Гомеопатія не працює! Європейські вчені відокремили гомеопатію від медицини
Європейські вчені слідом за американськими, австралійськими та російськими офіційно відокремили гомеопатію від медицини. Рада європейських академій наук – орган, що представляє академії наук різних країн Старого Світу, – випустила заяву, в якій різко розкритикувала гомеопатію і попередила, що “реклама і використання гомеопатичних продуктів може завдати великої шкоди”.
Раду, до якої входять представники 29 національних і міжнародних європейських академій, у тому числі Лондонське королівське товариство і Шведська академію наук, було створено в 2001 році як майданчик для консультацій вчених різних країн і проведення наукових експертиз законодавчих ініціатив.
У документі на 12 сторінках Рада підсумовувала доступні результати наукових досліджень, оглядів і навіть парламентських звітів, які показали, що гомеопатичні засоби не мають жодної користі. Зокрема у документі наводиться витяг зі звіту британського параламенту, в якому йдеться, що “системний огляд і мета-аналіз остаточно продемонстрували, що гомеопатичні продукти працюють не краще, ніж плацебо”.
Представлені тут і витяги зі звіту австралійських вчених, які в 2015 році проаналізували 57 досліджень із впливу гомеопатії на 68 різних хвороб: “Гомеопатія не повинна використовуватися для лікування хронічних станів здоров’я, а також серйозних і здатних стати серйозними”.
Важливим пунктом європейської заяви стало твердження про пряму шкоду гомеопатії людям, які її споживають, оскільки запевнення, що гомеопатія безпечна, – один з головних аргументів її прихильників.
“Використання гомеопатичних засобів пацієнтом може завадити пошуку більш дієвих, обґрунтованих методів лікування”, – стверджують європейські вчені. Крім того, її використання підриває довіру людей до доказової медицини, в разі, якщо “лікування” виявиться марним.
На основі наведених даних рада видала рекомендації країнам-членам Європейського Союзу щодо реклами і продажу гомеопатії. Так, національні організації охорони здоров’я не повинні покривати витрати на гомеопатичні засоби і практики, “поки не будуть продемонстровані їхня ефективність і безпека шляхом суворих тестів”. Крім того, будь-які гомеопатичні засоби повинні забезпечуватися описом діючих речовин і концентрацій, в яких вони присутні.
Заява Ради наводить слова вчених Ангелла і Кассірера в їхній статті від 1988 року в журналі New England Journal of Medicine: “Не може бути двох типів медицини – традиційної та альтернативної. Є лише медицина, яка належним чином перевіряється”.
Рада наводить дані щодо зростання популярності гомеопатії в країнах Євросоюзу. Так, станом на 2015 рік ринок гомеопатичних засобів оцінювався в 1 млрд євро і продовжував щорічно зростати майже на 6%. За оцінками, цей ринок становить майже 7% від обсягів продажу безрецептурних препаратів у Європі.
Ринок гомеопатичних засобів у США куди більший. У 2015 році він оцінювався в $3 млрд. За деякими оцінками, в глобальному плані ринок гомеопатичних засобів продовжить зростання до 2024 року. В Європі у виробництві і продажу гомеопатії задіяно близько 10 тисяч людей, в основному в Німеччині, Франції, Італії та Іспанії. При цьому аптеки залишаються головним місцем поширення цих препаратів.
Заява європейських вчених – не перший випадок критики гомеопатії в країнах Заходу. Наприкінці лютого ЗМІ отримали звіти FDA про загибель дітей після прийому гомеопатичних засобів. Смерті були викликані гомеопатичним препаратом з отруйною рослиною для зняття болю при прорізуванні зубів.
З 2006 по 2016 рік в Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (Food and Drug Administration, FDA) надійшло майже 400 повідомлень про те, що після прийому таблеток або використання гелю для ясен цього ж виробника з аналогічним складом діти страждали від нападів і судом, непритомніли, задихалися, страждали від закрепів і нудоти.
Раніше влада США зобов’язала гомеопатів зазначати, що їхні вироби ненаукові, не тестуються клінічно, їхня ефективність не доведена, а в роботі вони керуються теоріями з XVIII століття. Минулого літа Національна служба охорони здоров’я Великої Британії (NHS) постановила припинити практику лікування пацієнтів гомеопатичними препаратами. Такі заходи дозволять органам охорони здоров’я заощадити до $250 млн на рік, вважають представники служби.
У липні 2017 року Національна рада здоров’я та медичних досліджень Австралії (Australia’s National Health and Medical Research Council) проаналізувала понад 1800 досліджень з гомеопатії і довела, що “альтернативне лікування, яке спирається на суперрозбавлені речовини та принцип “клин клином вибивають”, є абсолютно неефективним.
Австралійське дослідження є першим, яке спирається на такий широкий огляд медичної літератури. Автори дослідження занепокоєні тим, що люди продовжують обирати альтернативне лікування, розроблене 200 років тому німецьким лікарем “з відсутнім інтересом до детальної патології, а також до звичайної діагностики та лікування”, замість доказової медицини.