Мінекономіки пропонує відмовитися від штампу про прописку в паспорті
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України представило проект закону “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, який скасовує обов’язковий штамп про реєстрацію в паспорті.
Документ розробила експертна група, яку очолює “Офіс реформи адміністративних послуг”, і не є урядовим законопроектом.
Зараз в Україні люди мають зареєструвати своє місце проживання, тобто отримати так звану “прописку”, впродовж 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового.
Водночас більше 10 млн. українців не можуть скористатися послугою реєстрації через обтяжливі процедури. Понад 63% дітей проживають без “прописки”. Крім того, громадяни змушені звертатись за послугами посередників, які за винагороду (від 3 тис. грн.) реєструють місце проживання у потрібній місцевості.
Офісом реформи адміністративних послуг, що працює над спрощенням надання 15 найпопулярніших адміністративних послуг, розроблений проект закону, який передбачає наступні зміни:
- для реєстрації місця проживання (отримання так званої “прописки”) достатньо подати он-лайн або особисто лише 1 документ – декларацію (зараз необхідні 4-5 документів та особиста присутність в органі реєстрації чи ЦНАПі);
- реєстрація здійснюється у момент звернення (зараз – 1 день за Законом, від 15 хвилин до 10 днів на практиці);
- скасовується потреба у довідках, які підтверджують місце проживання та склад сім’ї – всі органи, що мають право знати про місце проживання, отримають інформацію з Єдиної інформаційної системи (зараз такі довідки вимагаються під час надання 19 адміністративних послуг);
- скасовується внесення відомостей до паспортів як обов’язкову умову реєстрації, поставити відмітку можливо буде за бажанням особи;
- власники (інші розпорядники) житла, батьки, органи опіки інформуються про реєстрацію.
Проект закону не передбачає штрафів за проживання не за місцем реєстрації, але на 1700 грн. можуть покарати за подання неправдивих відомостей з метою реєстрації місця проживання (тобто за бажання зареєструватись там, де особа фактично не проживає). Проект закону також передбачає штраф у розмірі 340-850 грн. за проживання громадян без реєстрації місця проживання понад 90 календарних днів після зняття з попереднього місця реєстрації.