Де і за які кошти будуть лікуватися мешканці Київської області?
Медична реформа: покращення медичних послуг чи свідоме знищення населення України? На цю тему дискутують в багатьох куточках країни. У Київській обласній раді відбулося засідання комісії з питань охорони здоров’я материнства, дитинства, соціального захисту населення та пенсіонерів.
На порядку денному – створення госпітальних округів у Київській області. У засіданні взяли участь голова комісії Наталія Бігарі, заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко, керівники райдержадміністрацій та мери міст обласного значення Київської області, а також очільники центральних районних та міських лікарень.
Міністерство охорони здоров’я планує утворити в Київській області 4 госпітальні округи, з центрами в Броварах, Білій Церкві, Боярці та Вишгороді. Відповідні пропозиції від Міністерства охорони здоров’я надіслано до Кабінету Міністрів України. Результатами реформи буде скорочення мережі лікарень області та збільшення навантаження на ті, що залишаться.
Кожен округ матиме мінімум 2 лікарні багатопрофільного лікування першого рівня та 1 лікарню другого рівня.
Реформи в обласній медицині стартуватимуть з Білоцерківського госпітального округу. Саме його обрали для пілотного проекту. До складу округу увійдуть: Сквирський, Володарський, Тетіївський, Ставищенський, Таращанський, Богуславський, Білоцерківський, Рокитнянський, Кагарлицький, Миронівський райони, Біла Церква та Ржищів.
– Наше завдання – ефективно використовувати бюджетні кошти, – каже депутат Ірина Сисоєнко. – У 2017 році з державного бюджету України на охорону здоров’я передбачено майже 77 мільярдів, з них Міністерству охорони здоров’я України – 62 мільярди.
Щороку медицина недофінансована більш ніж на 50 відсотків. Ви знаєте, що в Україні близько 9 тисяч великих лікарень?
Уявіть, скільки це ліжко-місць.
Щороку одна лікарня витрачає кілька мільйонів гривень тільки на власне утримання. А приміщення часто стоять напівпорожніми, бо мало пацієнтів. Платити потрібно за надану послугу.
Пацієнт прийшов до лікаря, тож нехай держава і заплатить за ту послугу, яку надали йому в лікарні. В суму послуги повинна бути закладена заробітна плата лікаря і вартість медикаментів. Це принцип – “гроші за пацієнта”.
У народного депутата України, екс-керівника МОЗ Олега Мусія — критичний погляд на ці новації. Ось що він розповів:
– Вважаю абсолютно неадекватним рішення про створення госпітальних округів. Не варто підміняти адміністративно-територіальну реформу створенням цих округів…
Таке серйозне питання потребує широкого громадського обговорення, а серед медиків – в першу чергу. Те, що пропонує уряд і Міністерство охорони здоров’я – це профанація і підміна понять.
Наталя ПЛОХОТНЮК