Майдан: 20 років з початку Помаранчевої революції та 11 – з Революції Гідності
Цьогоріч минає 20 років з початку Помаранчевої революції та 11 – з Революції Гідності.
Саме в день початку Майданів 21 листопада ми відзначаємо День Гідності та Свободи – день цінностей, без яких неможлива незалежність.
Майдан 2004 та 2013 років – це дві події в нашій новітній історії боротьби за гідне майбутнє, які підтверджують істину, відображену у найпопулярнішому гаслі Помаранчевої революції: коли ми разом, то нас не подолати! І це ми стверджуємо 11-й рік поспіль в російсько-українській війні.
Про це повідомляє Національний музей Революції Гідності.
У День Гідності та Свободи згадаймо разом події Майданів, усвідоммо цінність нашої боротьби. Віддаймо сьогодні шану нашим героям, завдяки яким триває боротьба і триває історія України.
Нагадаємо, що слідство у справі перших убивств на Майдані – Сергія Нігояна, Михайла Жизневського і Романа Сеника – ідентифікувало представників спецпідрозділів Міністерства внутрішніх справ, які стріляли з гвинтівки ФОРТ-500.
Як писав “Український репортер” у серпні 2024 року, слідча Державного бюро розслідувань у справах Майдану Ольга Павлюк повідомила:
«Слідчим шляхом встановлено всі підрозділи внутрішніх військ та спецпідрозділу «Беркут», які перебували поруч із місцями вогнепальних поранень, а також виокремлено тих із них, яким видавалися рушниці модельного ряду ФОРТ-500, з яких, за версією слідства, здійснено постріли у Нігояна, Жизневського, Сеника».
У цій справі слідчі провели понад 30 обшуків у п’яти областях України за місцями проживання осіб, які перевіряються на причетність до скоєння умисних убивств. Також тривають інші слідчі дії з метою подальшого притягнення винних до кримінальної відповідальності.
Крім того, за цим епізодом було призначено понад 50 експертиз, у тому числі стосовно ідентифікації зброї, з якої було здійснено постріли в потерпілих.
Наразі деякі з раніше призначених експертиз іще тривають. А за встановленими новими обставинами злочину призначаються нові експертизи, які б дали змогу підтвердити причетність безпосередніх виконавців до вчинення убивств, поінформувала Ольга Павлюк. Вона також зазначила, що у справі перших убивств на Майдані було повідомлено про підозру організаторам, якими слідство вважає експрезидента Віктора Януковича, ексміністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та його заступників, а також колишнє керівництво ГУ МВС у місті Києві.
Читайте також: Майдан довів, що воля для українців – це святе, що дух боротьби за Правду – в генах незламного народу
Водночас прокурор Людмила Гавриш сказала, що розслідування справи зосередилося на встановленні безпосередніх виконавців убивств.
«Відпрацьовуються декілька версій. Слідство працює над тим, щоб звузити коло осіб, які можуть бути виконавцями.
На причетність до вчинення злочину відпрацьовуються представники підрозділів органів внутрішніх справ, які були на Майдані у період убивств», – сказала вона.
Серед проблем, з якими зіштовхнулося слідство, прокурор назвала відсутність змоги допитати деяких свідків, оскільки вони мобілізовані на війну з росією, а можливості щодо допиту окремих свідків взагалі вже втрачені.
Читайте також: Розстріл Небесної сотні: ДБР завершило найбільше розслідування справи Майдану
Слідчі ДБР встановили, що під час Революції гідності першим убили Юрія Вербицького, а не Сергія Нігояна, як вважали раніше. Убивство Вербицького повністю розкрите.
Сергій Нігоян загинув 22 січня 2014 року від поранення свинцевою картеччю під час подій біля стадіону «Динамо» на Грушевського. Сергія було застрелено близько шостої ранку, в той момент ще тривало перемир’я між мітингувальниками та «Беркутом».
Білорус Михайло Жизневський загинув 22 січня 2014 року близько 9-ї години ранку від пострілу мисливською кулею в серце біля стадіону «Динамо» на Грушевського під час Євромайдану.
Роман Сеник отримав поранення 22 січня 2014 року біля стадіону «Динамо» на Грушевського під час Євромайдану, коли стояв з прапором на передовій. Снайпер прострілив йому легеню та завдав важкого поранення в плече бронебійною кулею спеціального призначення. Роман переніс кілька операцій у Київській міській клінічній лікарні № 17, втратив багато крові, йому довелося ампутувати руку. Проте ушкодження виявилися занадто важкими, і вранці 25 січня він помер у лікарні, не приходячи до тями.
Читайте також: Справи Майдану: встановлено правоохоронців, які здійснили перші постріли по мітингувальниках