Нове “Укриття” на ЧАЕС з’явиться в грудні, а новий “могильник” – наприкінці 2019 року

На грудень 2018 року заплановано введення в експлуатацію нового безпечного конфайнмента, а об’єкт “Укриття” буде перетворений на екологічно безпечну систему. Про це під час візиту до ЧАЕС з нагоди 32-ї річниці Чорнобильської катастрофи повідомив Президент України Петро Порошенко.

“На грудень заплановано уведення в експлуатацію нового безпечного конфайнмента, встановленого, чи як кажуть, «насунутого» раніше. Завершуються роботи з монтажу обладнання та систем, проводяться пусконалагоджувальні роботи систем і елементів”, – сказав Порошенко і наголосив, що не прискорює запуск, бо “якість і безпека для нас є найбільш важливими критеріями, яким він має відповідати”.

Об’єкт “Укриття” над зруйнованим четвертим реактором ЧАЕС, який інколи називають “Саркофаг” – найбільша з коли-небудь збудованих рухомих наземних конструкцій шириною 257 м, довжиною 165 м, висотою 110 м і повною вагою 36 2000 тонн. До його спорудження долучилися понад 40 країн-донорів.

Цього ж року мають запустити в промислову експлуатацію комплекс поводження з твердими радіоактивними відходами і завод із переробки рідких радіоактивних відходів. Наприкінці 2018-го планується розпочати “гарячі” випробування на новому сховищі відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2). Початок роботи об’єкта на повну потужність, тобто його повна експлуатація, має розпочатися у четвертому кварталі 2019 року.

У першу чергу в нього мають “злити” відпрацьоване ядерне паливо з реакторів №1, 2, 3 ЧАЕС і відпрацьоване паливо зі старого сховища (СВЯП-1). Нове сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2) складається з двох частин: установки з підготовки ядерного палива до зберігання та власне сховища.

У старому сховищі нині зберігається 21 297 відпрацьованих тепловиділяючих зборок. Всі вони будуть переміщені до нового сховища – СВЯП-2. За рік планується перевезення до нового сховища 2500 паливних зборок. Тобто, за 9,5 років планується здійснити повне переміщення відпрацьованого ядерного палива до СВЯП-2, де воно зберігатиметься протягом ще 100 років.

“Ми вимушені були щороку сплачувати величезні кошти – близько 200 млн $ – державі-агресору за зберігання відпрацьованого ядерного палива з вітчизняних АЕС. Після побудови власного сховища Україна більше не залежатиме від РФ у цьому питанні”, – заявив Порошенко.

Нове "Укриття" на ЧАЕС з'явиться в грудні, а новий "могильник" - наприкінці 2019 року

Нагадаємо, що Енергоатом” і американська Holtec International почали будувати Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) у листопаді 2017 року. Воно розташовуватиметься у Чорнобильській зоні відчуження між колишніми селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка і Стечанка.

Запорізька атомна електростанція ще з 2000-х років не вивозить відпрацьоване ядерне паливо з приреакторних басейнів витримки шести своїх атомних блоків. Воно – на її майданчику сухого зберігання. Коли добудують СВЯП-2, його перевезуть туди. Рівненська, Южно-Українська та Хмельницька АЕС також вивозитимуть своє відпрацьоване ядерне паливо на майданчик, який будують сьгодні на Чорнобильщині.

Нового сховища відпрацьованого палива вистачить майже на півсотні років, які дадуть можливість Україні бути повністю незалежною в питаннях зберігання та утилізації ядерного палива.

Точну цифру будівництва нового могильника урядовці не називають. Президент Порошенко сьогодні сказав, що загальна вартість капітальних витрат на будівництво сховища буде “дуже значною”. За його словами, 10% від цих коштів спрямовуватиметься на соціальний розвиток прилеглих до Чорнобильської зони територій Іванківського і Поліського районів Київщини, на покращення життя людей та будівництво доріг.

ЄС, США, ЄБРР»,  – повідомив Президент та додав, що ці зміни дозволять подовжити роботи з консервації трьох блоків станції; ввести в експлуатацію нове сховище відпрацьованого ядерного палива та об’єкти для поводження з радіоактивними відходами.

Ми вимушені були щороку сплачувати величезні кошти – близько 200 млн $ – державі-агресору за зберігання відпрацьованого ядерного палива з вітчизняних АЕС. Після побудови власного сховища Україна більше не залежатиме від РФ у цьому питанні.

Початок роботи сховища відпрацьованого ядерного палива на ЧАЕС (СВЯП-2) на повну потужність, тобто його повна експлуатація, має розпочатися у IV кварталі 2019 року.

За 9,5 років планується перемістити відпрацьоване ядерне паливо до СВЯП-2, де воно зберігатиметься ще 100 років.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *