Найбільша писанка у світі знаходиться у Канаді
Українська писанка у канадському місті Веґревіль була споруджена у 1975 році торговою палатою міста на честь сторіччя Канадської королівської кінної поліції. Висота монумента — понад 20 м! Автор проекту — Павло Цимбалюк, син іммігрантів з Буковини.
Саме цей проект монументу виграв конкурс невипадково – Веґревіль розташований у центральній частині провінції Альберта у Канаді за 130 км на схід від Едмонтона. 40 відсотків населення міста має українське коріння. Українська мова – друга за вживаністю після англійської.
У Веґревілі щороку на початку липня відбувається фестиваль “Писанка”, що представляє українську народну культуру, заснований у 1973 році, – повідомляє Diaspora.ua.
Пам’ятник дуже цiкавий. 9-метрове яйце обертається на штоку, вказуючи напрямок вiтру. Розписана писанка з математичною точнiстю. Двовимiрнi прямолiнiйнi трикутники, шестикутники та ромби допомiг iдеально розташувати на тривимiрному й округлому яйцi професор інформатики Університеті штату Юта Рон Реш. Адже декілька місцевих архітекторів відмовилися від пропозицій розроблення проектної документації через головну причину — форма яйця не піддається математичним розрахункам!
У концепції та плануванні “Писанки” було використано 9 “новаторств” в галузі математики, техніки та архітектури. У проекті використані найсучасніші методи комп’ютерної графіки та були залучені студенти Джим Блінн та Роберт МакДермотт. Відтак вони втрьох із математичною точністю розкреслили, як каркас яйця має покритися 2208 пластинками (рівносторонніми трикутниками) та 524 зірками шестигранної форми. Важко повiрити, але тримаються цi фiгури на алюмiнiєвих шпицях!
Складовими дизайну писанки стали 5 різних символів. Золоті зірки на полюсах символізують життя і добробут; трикутні зірки — Трійцю та відданість вірі предків; дві сріблясті смуги — символ вічності.