США підкреслюють, що будь-яка людина може мати симптоми від легкої до важкої форми, які можуть з’явитися через 2−14 днів після контакту з вірусом, незалежно від штаму.

Ця тривожна картина означає, що важливо стежити за симптомами коронавірусу, навіть якщо ви повністю вакциновані. Хоча специфічні особливості штаму Омікрон ще не виявлені, у повністю вакцинованих пацієнтів спостерігаються виразні симптоми коронавірусу.

Наразі дослідники з Південної Африки також вивчають, чи викликає B.1.1.529 серйозніше чи легше захворювання, в порівнянні з іншими варіантами.

Всесвітня організація охорони здоров’я у п’ятницю класифікувала новий варіант COVID-19, який зафіксували у Південній Африці як «варіант, що викликає занепокоєння», це означає, що він може бути заразнішим, викликати серйозніші захворювання і знижувати ефективність вакцин і лікування.

Вчені вважають новий штам Омікрон «найтривожнішим» варіантом з усіх відомих, оскільки він містить велику кількість мутацій, які можуть не тільки зробити його більш заразним, але й допомогти ховатися від імунної системи — у шиповому білку міститься 32 мутації, це набагато більше, ніж в Альфа та Дельта варіантах разом узятих.

Поки що немає достатніх доказів, щоб однозначно сказати, чи зможе варіант B.1.1.529 уникнути захисту від вакцин проти коронавірусу.

На поточний момент точно неясно, чи є варіант, що мутував, більш стійким до щеплень, але якщо це так, то виробникам вакцин доведеться якнайшвидше створювати нові версії. На щастя, з технологією мРНК відносно легко змінити рецептуру вакцини. Головний лікар Moderna, Пол Бертон, повідомив BBC, що їхня компанія готова вже до початку наступного року підготувати новий бустер — один укол, який буде адаптований для боротьби з Омікроном.

Згідно з даними експертів, у Південній Африці були зареєстровані проривні інфекції серед людей, які отримали вакцини трьох видів: Johnson & Johnson, Pfizer — BioNTech та Oxford — AstraZeneca.

Двоє мандрівників, які перебували в карантині в Гонконгу, у яких був позитивний результат тесту на цей варіант, були вакциновані уколом Pfizer. Одна людина приїхала з Південної Африки, інша була заражена під час карантину в готелі.

Дослідники в усьому світі зараз поспішають зібрати дані, щоб зрозуміти, наскільки нам слід хвилюватися. Досі ніхто точно не знає, як саме виник Омікрон. Експерти давно попереджають, що нерівномірний глобальний доступ до вакцин, як наприклад у Південній Африці, де, мабуть, з’явився новий варіант Омікрон, яка має низький рівень вакцинації 35%, є глобальним ризиком, оскільки це дає вірусу більше можливостей для мутації.

Як і завжди під час пандемії, найкраще, що ви та ваші близькі можете зробити, щоб захистити себе — це вакцинуватися. Хоча можливо, що Омікрон може знизити ефективність вакцини, вона все одно залишатиметься достатньо ефективною, щоб знизити ризик шпиталізації, зараження, а також смерті внаслідок хвороби.

Крім того, ефективними будуть і інші запобіжні заходи для зменшення поширення вірусу COVID-19. Вони включають:

  • дистанціювання — це означає триматися від інших людей на відстані не менше 1 метра;

  • масковий режим, при цьому важливо регулярно міняти захисну маску і правильно її носити, прикриваючи ніс і рот;

  • регулярні провітрювання — рекомендується уникати погано провітрюваних або людних приміщень;

  • ретельна гігієна рук — варто носити з собою антисептик, а також чхати і кашляти в зігнутий лікоть.

Читайте також: 

Тим часом експерти з Європейського центру з профілактики та контролю захворювань застеігають людей від поїздок до районів, де виявлено випадки зараження штамом Омікрон. Передбачається, що вони мають на увазі ПАР, оскільки поки що найбільше випадків, понад 100 підтверджених, і близько 1 тисячі передбачуваних, зафіксовані саме там.

Також у ЄС закликали проаналізувати можливість введення бустерної дози для найбільш уразливих людей, а потім щеплювати дорослих віком від 18 років.

Мутації — це зміни у складі вірусу і вони неминучі, але водночас багато з них нешкідливі для людей. Проте, що більше у вірусу можливостей поширення, то більше в нього шансів мутувати у той варіант, який поширюється ще швидше. Тим самим ми опиняємось у замкнутому колі пандемії. Однак досі одним позитивним моментом є те, що варіант Омікрон ще не був пов’язаний із тяжчими випадками Covid-19.

Дослідники кажуть, поки що загроза, яку представляє B.1.1.529 за межами Південної Африки, далеко не зрозуміла. Також неясно, чи є цей варіант більш трансмісивним, ніж Дельта, тому вчені продовжують уважно спостерігати за ним, щоб у разі чого бути готовими до викликів.

Читайте також: 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *